Poslanci bratislavského Starého Mesta rozmýšľajú, čo spraviť s neziskovkou, ktorá sa podľa nich vymkla spod kontroly. Šéfuje jej bývalý minister a niekdajší generálny riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Neziskovka prevádzkuje krízové centrum pre týrané ženy a opustené deti.

Budova bola v čase, keď Rusko centrum prevzal, v zlom stave. Preto prišiel s nápadom predať ju a za menej peňazí postaviť mimo centra lepšie priestory. Poslanci sa však obávajú, že by to urobil bez nich, a tak požiadali súd, aby Ruskovi zakázal nakladať s budovou.

Problémy

Rusko sa stal riaditeľom centra len nedávno. Pôsobil v ňom však dlhšie, keďže Maják založila Nadácia Markíza spolu s bratislavskou mestskou časťou Staré Mesto ešte v roku 2002. Samospráva vtedy do neziskovky vložila okrem 500-tisíc korún (16-tisíc eur) aj budovu v centre.

Podľa Pavla Ruska však jeho nadácia dala na rekonštrukciu takmer 16 miliónov korún. Ukázal nám prehľad fakturácie od firmy Slovegra z rokov 2002 a 2003. Tento rok predstavil Rusko plán, ako centrum presťahovať. Budova v centre, ktorú neziskovka vlastní, totiž podľa neho neposkytuje klientkam vhodné prostredie.

Staromestskí poslanci však nadšením nevýskali. „Je potrebné stretnutie zakladateľov. Situácia v neziskovej organizácii Maják nádeje je vážna, preto sa ňou vedenie Starého Mesta nepretržite zaoberá,“ hovorí o spolupráci s Ruskom vicestarostka Jana Španková.

Podľa nej je dôležité mať všetko vyčíslené napríklad cez audit. Ako dodáva, v neziskovke figurujú dvaja zakladatelia, a tak sa musia dohodnúť. „Hneď predávať budovu nie je také jednoduché. Potrebujeme súhlas primátora,“ dopĺňa.

Čítajte viac:

Rusko sa vyhrážal tehotnej žene. Privolal si na ňu Albánca

Nesmie nakladať

Krátko po tom, ako náš týždenník upozornil na Ruskove plány, podala samospráva na súd žiadosť o predbežné opatrenie, ktoré by Ruskovi zakázalo nakladať s budovou krízového centra. Súd ho odobril.

Pavol Rusko sa tomu čuduje. „Oni sa celý čas tvária, že ich chceme pripraviť o budovu. Hádam si nemyslia, že by som to predal bez ich vedomia. Kto by ju kúpil s ťarchou predkupného práva?“ pýta sa.

Ako dodáva, nikdy netvrdil, že budovu chce predať bez vedomia mestskej časti. „Práve naopak, písal som im list o našom zámere predať budovu a žiadal som o súhlas,“ hovorí Rusko. „Povedal som im, máme kupca, ktorý to kúpi za 700-tisíc.

Prvých 300- alebo 400-tisíc nám dá dopredu, bude mať záložné právo, a keď postavíme nový Maják, zaplatí zvyšok. A ešte ostane asi 200-tisíc na činnosť. A oni nesúhlasili. Nech mi vysvetlia prečo. Veď keď sme Maják otvárali, bolo to pre týrané ženy,“ hnevá sa Rusko.

Zároveň má Staré Mesto pripraviť zmluvu o odkúpení budovy, na ktorú má predkupné právo. Získať by ju mohlo za pôvodnú cenu, za ktorú ju predalo neziskovke, za 100 korún, teda tri eurá.

Čítajte viac:

Niekdajší boháč Pavol Rusko: Neuveríte, aký biznis rozbehol!

Neukázal účtovníctvo

Poslancov, ktorí figurujú v neziskovke, však prekvapilo aj to, že riaditeľ Rusko im nechcel predložiť účtovníctvo za rok 2015. „Ako vicestarostku a predsedníčku správnej rady ma zaráža, že mi nebolo umožnené nahliadnuť do účtovných dokladov za rok 2015.

Aj preto treba urýchlene nájsť model fungovania neziskovej organizácie Maják nádeje transparentným a zákonným spôsobom. Účtovníctvo môže byť v poriadku, ale takýto prístup dáva priestor na rôzne otázky,“ vysvetľuje Španková.

Rusko sa bráni s tým, že uzavreté účtovníctvo za rok 2014 im k dispozícii dal. „Ale rok 2015 neúčtujeme každý mesiac. My nie sme firma, ktorá platí DPH,“ vraví s tým, že Staré Mesto im aj tak nedáva ani euro.

„A tí, čo nám dávajú, nás kontrolujú. Napríklad Bratislavský samosprávny kraj,“ tvrdí. Hnevá ho najmä to, že samospráva k Majáku pristupuje ako k svojmu majetku. „Oni sú v minorite, ich vklad bola budova a 500-tisíc korún. Náš bol 16 miliónov,“ tvrdí Rusko. Fakt však je, že Staré Mesto je spoluzakladateľom.

Podozrivé?

Členkou dozornej rady za mestskú časť je aj Veronika Remišová. Podľa nej existuje podozrenie, že Maják posielal peniaze súkromnej firme. „On tvrdí, že na koncert pre Maják, ktorý sa však neuskutočnil,“ vraví Remišová.

Rusko to nepoprel. „Tento rok sme dostali dotácie o 50-tisíc eur menšie ako predchádzajúce roky. My sa len snažíme nahradiť tieto peniaze, ako sa len dá. Jedným zo spôsobov bol benefičný koncert v Prievidzi, ktorý sme si predplatili a mal nám cez vstupné priniesť zisk,“ tvrdí Rusko.

Ako dodáva, pri predaji lístkov sa však objavili problémy, a tak koncert zrušili. „Rýchlo sme preto našli investora, ktorý kúpil námet a rozpracovaný projekt a presunul ho na záver tohto roka do Steel Arény v Košiciach. Vrátili sa nám náklady a budeme mať podiel z predaja lístkov, ktorý určite bude lepší, ako by bol v Prievidzi,“ tvrdí Rusko a dodáva, že v podobných akciách plánuje pokračovať.

Neskrýva pritom, že s vedením mesta sa dostal do „vojnového stavu“. Mesto totiž do krízového centra poslalo kontrolu z hygieny. „Ak by dopadla zle, Maják by zavreli.

Je však neuveriteľné, že náš partner poza chrbát, bez upozornenia, pošle kontrolu na vlastnú organizáciu, ktorú zakladal. Kontrola, našťastie, dopadla dobre, ale konanie našich ‚partnerov‘ považujeme za pokrytecké a zákerné,“ uzatvára nahnevaný Rusko.