Tip na článok

Pomôže premiérovi Kočner? Fico sa nechce vysťahovať z bytu, ktorý vlastní Bašternák

Fico sa z honosného bytu v Bonaparte, ktorý mu platí manželka, stále nemieni presťahovať.

Galéria k článku (6 fotografií )
Dlhé diely: Panelákový byt už dávnejšie predal.
Marián Kočner: Aj on vlastní byt v komplexe Bonaparte.
Bonaparte: Bývanie v paneláku na Dlhých dieloch a neskôr v štátnom byte na Čmeľovci sa zrejme Ficovcom prestalo pozdávať a odišli do podnájmu v luxusnom komplexe.

Začínal s korzičkou a bytom na Ulici Fraňa Kráľa, skončil ako boháč s nehnuteľnosťami v Trenčianskych Tepliciach. Ako nadobudol svoj majetok bývalý premiér Vladimír Mečiar, dodnes verejnosti nevysvetlil. Bude osud trojnásobného premiéra Roberta Fica, ktorý začínal politickú kariéru v panelákovom byte na bratislavských Dlhých dieloch, podobný príbehu expremiéra Mečiara?

Otázku aktuálnejšiu ako kedykoľvek predtým len podčiarkuje fakt, že premiér obýva byt kontroverzného podnikateľa podozrivého z daňového podvodu.

Čítajte viac:

VIDEO Muž, u ktorého býva Fico a obchodoval s ním Kaliňák. Chráni Bašternáka celý Smer?

Pomaly, ale isto

Kým Robert Kaliňák, ktorý podľa „reklamného mága“ Fedora Flašíka začínal v Smere ako fotograf, sa počas pôsobenia v politike zmenil vďaka počtu nehnuteľností na rentiera či latifundistu, Robert Fico zrejme stavil pri zveľaďovaní rodinného majetku na metódu „pomaly, ale isto“. Premiér tvrdí, že nie je majiteľom žiadneho luxusného bytu ani áut. Ba dokonca už predal byty, ktoré mu patrili dávnejšie - a skončil v podnájme. „Za vlastné peniaze som si prenajal byt, ktorý spĺňa reprezentačné účely, hoci mám právo na bezplatné užívanie zariadeného bytu od štátu,“ reagoval nedávno Fico na slová lídra SaS Richarda Sulíka.

Podľa neho Fico oficiálne vystupuje ako „pomerne chudobný, tak, ako sa na správneho sociálneho demokrata patrí“. Neoficiálne však u Fica „vidíme byt v hodnote jeho celoživotných oficiálnych príjmov, luxusné auto, ešte luxusnejšie hodinky a všetky tie ďalšie insígnie, ktoré patria k správnemu sociálnemu demokratovi karpatského typu“. Tak ako je to, pán premiér?

Premiér Robert Fico pred bytovým komplexom Bonaparte. Foto: Archív

Bohatol postupne

Skromný sociálny demokrat po vyhratých voľbách v júni 2006 najskôr vymenil auto - z terénneho Volva presadol do vládneho bavoráka. No a zo škodovky presadla pre zmenu do Land Rovera Freelander jeho manželka Svetlana. Tá v tom čase - aspoň podľa Úradu vlády - ako advokátka a vysokoškolská učiteľka zarobila viac než jej muž.

Na to, že premiér dnes býva v podnájme, bytov a nehnuteľností sa v jeho živote počas politickej kariéry objavilo dosť. Napríklad v čase prvého pôsobenia v premiérskom kresle sa objavila informácia, že vlastní byt v Ružinove od firmy Ikores, ktorá dostala štedré štátne zákazky. Fico vtedy povedal, že byt aj s bratom kúpili pre mamu Emíliu. Láskavosť synov však pani Ficová neocenila. Dodnes totiž obýva rodinný dom vo Veľkých Dvoranoch. O čosi neskôr Fico priznal, že vlastní jednoizbový byt na Borodáčovej ulici.

A od roku 2002 aj bratislavské vinice. Zraku verejnosti neušli ani jeho honosné švajčiarske hodinky, ktoré sa neveľmi stotožňovali s imidžom sociálneho demokrata. „Bol to darček od manželky k niekoľkým sviatkom,“ vysvetľoval ich pôvod premiér. Na luxus si však evidentne zvykal nielen on, ale aj jeho rodina. V PLUS 7 DNÍ sme upozornili, že jeho syn Michal navštevuje súkromnú školu. Do elitnej školy chodil spolu so synom „mimoriadne bohatého človeka, možno bohatšieho ako Mečiar“, ako nazval Fico Mikloša. Mimochodom, pani Miklošová zas zostala prekvapená, že ľavicový politik zapísal svojho syna do školy, kde len ročné školné predstavovalo 35-tisíc korún a zápisné 18,5 tisíca.

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE Smerácky chránenec Bašternák: Slovensko rieši jeho prehmaty, on vo veľkom štýle oslavuje na Donovaloch

Výhodný prenájom

Bývanie v paneláku na Dlhých dieloch a neskôr v štátnom byte na Čmeľovci sa zrejme Ficovcom prestalo pozdávať. Vzhľadom na povestnú premiérovu šetrnosť je to zvláštne, lebo je známe, že predsedovia vlády na Čmeľovci nájomné neplatia. Dá sa to vysvetliť len tak, že nechcel verejnosť oberať o peniaze. A možno aj tým, že Ficov príjem z výkonu verejnej funkcie postupne rástol - len minulý rok zarobil presne 57 588 eur.

Daňové priznanie jeho manželky však nepoznáme, hoci práve na jej príjem sa Fico v minulosti viackrát odvolal, keď vysvetľoval, ako si môže dovoliť superluxusné bývanie v rezidencii Bonaparte alebo drahé hodinky. Na oficiálnej stránke Národnej rady, ktorá, žiaľ, uvádza len majetkové priznanie politikov za rok 2014, premiér priznáva rekreačnú chatu a vinicu, podielové listy, stavebné sporenie a úspory v banke.

Bratislavské byty už údajne predal pred rokmi a - ako všetci vieme - momentálne žije s rodinou v podnájme. Nie však v Petržalke, ako väčšina Nebratislavčanov, ktorí prišli do hlavného mesta za prácou. „Vyhliadol som si ho osobne,“ odpovedal Robert Fico na otázku, ako sa dostal k prenájmu luxusného bytu na Napoleonskom vŕšku s prekrásnym výhľadom na Rakúsko. Premiér si ho podľa fotografií PLUS 7 DNÍ obzeral už v septembri 2011 a postupne sa do veľkolepého bytu nasťahoval aj s rodinou.

Byt v bratislavskom komplexe Bonaparte má rozlohu 377 štvorcových metrov a k dispozícii má veľkú stometrovú terasu. Podľa znalcov má hodnotu aj viac ako milión eur. Robert Fico však tvrdí, že si ho iba prenajíma - za 2 850 eur mesačne. Vyplýva to z nájomnej zmluvy, ktorú pred štyrmi rokmi hovorca Erik Tomáš ukázal denníku Sme.

Chata: V majetkovom priznaní spomína ešte rekreačnú chatu a vinohrady Foto: Archív

Prijímal tam oficiálne návštevy?

Či sa odvtedy niečo zmenilo, nevedno. Spoliehať sa môžeme len na slová premiéra, že byt má i naďalej iba v prenájme. Ako tvrdí, prenajať luxusný byt si môže dovoliť vďaka manželke, advokátke, ktorá učí aj na vysokej škole. „Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ zdôvodnil premiér výber luxusného obydlia. Reprezentačné kritériá vyzdvihol premiér aj preto, že by rád doma prijímal aj oficiálne návštevy.

Ktorý zo štátnikov si s ním už dal domácu večeru, však nevedno. Úrad vlády nám totiž na otázku, koho vo svojom byte premiér oficiálne privítal, do uzávierky neodpovedal. Je známe, že premiérom obývaný byt oficiálne vlastní podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorému premiér platí nájomné. Ak sa nič nezmenilo, získal poriadnu zľavu - veď za prenájom menšieho bytu dnes v Bonaparte zaplatíte aj štyri tisícky.

Mimochodom, tejto informácie sa hneď chytila opozícia, ktorá upozorňuje, že Fico možno takto prijíma nenáležitú finančnú výhodu.

Pomôže mu Kočner?

Prečo má premiér problém vysťahovať sa z bytu kontroverzného podnikateľa, ktorého medzitým vyšetrovala Národná kriminálna agentúra (NAKA) za uplatnenie vratky DPH v hodnote dva milióny eur z obchodu smrdiaceho podvodom, nevedno. Pýtali sme sa jeho suseda Kočnera, ktorý kúpil byt hneď vedľa Ficovho, či by premiérovi zo šlamastiky nepomohol a neprenajal mu ho - aby to pri sťahovaní nemal ďaleko. „To je z blata do kaluže… Ja som nielen daňový podvodník, aspoň podľa kváziekonóma Rajtára, ale aj mafián, podľa neexistujúceho zoznamu - čo potvrdil Spišiak,“ zareagoval pobavene.

Vyberaná spoločnosť

Majitelia Bonaparte majú evidentne blízko k predstaviteľom Smeru. Bašternák vlastní viac spoločností s Markom Turčanom, ktorý je zasa bývalým obchodným partnerom ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ten osobne pozná Bašternáka i Ivana Piterku, ďalšieho spolumajiteľa Bonaparte. Piterka kedysi podnikal s ministrom financií Petrom Kažimírom. Bašternák vlastní na Námestí slobody byty v rovnakom dome ako podnikateľ Marián Kočner, ktorý dnes tiež vlastní byt v Bonaparte oproti Ficovi.

Postavený načierno

Bytový komplex Bonaparte je od začiatku kontroverzná stavba. Problémy sa začali už v roku 1998, keď podnikateľ Stanislav Plutko odkúpil pozemok od magistrátu so zámerom vystavať polyfunkčný objekt.

Obyvatelia lokality založili občianske združenie Fialkové údolie a poukázali na fakt, že budova, ktorá im vyrastá priamo pod oknami, je v príkrom rozpore so stavebným povolením. To v prípade polyfunkčného komplexu na Napoleonovom vŕšku povoľovalo developérovi postaviť objekt s dvoma podzemnými a so štyrmi nadzemnými podlažiami. Okrem bytov v ňom mala byť trafika, reštaurácia a kaviareň, kozmetický salón, vrátnica, recepcia, autoumyváreň a podzemné garáže, v strede malo byť átrium zakončené svetlíkom.

V objekte mali byť kancelárie bizniscentra, tridsaťštyri apartmánov na krátkodobé ubytovanie a osem nadštandardných bytov. Platný územný plán povoľoval v tejto lokalite iba občiansku vybavenosť, nie bytový dom. Investor však postavil iba apartmány a byty. Zmeny schválil končiaci primátor Andrej Ďurkovský. Zaujímavé je, že užívateľom jedného z bytov je v súčasnosti aj niekdajší viceprimátor Bratislavy Milan Cílek.

Proti kolaudácii takto postaveného objektu sa postavil staromestský stavebný úrad. Investor sa preto v odvolacom konaní obrátil na krajský stavebný úrad, ktorý v mene stavebného úradu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto vydal kolaudačné rozhodnutie.

VIDEO Plus 7 Dní