Tip na článok

Poplach v Humennom: Hrozí, že o prácu príde 1400 ľudí!

Takmer štyristo kmeňových a približne tisíc zamestnancov subdodávateľov v posledných dňoch tŕpne strachom. Dôvod? Firme Nexis, pre ktorú pracujú, hrozí konkurz.

Galéria k článku (9 fotografií )
Bojujú: Podľa predsedu predstavenstva Nexis Fibers Milana Pršanca je je ich snahou pokračovať ďalej v reštrukturalizácií a uspokojiť všetkých veriteľov.
Chce zachovať podnik: Primátorka Humenného Jana Vaľová bojuje za zachovanie zamestnanosti. Ak by išiel Nexis do konkurzu, ohrozených bude takmer 1500 pracovných miest.
Niekoľkohodinové rokovanie: Veritelia zvažovali každú možnosť. V utorok sa nedohodli. Stretnú sa zas o 15 dní. Vtedy už budú musieť definitívne rozhodnúť.

Príčinou sú dlhy veriteľom vo výške 46 miliónov eur. Spoločnosť je od augusta 2016 v reštrukturalizácií a niektorým veriteľom už dochádza trpezlivosť a svoje peniaze by videli čo najskôr.

Problémy minulého vedenia

Spoločnosť Nexis je kľúčovým zamestnávateľom v tomto regióne. Svoju prevádzku má v priemyselnom parku v Humennom a samotné mesto má veľký záujem o to, aby neskrachovala.

O Nexise sa široká verejnosť dozvedela najmä kvôli minuloročnému zatknutiu bývalého šéfa Marca Marchettiho. Švajčiarska polícia ho zadržala pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti súvisiacu s Accu Holdingom, ktorého súčasťou je aj slovenský závod.

Marchetti údajne ako predseda predstavenstva ručil majetkom slovenského podniku Nexis Fibers pri iných zahraničných aktivitách, čím mal dostať slovenskú firmu do dlhov. A práve po tom sa dostal humenský Nexis do reštrukturalizácie.

Predstavy Chemesu

Na nedávnom stretnutí veriteľov sa však o ďalšom postupe vedenie, akcionári a aj veritelia nedohodli. „Sú potrebné ďalšie rokovania. Verím vo víťazstvo zdravého rozumu,“ povedala tesne po niekoľkohodinovom stretnutí primátorka mesta Humenné Jana Vaľová.

Na stretnutie prišli i zástupcovia veľkého veriteľa Chemes Vladimír Skoupil a František Chvostáľ. Predstavili svojou predstavou riešenia problému. „To sú predčasné otázky,“ reagovali zástupcovia spoločnosti Chemes na otázky, či majú záujem o kúpu spoločnosti.

Niekoľkohodinové rokovanie: Veritelia zvažovali každú možnosť. V utorok sa nedohodli. Stretnú sa zas o 15 dní. Vtedy už budú musieť definitívne rozhodnúť.
Niekoľkohodinové rokovanie: Veritelia zvažovali každú možnosť. V utorok sa nedohodli. Stretnú sa zas o 15 dní. Vtedy už budú musieť definitívne rozhodnúť.
Rudolf Felšöci

Niekoľkohodinové rokovanie: Veritelia zvažovali každú možnosť. V utorok sa nedohodli. Stretnú sa zas o 15 dní. Vtedy už budú musieť definitívne rozhodnúť. Foto: Rudolf Felšöci

Svoj záujem teda nepopreli, no ani nevyvrátili. Ich návrh na riešenie problému hovorí o finančnom stimule z ich strany a rýchlejšie prekonanie krízy. S vlastným plánom prišiel najmä pre to, že sa im nepáčilo ich zaradenie medzi nezabezpečených veriteľov. „Päťdesiatpercentné plnenie pohľadávky pre Chemes a to až v treťom, štvrtom a piatom roku reštrukturalizácie znamená, že je pre spoločnosť Chemes likvidačný. Preto vlastný návrh rozširujeme o metódu predaja podniku,“ konštatujú zástupcovia Chemesu.

Chceme pokračovať

Podľa predsedu predstavenstva Nexis Fibers Milana Pršanca je pre nich predstava Chemesu, ktorému dlhujú 1,6 milióna eur, neprípustná a právne irelevantná. Svojich veriteľov v súlade s legislatívou v pláne reštrukturalizácie rozdelili na skupiny podľa toho, ako dokážu uspokojiť ich požiadavky do roku 2022

„Zabezpečení veritelia sú prevažne bankové inštitúcie, ktoré majú zriadené záložné práva. Týmto veriteľom sme ponúkli 100-percentné uspokojenie v určitom časovom horizonte za určitých podmienok,“ vysvetlil Pršanec. Ako pripustil, Chemes patrí medzi nezabezpečených veriteľov. Tí majú zákonom stanovené minimálne uspokojenie na úrovni 50 percent.

Kľúčový zamestnávateľ: Nexis Fibers má 400 zamestnancov. Ďalších 1000 ľudí je zamestnaných u dodávateľov tejto spoločnosti.
Kľúčový zamestnávateľ: Nexis Fibers má 400 zamestnancov. Ďalších 1000 ľudí je zamestnaných u dodávateľov tejto spoločnosti.
Rudolf Felšöci

Kľúčový zamestnávateľ: Nexis Fibers má 400 zamestnancov. Ďalších 1000 ľudí je zamestnaných u dodávateľov tejto spoločnosti. Foto: Rudolf Felšöci

O tom, ako dopadne dohoda veriteľov a či veritelia uveria snahám spoločnosti, alebo sa rozhodnú pre vyhlásenie konkurzu sa rozhodnú na ďalšom stretnutí o 15 dní.

Ďalšie odročenie reštrukturalizačného plánu už totiž nie je možná a veritelia sa musia jasne rozhodnúť. „Alebo sa schváli reštrukturalizačný plán, alebo spoločnosť pôjde do konkurzu,“ upresnil postup predseda predstavenstva Pršanec. Toto ich rozhodnutie nakoniec potvrdí súd a je smerodatné pre všetkých zúčastnených.

VIDEO Plus 7 Dní