Namiesto zvyšovania platov ťahajú nadnárodné firmy na Slovensko ľudí z najchudobnejších krajín, ktorí k nám prichádzajú s vidinou slušného zárobku. Tá sa však obvykle veľmi rýchlo rozplynie a oni zostávajú v neznámom prostredí, nahnevaní, sklamaní, neraz bez prostriedkov, ktoré by im umožnili vrátiť sa domov. Výsledkom je potom vybíjanie si emócií, agresia, trestná činnosť.

SBS nestačí

Hoci podľa štatistík Rumuni, Bulhari, alebo Srbi číslami závažnej kriminality vo väčších mestách príliš nehýbu, polícia musí pravidelne riešiť bitky, výtržnosti, krádeže. Potvrdzuje nám to aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Martina Kredatusová: "V súvislosti s cudzincami bývajúcimi na ubytovniach je polícia zväčša privolávaná k riešeniu priestupkov, ktorých sa obyvatelia dopúšťajú medzi sebou. Často ide o rušenie nočného pokoja pod vplyvom alkoholu a iné priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Polícia rieši tiež krádeže, ktorých sa dopúšťajú v rôznych nákupných centrách."

Vyvádzanie zahraničných robotníkov výraznejšie bije do očí v dedine Zavar. Presnejšie, na jej okrajovom sídlisku, kde francúzska automobilka postavila ubytovacie zariadenia pre svojich zamestnancov. Tam musí bezpečnostnej službe vypomáhať pohotovostná motorizovaná jednotka policajného zboru.

Starosta je rozhorčený, ľudia majú strach

Voderady na tom budú pravdepodobne ešte horšie. Trnavský samosprávny kraj totiž prenajal budovu schátraného stredoškolského internátu súkromnej spoločnosti, ktorá v nej plánuje ubytovať štyri stovky robotníkov. Vedľa základnej školy, takmer v centre obce. Najprv sa hovorilo o Slovákoch, neskôr o Čechoch, Rumunoch, Srboch.

Domáci tvrdia, že dedinka s jedinými potravinami, troma pohostinstvami a pizzeriou nie je na taký nápor pripravená. Štyristo ľudí je viac než štvrtina obce! "Chýba tu obchodná sieť, parkovacie miesta, dostatočne vybudovaná kanalizácia, doprava," reaguje rozhorčený starosta Pavol Augustín. "Fakt, že to poslanci dovolili pokladám za nehoráznosť. Veď ten internát je priamo v školskom areáli! Búria sa rodičia, učitelia, aj žiaci."

Obyvatelia majú strach. O deti, o seba, o svoje domovy. Robotníkov z Rumunska tu už zažili a na nočné diskotéky, bitky, či žobranie nespomínajú radi. Spisujú petície a sú rozhodnutí protestovať pred budovou TTSK...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Poplach vo Voderadoch: Štyri stovky cudzincov domáci v malej obci nechcú
Zdroj: Plus 7 dní