Tip na článok
Petra Čongrádyho zastrelili na Pečnianskej ulici v Bratislave.

Poprava Petra Čográdyho: Aktéri streľby na údajného mafiánskeho bosa sa priznali

Najskôr fraška, teraz slávia úspech. Zdá sa, že likvidáciu Petra Čongrádyho, označovaného za mafiánskeho bosa, policajti predsa len objasnia, hoci sa udiala 9. septembra 2004.

Galéria k článku (8 fotografií )
Za pár sekúnd: „Počul som výstrely, ktoré padali rýchlymi jednotlivými ranami,“ tvrdí účastník Čongrádyho vraždy.
Hrob: Peter Čongrády leží v spoločnom hrobe s bratom Ľubošom, ktorý zahynul za záhadných okolností na dovolenke v Dominikánskej republike.
Peter Čongrády

Z popravy odchovanca detského domova Petra Čongrádyho, ktorý údajne šéfoval jednej skupine bratislavského podsvetia, bola pôvodne obvinená pätica mužov, dobre známa v mafiánskych kruhoch.

Nechýbal najhľadanejší Slovák Karol Mello, obvinený z viacerých vrážd, údajný nitriansky bos Ľuboš Ferus, Viliam Mišenka, Roland Zdichavský a Štefan Borko. Posledný menovaný pre vraždu Čongiho strávil vo väzbe jeden a pol roka. Pred časom ho prepustili a z vraždy Čongrádyho obvinili iných. Teraz bude žiadať od štátu odškodné. Koľko, ešte nevie.

Vojna policajtov?

Čo sa deje v polícii a na prokuratúre, to sa možno iba dohadovať. Isté je, že nie všetko je s kostolným poriadkom. Ako inak si možno vysvetliť závažné prehmaty kompetentných v takom závažnom prípade, akým je brutálna poprava údajného bosa. Udalosti poukazujúce na sporný postup orgánov činných v trestnom konaní sa odohrali koncom minulého roka. Policajti vtedy zadržali - v celkom inej veci ako Čongrádyho vražda - Petra B., ktorý sa neskôr priznal k priamej účasti na Čongiho poprave. Petra B. si „pod krídla“ zobrala istá policajná skupina, spísala výpoveď a rozbehla vyšetrovanie. To všetko v utajení, dokonca aj pred vyšetrovateľom a prokurátorom, ktorí na prípade Čongiho vraždy pracovali niekoľko rokov. Dôvod? „Spôsob objasňovania závažných trestných činov prostredníctvom niektorých svedkov sa nám neosvedčil. Myslím, že ak svedok klame, už nie je použiteľný, a s tým sme sa museli vyrovnať aj v tomto prípade. Znamenalo to aj utajenie pred ľuďmi, ktorí na prípade dovtedy pracovali,“ dozvedeli sme sa od vysokopostaveného funkcionára. O novom svedkovi, ktorý podrobne opísal Čongrádyho popravu, sa zainteresovaní dozvedeli až vtedy, keď policajti šli zatýkať nových podozrivých. Vraždu má pod palcom nový vyšetrovateľ aj prokurátor. Oficiálnu výpoveď prísne stráženého svedka Petra B. naplánovali na decembrové dopoludnie minulého roka. Pod prísnou ochranou ho previezli do jednej z neoznačených policajných budov v Nitre, kde do detailov opísal prípravu i priebeh Čongrádyho popravy. Zatýkanie mužov, ktorých nový svedok označil, sa rozbehlo ešte počas výsluchu. V priebehu niekoľkých minút na rôznych miestach Slovenska skončila v putách štvorica mužov. Z Čongrádyho vraždy obvinili Sergeja Miňajlenka, Ivana Beňa, Vladimíra Smetanu a Petra Koperu.

Mesiace príprav

Jedným z kľúčových ľudí popravy bol údajne Ivan Beňo, svojho času cvičený v Útvare špeciálneho určenia v Žiline. V podsvetí sa pohyboval od deväťdesiatych rokov minulého storočia po odchode z armády.

Z tohto prostredia poznal Sergeja Miňajlenka a Ivicu Toliča. Práve títo dvaja muži - majitelia herní s automatmi - si podľa výpovede vraždu Čongrádyho objednali. Dôvodom mala byť informácia, že sa chystá dať ich zavraždiť.

Na likvidáciu Čongyho vybral Ivan Beňo kamaráta zo strednej vojenskej školy - spomínaného Petra B. Prípravy na vraždu sa začali na jar 2004 a trvali niekoľko mesiacov.

„Po tom, ako ma Ivan Beňo oslovil s touto vecou, oznámil mi, že strelcov dá Ivica Tolič a my dvaja budeme robiť logistiku. Ja odveziem strelcov z miesta činu a Ivan bude robiť ‚oko‘. Ako strelci boli vybraní a Ivanom Beňom schválení Peter Kopera a Vlado Smetana, ktorí pracovali ako ochrankári Ivicu Toliča,“ priblížil prípravu popravy Peter B.

Miesto likvidácie vybral Ivan Beňo. Stala sa ním pizzeria na Pečnianskej ulici v Bratislave, kam Čongi pravidelne chodieval. Do jedného z áut zaparkovaných pred pizzeriou nainštalovali kameru. Zo záznamov analyzovali Čongrádyho zvyky pri parkovaní, vystupovaní z auta a časy, keď podnik navštevuje. Po rozbore sa začali záverečné prípravy.

„Beňo ma zaviedol do bytu v Petržalke vzdialeného asi päť minút od pizzerie, kde sme sa aj s Petrom Koperom a Vladimírom Smetanom ubytovali. Naplánovali sme akciu, rozdelili úlohy a potom mi Beňo ukázal garáž, kde bola zaparkovaná Škoda Felicia pickup, ktorú sme mali použiť pri akcii."

"Beňo tiež priniesol do bytu zbrane pre strelcov. Išlo o dva samopaly a dve pištole. V byte som sa venoval nácviku únikovej trasy z miesta činu, ktorú sme vyhodnotili ako najlepšiu,“ opísal Peter B.

Čítajte viac:

Mišenka a Mello nevinní? Totálny zvrat v prípade vraždy bosa Čongrádyho

Likvidácia

Postup bol nasledujúci - trojica mužov nastúpila do zadného priestoru pickupu a Ivan Beňo ich zaviezol k miestu popravy. „Ivan Beňo odišiel z auta pešo aj niekoľko sto metrov. Robil tam ‚oko‘ a mal dať pokyn na akciu. Dohodnuté a naplánované to bolo tak, že akcia bude len v prípade, že bude šoférovať Peter Čongrády. Podmienka bola taká preto, že sledovaním sme zistili, že Čongrády na výjazdovú rampu pri pizzerii necúva, ale ide priamo, a keď otvorí dvere na aute, o ktorom sme vedeli, že je pancierové, má z pravej strany auto, pred sebou dvere a z ľavej strany by musel zoskočiť z rampy, takže nemá kam utiecť a je v podstate v pasci,“ dôvodil Peter B.

Keďže podmienky neboli optimálne, „akciu“ museli viackrát opakovať. Až prišiel deviaty september 2004 a z telefónu Vladimíra Smetanu sa ozval pokyn: „Akcia!“

„Keď Čongrádyho Mercedes zastavil, otvorili sme dvere na zadnom priestore pickupu a v poradí prví strelci a potom ja sme vybehli von. Ako strelec na Čongrádyho bol vybratý Vlado Smetana a strelec na ochrankára bol vybratý Peter Kopera a v tom poradí aj išli za svojím cieľom. Ja som naštartoval auto, v ktorom sme boli ukrytí. Celá akcia trvala pár sekúnd, počul som výstrely, ktoré padali rýchlymi, jednotlivými ranami, nie dávkou. Bolo ich do desať,“ priblížil Peter B.

Následne strelci nastúpili do auta, ktoré šoféroval Peter B. Viezli sa na dohodnuté miesto, kde ho mali zapáliť. Čongrádyho zasiahli do hlavy a rôznych častí tela, jeho ochrankára do ľavého stehna. Ten útok vražedného komanda prežil. Život mu zrejme zachránilo, že sa skryl za pancierové auto. Sľúbená odmena za akciu bola jeden milión korún, približne 33-tisíc eur, na hlavu.

„Po niekoľkých mesiacoch prišiel Ivan Beňo a doniesol mi v igelitke časť zo sľúbenej odmeny vo výške štyristotisíc korún a ďalšiu časť - 300-tisíc korún mi doniesol o niekoľko týždňov neskôr. K vyplateniu ostatných peňazí nikdy nedošlo,“ doplnil Peter B. Sergej Miňajlenko mu vraj ponúkol čiernu Škodu Superb, no nikdy ju na neho nenapísali.

„Následne sme žili a venovali sa obvyklým veciam, ako keby sa nič nestalo,“ uzavrel. K Čongrádyho poprave sa podľa našich zistení priznal aj Vladimír Smetana a Peter Kopera, údajní strelci.

Zrejme vďaka ich svedectvu pribudlo k štyrom obvineným známe meno. Ide o Petra Holáňa, brata zavraždeného Milana Holáňa, považovaného za bosa kysuckého podsvetia. Peter Holáň však policajtom ušiel a je na neho vydaný európsky i medzinárodný zatykač.

Kto sú obvinení

Ivica Tolič: Jeho meno rezonovalo v médiách v súvislosti s vraždou na diskotéke na Trnavskom mýte v roku 2008. Práve on údajne zastrelil jedného zo zabávajúcich sa - Jozefa D. Po vražde ušiel do rodnej Bosny, kde ho zadržali a neskôr pustili na slobodu. O niekoľko dní sa oficiálne zabil pri autonehode.

„K prázdnej truhle nepôjdem, na pohreb nepôjdem,“ reagoval Miňajlenko na informáciu o Toličovej smrti. Je známe, že Tolič mal v Bosne kontakty umožňujúce nafingovať jeho vlastnú smrť a potvrdiť ju i úradne. Skutočná identita Ivicu Toliča zostáva záhadou. Objavili sa dohady, že by mohlo ísť o vojnového zločinca.

Ivan Beňo: Svojho času vojak Útvaru špeciálneho určenia v Žiline. S Petrom B. boli spolužiaci z vojenskej strednej školy. Po odchode z armády sa živil ako ochrankár Milana Holáňa, alias Gorilu, údajného bosa kysuckého podsvetia, ktorého zavraždili v novembri 1997.

Beňo nastúpil do služieb Holáňovho brata v Bratislave. V hlavnom meste sa zoznámil so Sergejom Miňajlenkom a s Ivicom Toličom. Podľa výpovede Petra B. bol hlavný organizátor Čongrádyho popravy.

Peter Holáň: Brata Milana Holáňa poznali v podsvetí pod prezývkou Goral. Z Kysúc sa presunul do Bratislavy, kde bol spolumajiteľom podnikov, herní a bezpečnostnej služby Gorila Security.

Sergej Miňajlenko: Majiteľ viacerých herní v Bratislave začal na Slovensku podnikať v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. So zavraždeným bosom Miroslavom Sýkorom figurovali v jednej firme. Podľa svedectva Petra B. si objednal Čongrádyho vraždu. Dôvodom mala byť informácia, že Čongi ho chce dať popraviť.

Vladimír Smetana a Peter Kopera: Ochrankári Ivicu Toliča.

VIDEO Plus 7 Dní