Tip na článok
Norbert Havalec: Podľa miestnych je zrejme najbohatším človekom v Mikuláši.

Poradcovi z emisného tendra Havalcovi sa sypú euromilióny

Norbert Havalec je tým šťastným typom podnikateľa, ktorému sa pod rukami na peniaze premieňa azda všetko, na čo siahne. To, že efekt viacerých jeho projektov je dosť sporný, vonkoncom neznamená, že by sa mu z nich nesypali peniaze.

Galéria k článku (4 fotografie )
Pevnosť: Rodinné sídlo pôsobí v zástavbe starších domov v tichej uličke Liptovského Mikuláša ako obrnená pevnosť.
Megaúspešná: Firma Magic Trading Corporation získala zákazky vo viacerých rezortoch za milióny eur.
Stodolova vila: Zámoček v centre Liptovského Mikuláša roky chátral, teraz ho rekonštruuje firma Sazuka Property.

Muž, ktorý zarobil na teplom vzduchu, dokázal zarobiť i na projekte supervojaka a najnovšie aj na prípravných prácach pre vývoj terénneho laboratória. Celkový účet za tieto pofidérne projekty dosahuje astronomických niekoľko desiatok miliónov eur. Treba dodať, že vo firme, ktorá takto úspešne podniká, je Havalec jediným akcionárom. Aspoň oficiálne.

Najnovšie sa meno Norberta Havalca spomína v súvislosti s rekonštrukciou azda najznámejšej pamiatky v Liptovskom Mikuláši - Stodolovej vily. Tú vlastní firma Sazuka Property, ktorej stopy vedú až do čínskeho Hongkongu.

Moták?

„Noro? Veď toho poznám ešte z obdobia nášho dospievania. Chodievali sme spolu do mládežníckeho klubu. Bol to taký tichý a dobrý chlapec, ale, s prepáčením, taký roztržitý moták. Potom sme sa dlhý čas nestretli a zrazu len vidím, že Noro sa preváža po Mikuláši na veľkom hranatom aute. Pýtam sa ho, ako sa k nemu dostal, a on, reku, predávam náboje,“ hovorí jeden z Havalcových rovesníkov a rodákov z Liptovského Mikuláša, ktorý neveriacky krúti hlavou pri medializovaných informáciách o podnikateľových megaprojektoch.

Práve tento človek pripomína aj to, že Norbert Havalec sa angažuje v prípade rekonštrukcie najkrajšej mikulášskej budovy známej ako Stodolova vila. Jej vlastníkom však priamo nie je. V liste vlastníctva figuruje firma Sazuka Property, ktorej jediným spoločníkom je česká akciová spoločnosť Sazuka. A jej jediným akcionárom je zasa firma SEA CITY HOLDINGS z čínskeho Hongkongu.

Konateľkou slovenskej Sazuka Property a členkou dozornej rady českej Sazuka, a. s., je Monika Križianová, ktorá pracuje v Havalcovom Magic Trading Corporation. Napokon, stačilo do Magic Tradingu zavolať na pevnú linku a pani Monika Križianová, ktorá telefón zdvihla, nám ochotne dala číslo na svoju kolegyňu Luciu Urbanovskú. Tá tiež pracuje v Magic Trading Corporation a zároveň je aj členkou dozornej rady v českej Sazuka, a. s.

Pevnosť: Rodinné sídlo pôsobí v zástavbe starších domov v tichej uličke Liptovského Mikuláša ako obrnená pevnosť. Foto: Plus 7 Dní

Filantropiu živia náboje?

S Norbertom Havalcom sa spája najmä akciová spoločnosť Magic Trading Corporation, v ktorej pracujú aj členky dozornej rady firmy Sazuka, a. s., Križianová a Urbanovská. Jediným akcionárom Magic Tradingu je Norbert Havalec.

Práve v tejto akciovke pôsobili či pôsobia známe mená z prostredia bezpečnostných zložiek. Stačí spomenúť Antona Rázgu, ktorý do roku 2003 pôsobil v pozícii šéfa inšpekcie v Policajnom zbore. Odtiaľ odišiel práve do Havalcovho Magic Tradingu a v roku 2004 už pracoval opäť pre štát ako šéf inšpekcie v Slovenskej informačnej službe.

Okrem Rázgu pracoval pre Magic Trading aj bývalý veliteľ pozemných síl a zástupca náčelníka generálneho štábu Jozef Blizman. A firme sa darilo. V roku 2005 počas ministrovania Juraja Lišku z SDKÚ vyhrala tender na dodávku terénnych vozidiel pre zahraničné vojenské misie v hodnote päťdesiat miliónov korún, teda vyše 1,6 milióna eur. Dodané autá však boli veľkým fiaskom, pancier bol priťažký, takže im praskali tlmiče a vytekal olej.

Supervojak a superlaboratórium

Počas ministrovania Juraja Lišku dostala Magic Trading aj ďalšiu zaujímavú objednávku, za 3,1 milióna eur mala vyvíjať supervojaka. Presnejšie, od Lišku dostala Magic Trading na supervojaka 1,5 milióna eur, od jeho nástupcu smeráka Jaroslava Bašku dostala ďalších 1,6 milióna eur. Výsledkom tohto projektu bolo niekoľko nákresov a štúdií a zhruba desať zostáv vojenského výstroja, ktoré boli poskladané z bežných komponentov. K výsledkom výskumu sa ministerstvo podľa slov bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka ani nedostalo.

Rezortu obrany dodala Magic Trading aj počítače takmer za osem miliónov eur a skartovacie prístroje za 12,6 milióna eur. Havalcova firma mala biznis aj na ministerstve vnútra. Dodávala náboje, zbrane aj doplnkové vybavenie k nim, prístroje na nočné videnie a podobné komodity. Celkový objem zákaziek pre vnútro dosiahol sumu 12,8 milióna eur.

Supervojak: Za 3,1 milióna eur pracovala Magic Trading Corporation na vývoji supervojaka. Výsledkom bolo niekoľko výkresov a štúdií. Foto: Martin Mitošinka

Najnovšie vyvolala rozruch zmluva Magic Tradingu s ministerstvom hospodárstva na prípravu pre budúcu možnú stavbu mobilných radiačných laboratórií v celkovej sume 909-tisíc eur, z toho viac ako 630-tisíc eur má pochádzať z eurofondov. Projekt sa začal pripravovať počas ministrovania Juraja Miškova z SaS, podpísali ho však až ľudia Tomáša Malatinského, nominovaného Smerom.

A o čo ide? Firma bude vyvíjať podklady, podľa ktorých by možno niekedy v budúcnosti niekto mohol postaviť laboratórium na skúmanie možnej radiácie v teréne. Vzhľadom na to, že podobné mobilné laboratóriá sú v bežnom výstroji armád NATO, nebudeme zrejme ďaleko od pravdy, ak povieme, že niekto chce za státisíce eur vymýšľať koliesko na fúriku.

Najpodstatnejšie na tomto projekte je, že na mzdy a odvody tých, čo budú vymýšľať, pôjde viac ako 800-tisíc eur a zvyšok zhrabne niekto za služby z externého výskumu. „Môžem len dúfať, že ak sa na tento projekt budú žiadať európske peniaze, bude sa detailne posudzovať, na čo išli. Obzvlášť v období, keď treba každé euro obrátiť aj trikrát.

Zároveň je aj povinnosťou ľudí, ktorí majú pochybnosti, avizovať to na príslušné miesta. Ak by sa dodatočne zistilo, že projekt nebol efektívny, nie je vylúčené, že peniaze budeme musieť únii vrátiť a nakoniec to zaplatia slovenskí daňovníci,“ hovorí poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská.

Teplý vzduch a luxusné lietadielka

Havalcovi sa nedarí iba v armáde a na vnútre. Zaujímavý biznis urobil aj s emisiami. Tam pôsobil v úlohe dvojitého „agenta“ - najprv v úlohe neplateného poradcu na ministerstve životného prostredia, ktorému šéfoval nominant Slotovej SNS, radil pri predaji emisií a hľadal vhodného kupca. Vzápätí nato sa objavil v podivnej firme Interblue, ktorá emisie kúpila za sumu pre štát nevýhodne nízku.

Záverečný účet pre daňových poplatníkov po tejto lúpeži bol mínus 66 miliónov eur. Blízky vzťah k Jánovi Slotovi potvrdil Havalec aj vtedy, keď si politik požičal lietadlo patriace firme Havalcovej manželky Kataríny Kubáňovej a bez kontroly cestovných dokladov s ním odletel mimo priestoru Európskej únie.

Manželia si zo svojich zarobených peňazí dožičia luxus. Okrem lietadiel a početného luxusného vozového parku, ktorý zahŕňa značky ako Mercedes či Bentley, sa tešia aj z arabských koní. V Liptovskom Mikuláši vlastnia vilu, v ktorej sa o ich komfort stará služobníctvo.

Dotácia od Krajcera

Stodolova vila na Ulici Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši je dielom jedného z najznámejších slovenských architektov Milana Harminca. Navrhol ju pre advokáta, publicistu a signatára Martinskej deklarácie Emila Stodolu v roku 1902. Stodola, ktorý sa v Pešti oženil s dcérou bohatého statkára Polónyiho, si aj za svokrove peniaze dal postaviť honosnú romantickú secesnú vilu, pripomínajúcu zámoček s vežičkou, na vtedajšej Vasút utca.

Bola to skutočne úchvatná stavba, ktorá kombinovala viacero štýlov. Na prízemí mala halu so spoločenskými miestnosťami, s jedálňou a kuchyňou, na poschodí bola slovenská izba s drevenými obkladmi a maľbami na stenách s motívmi zo života ľudu. Na pozemku bol aj samostatný zrubový záhradný domček, ktorý mal rovnako akcentovať prvky ľudovej architektúry.

V roku 1911 vilu kúpil podnikateľ Ján Pálka, zmodernizoval ju a zaviedol do nej ústredné kúrenie. V medzivojnovom období boli vlastníkmi vily lekári Pavel Kustra a Pavel Čabrádi. Nanešťastie, po vojne už vila neslúžila na bývanie, ale využívali ju viaceré štátne organizácie. Budova chátrala a dielo skazy dokončilo záhradníctvo, ktoré bolo v jej objekte. Mesto sa v poslednej chvíli rozhodlo, že vilu spolu so záhradou treba vyhlásiť za kultúrnu pamiatku. Jej vtedajší majiteľ, bratislavská firma Tortuga, ju totiž chcela dať zbúrať.

„Ľudia v Liptovskom Mikuláši spisovali petíciu proti zbúraniu a vtedy sa rozhodlo, že vilu treba kúpiť a zachrániť ju pred zánikom,“ vysvetľuje Lucia Urbanovská z firmy Sazuka Property, ktorá od Tortugy vilu kúpila. Podľa rozhodnutia Pamiatkového úradu SR sa v júli 2010 vila, záhrada aj oplotenie stali kultúrnou pamiatkou. „Momentálne pripravujeme projekt na rekonštrukciu, chceme ju vrátiť do pôvodného stavu a zachovať všetky historicky cenné časti. V pláne je využívať vilu na kultúrne účely, to sa však ešte môže zmeniť,“ dodala Urbanovská, pracujúca pre Havalca, ktorého filantropiu ľudia v Mikuláši oceňujú.

Vlastník vily, firma Sazuka Property, dokonca požiadala o štátnu dotáciu aj ministerstvo kultúry, ktoré v tom čase viedol nominant SaS Daniel Krajcer. Podľa zmluvy mala firma v roku 2011 od štátu dostať štyritisíc eur na vypracovanie architektonicko- historického pamiatkového výskumu.

VIDEO Plus 7 Dní