Tip na článok
Bývalý riaditeľ NBÚ František Blanárik radí na ministerstve obrany v oblasti sociálno- -vojenských záležitostí.

Poradcovia členov vlády rozdávajú rady za tisíce eur

Medzi poradcami ministrov sa objavujú aj rôzne kontroverzné mená. Svoje služby poskytujú za nemalé peniaze.

Galéria k článku (7 fotografií )
Bývalý riaditeľ NBÚ František Blanárik radí na ministerstve obrany v oblasti sociálno- -vojenských záležitostí.
Muž číslo jeden: Poslanec Vladimír Faič, vpravo, je pre premiéra pravou rukou a hlavou poradcovského tímu. Okrem neho radí Robertovi Ficovi ďalších trinásť špecialistov v rôznych oblastiach.
Slušne si zarobí: Stanislav Jankovič berie takmer tritisíc eur mesačne. Okrem toho dostáva výsluhový dôchodok.

Niektorí ministri by zrejme bez početného zástupu radcov boli stratení. Bežne im radí päť až osem poradcov, premiér má dokonca k dispozícií hneď štrnástich ľudí. Sú medzi nimi rôzne známe mená. Ministrovi obrany napríklad radí František Blanárik, bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu, ktorý podľa dokumentov z archívov ŠtB spolupracoval s komunistickou Vojenskou kontrarozviedkou a v osemdesiatych rokoch udal niekoľkých ľudí. Nejde však o jedinú zaujímavú postavičku medzi poradcami.

František Blanárik (vľavo) údajne spolupracoval s ŠtB. Dnes radí ministrovi. Foto: TASR

Nenahraditeľní

Na ministerstve obrany sa Blanárik venuje sociálno-vojenským veciam a minister chce jeho skúsenosti využiť pri racionalizácii organizačných štruktúr. Okrem neho má Martin Glváč k dispozícii ďalších troch poradcov. Všetci sú zaradení do 11. platovej triedy, prislúcha im teda mzda 935 eur. Peniaze navyše môžu dostať aj za riadenie úradu, jeho útvarov alebo zamestnancov. Tarifná mzda tak môže stúpnuť v závislosti od stupňa riadenia od 5,5 percenta až po deväťdesiat percent. Ich zárobok by sa teda mohol vyšplhať až na 1 777 eur.

Podstatne viac zarobia poradcovia Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. Nedostávajú totiž len plat za radenie, ale ako bývalí policajti poberajú aj výsluhový dôchodok. Jedným z nich je bývalý policajný viceprezident Stanislav Jankovič, ktorý bol po predčasných voľbách horúcim kandidátom na post policajného prezidenta. Miesto šéfa polície mu však uniklo pre prípad z minulosti, keď údajne ešte ako viceprezident pomohol vybaviť vrátenie vodičského preukazu podnikateľovi, ktorý sa dopustil priestupku. Z pozície poradcu mu však mesačne prislúcha slušných 2 890 eur, spolu s dôchodkom tak môže zarobiť až päťtisíc eur. Ďalší Kaliňákov radca Ľubomír Minich bol v minulosti riaditeľom odboru zvláštnych operatívnych činností. Rovnako ako Jankovič poberá takmer tritisíc eur za radenie a jeho výsluhový dôchodok sa môže pohybovať okolo 1 500 eur.

Zvyšok Kaliňákovho tímu tvorí Peter Kukučka, bývalý riaditeľ odboru dokladov a evidencií policajného prezídia, a Štefan Makara, ktorý pôsobil v Železničnej polícii. Zoznam uzatvára bývalý policajný prezident Ján Packa. Je zamestnancom na dohodu a dostáva symbolické euro. To ho však nemusí trápiť, pretože v lete sa stal aj generálnym riaditeľom Automobilových opravovní ministerstva vnútra. Jeho predchodca Michal Šula dostával za túto funkciu okolo 2 450 eur mesačne.

Ficovi vyvolení

Premiérovi pri práci pomáha až štrnásť špecialistov. Stavil na ostrieľané mená, väčšinu si už odskúšal počas svojej prvej vlády. Hlavou zboru poradcov je opäť Vladimír Faič. Za komunizmu pôsobil tento poslanec s titulom RSDr. v národných výboroch ako politický pracovník a funkcionár. Ďalším známym menom v tíme je Peter Staněk. Ficovi radí v oblasti makroekonomiky a stratégií. V rokoch 1994 až 1998 bol poradcom premiéra Vladimíra Mečiara a štátnym tajomníkom ministerstva financií.

Poslanec Vladimír Faič (vpravo) je pre premiéra pravou rukou a hlavou poradcovského tímu. Foto: TASR

V hospodárskej a sociálnej politike Fico počúva rady Petra Magvašiho, exministra hospodárstva i práce za SDĽ. V záznamoch ŠtB bol vedený ako agent. Zahraničnú politiku má pod palcom Juraj Migaš, bratranec expredsedu parlamentu Jozefa Migaša z SDĽ. Úrad vlády odmietol prezradiť, koľko zarobia členovia premiérovho zboru. Obracal sa pritom na zákon. „Funkčný plat interných poradcov a odmenu externých nie je možné zverejniť v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. Na základe aktuálne platnej legislatívy totiž nie je možné zverejniť platové náležitosti zamestnancov, ktorí nie sú riadiacimi pracovníkmi. Poradcovia premiéra patria do tejto kategórie,“ napísali nám z tlačového a informačného odboru.

Pracovné zmluvy s internými poradcami sa nenachádzajú ani v centrálnom registri zmlúv. Ten však odhalil výšku odmeny dvoch externých radcov predsedu vlády - Eduarda Barányho a Petra Ondroušeka. Obaja si mesačne privyrobia osemsto eur.

Staré známe tváre

Problém s poskytnutím informácií o platoch svojich radcov mal rezort diplomacie. Tí pracujú na dohodu, maximálne desať hodín týždenne, no informácie o ich odmene ministerstvo neposkytlo. Šéf rezortu Miroslav Lajčák má okolo seba celkovo piatich poradcov, z toho dvaja sú neplatení. Jedným z platených je niekdajší šéf štátnej akciovky Správa služieb diplomatického zboru Milan Tancár. Práve jeho organizácia rekonštruovala za štyri milióny eur vilu na Mudroňovej ulici, ktorú potom ponúkla Úradu vlády ako rezidenciu pre premiéra Fica na sklonku jeho prvej vlády.

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič má podobne ako Lajčák k dispozícií šesť radcov, z toho len dvaja sú internisti. Externisti radia za slušných tisícpäťsto eur mesačne. Sú medzi nimi napríklad rektor Slovenskej technickej univerzity Vladimír Báleš alebo hovorca primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy. Dozvedeli sme sa, že je odborníkom v mimoriadne zaujímavej oblasti, akou je mládežnícka politika. Ani financmajster Peter Kažimír sa netvári ako chrobák Truhlík a poradcovský tím si zostavil aj on. Traja internisti mu radia za necelých tisíc eur pre každého. Figuruje medzi nimi paradoxne aj niekdajší podpredseda KDH Anton Marcinčin.

Ďalších dvoch poradcov zamestnáva Kažimír na dohodu o pracovnej činnosti. Vo vodách politických oponentov zalovil aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Poradca pre energetiku a zahraničný obchod Kristián Takáč bol za Juraja Miškova z SaS štátnym tajomníkom v rezorte hospodárstva. Jeho plat je dvetisíc eur. Malatinský má dokopy ôsmich radcov, šesť z nich funguje bez nároku na odmenu. Jedným z nich je Milan Hargaš, člen predstavenstva SPP, ktorý mal podľa medializovaných informácií eštebácku minulosť.

Objavilo sa tu aj meno Viliama Kupca, ktorý už štátu draho radil, keď s ním v roku 2007 uzavrela Bytová agentúra ministerstva obrany zmluvu o daňovom poradenstve. Na prvé tri mesiace bola odmena stanovená na 6 600 eur mesačne, ďalšie mesiace dostával po 2 600 eur. O rok neskôr si od tej istej agentúry vypýtal za odbornú pomoc, ktorá trvala šesť týždňov, až 16-tisíc eur. Minister životného prostredia Peter Žiga sa pre zmenu dodnes nerozhodol zamestnať interných poradcov, namiesto toho využíva troch externistov, ktorí sú platení za odpracované hodiny za podobnú plácu ako v iných rezortoch.

Vystačia si

Nájdu sa ministerstvá, ktoré doposiaľ nezamestnávajú žiadnych poradcov. Ide o dopravu, pôdohospodárstvo, spravodlivosť a zdravotníctvo. Minister práce Ján Richter a minister kultúry Marek Maďarič si zas vystačia s jedným pomocníkom. Ondrej Patarák, ktorý robí pre Maďariča v oblasti rozvoja kultúry, je zaradený do 11. platovej triedy, čo je vyše deväťsto eur mesačne. Ján Richter má vo svojich službách Kamila Vajnorského, predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska. Dohodnutú má paušálnu mesačnú odmenu 1 500 eur.

Zlý systém

Poradcovia pomáhajú ministrom zvládať odbornú agendu, pripravujú návrhy zákonov, podklady i prejavy. Problém je v tom, že na odborné miesta sa v súčasnosti dosadzujú najmä politickí nominanti. Odborník na verejnú správu Ľubomír Plai nám povedal, že na ministerstvách by radšej videl dobre zaplatených skutočných expertov, ktorí by v rezortoch pôsobili stabilne a nemenili by sa s každou novou garnitúrou. Mnohí ministri si okrem interných poradcov povolali do služieb aj externistov.

„Štátna správa je veľmi prepolitizovaná. To môže spôsobovať nedostatočnú odbornú úroveň v rezorte a tento hendikep ministri riešia externými odborníkmi,“ hovorí Plai. Minulý rok sme informovali o poradcoch premiérky a vtedajších ministrov. Rozdiel bol v tom, že informácie o platoch jednotlivých konzultantov boli sprístupnené takmer vo všetkých prípadoch. Vidí súčasná vláda v informovaní verejnosti problém?

„Zákon o informáciách obsahuje niekoľko výnimiek, keď povinná osoba nemusí sprístupniť informácie. Jednou z takýchto výnimiek je aj ochrana osobných údajov dotknutých osôb,“ hovorí právnik Pavel Nechala z Transparency International Slovensko. K prelomeniu tejto výnimky však došlo novelou infozákona v roku 2006. „Povinná osoba sprístupní na účely informovania verejnosti osobné údaje fyzickej osoby. Medzi tieto osoby patrí aj odborník podľa zákona o štátnej službe,“ doplnil Nechala. Rovnako to vidí riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš: „Čím bližšie je poradca k ministrovi, tým viac by nás malo zaujímať, ako je hodnotený a ako sa používajú verejné financie.“

Poradkyňa pre všetko

Takto sa do politických dejín zapísala exmanželka privatizéra Karola Martinku Blažena Martinková a doteraz azda najznámejšia poradkyňa slovenského politika vôbec. V minulosti pracovala pre bývalého premiéra Vladimíra Mečiara a mala naňho aj patričný vplyv. Keď sa po jeho boku začala objavovať na verejnosti, novinárov, pochopiteľne, zaujímalo, akú funkciu blondínka zastáva. Hovorkyňa vtedy odpovedala, že je poradkyňou. Keďže nespresnila, v čom presne Mečiarovi radí, ďalšia otázka znela, či radí vo všetkom, a legendárna odpoveď „dá sa to tak povedať“ sa s expertkou na všetko Martinkovou tiahla až do smrti, ktorá ukončila jej ťažké depresie.

Blažena Martinková Foto: Milan Krupčík

Radcovia Radičovej éry

Podobností i rozdielov medzi zborom poradcov súčasnej a minulej vlády je dostatok. Aj v Radičovej vláde pôsobilo pomerne veľa poradcov so slušnými príjmami a rovnako sa medzi nimi našli čierne ovce so škandálmi na krku. Hlavný rozdiel je ten, že sa neobjavovalo toľko mien s komunistickou minulosťou. Zbor premiérkiných poradcov tvorili traja internisti a trinásti externisti. Šéfoval im Marián Balázs, na snímke, terajší partner expremiérky. Mal nárok na plat 935 eur. S rôznymi príplatkami si mohol zarobiť až do dvetisíc eur. Koľko zarábali jednotliví poradcovia, Úrad vlády nezverejnil.

Iveta Radičová a Marián Balázs Foto: Tony Štefunko

Minister dopravy Ján Figeľ mal jedného radcu, ktorému prináležal plat tritisíc eur. Podobne zarábala pravá ruka Daniela Lipšica, vtedajšieho šéfa vnútra. Aj Ivan Mikloš ako minister financií štedro nadelil svojim poradcom - traja z nich, medzi nimi bola aj jeho súčasná asistentka a misska Natália Urbanová, dostávali takmer 2 400 eur. Minister školstva Eugen Jurzyca mal k dispozícii celkovo jedenásť poradcov. Výška ich výplaty závisela od odpracovaných hodín.

Exšéf obrany Ľubomír Galko si vystačil s jedným, ktorý zarábal vyše 1 700 eur. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a minister práce Jozef Mihál prijímali rady od poradcov platených hodinovou mzdou. Pýtali si od 22 do 60 eur na hodinu, v závislosti od pracovnej aktivity, týždenne však mohli odpracovať maximálne desať hodín. Špeciálny prípad bol Ivan Uhliarik z ministerstva zdravotníctva. Svojich poradcov zamestnával len na niekoľko mesiacov, ich zárobky sa pohybovali od 960 do tritisíc eur. Bez poradcov boli len dva rezorty.

VIDEO Plus 7 Dní