Ešte sa poriadne ani nezotavila a už zarezáva v práci. Lucia Ďuriš Nicholsonová len pred pár dňami porodila, no v utorok už musela sedieť v Národnej rade. „Andrej Danko mi v deň pôrodu poslal do kancelárie rozpis služieb na najbližšiu schôdzu, ktorá sa začína v utorok 6. septembra, a predstavte si, že ma zaradil do rozpisu a dal mi tie najhoršie časy - večerné do 19.00,“ sťažovala sa Nicholsonová tri dni po pôrode.

Nevzdá sa

Čerstvá mamička má s predsedom parlamentu otvorený konflikt práve pre tému materstva spojeného s pracovnými povinnosťami. „Presne päť dní po pôrode, po cisárskom reze, by som mala podľa pána Danka nastúpiť do práce. Ak ma v pondelok pustia z nemocnice, prídem v utorok splniť jeho rozpis,“ napísala nám odhodlane Nicholsonová ešte cez víkend. „Ak páni džentlmeni z parlamentu chcú, aby som zlyhala a vzdala to, tak tú radosť im neurobím,“ vyhlasuje čerstvá trojnásobná mamička.

Odhodlaná: Poslankyňa za SaS sa nehodlá vzdať a chce skĺbiť prácu s materstvom.
Zdroj: Martin Domok

Odhodlaná: Poslankyňa za SaS sa nehodlá vzdať a chce skĺbiť prácu s materstvom.FOTO: Martin Domok

Nezhody predsedu a podpredsedníčky NR SR sa začali ešte pred pôrodom, keď Danko Nicholsonovú vyzval, aby mu ozrejmila, ako plánuje spojiť materstvo s pracovnými povinnosťami. „Mám vám pripraviť písomné stanovisko o tom, ako si predstavujem zosúladiť svoj rodinný a pracovný život bezprostredne po pôrode tak, aby som z pozície podpredsedníčky plne reprezentovala opozíciu. Inak budem odvolaná,“ napísala v otvorenom liste Dankovi deň pred pôrodom. Spomenula aj neformálne sľuby svojich kolegov. „Nie je to tak dávno, keď ste mi sľubovali všemožne mi vychádzať v ústrety. Váš priateľ pán Bugár mi niekoľkokrát núkal pomoc, vraj bude kočíkovať dieťa na chodbe.“

Pomocníci: Bugár s Dankom vraj Nicholsonovej prisľúbili, že jej budú v súvislosti s materstvom vychádzať v ústrety. Predseda Mostu-HÍD chcel dokonca kočíkovať.
Zdroj: Matej Kalina

Pomocníci: Bugár, vpravo, s Dankom vraj Nicholsonovej prisľúbili, že jej budú v súvislosti s materstvom vychádzať v ústrety. Predseda Mostu-HÍD chcel dokonca kočíkovať.FOTO: Matej Kalina

Ako však budú tieto sľuby od kolegov politikov vyzerať reálne v praxi? Na celú situáciu sme sa spýtali aj Andreja Danka, ktorý kritiku svojej kolegyne vôbec nechápe. „Minulý piatok som robil rozpis služieb. Ubezpečila ma, že materská jej nijako nebude narúšať pracovné povinnosti.“

Predseda parlamentu spomenul aj pracovné cesty, od ktorých bola Nicholsonová pre tehotenstvo oslobodená. „My sme jej nedávali žiadne zvlášť povinnosti. Nemusela lietať ani do Štrasburgu. Ona sa rozhodla skĺbiť materstvo s prácou a ja dodnes neviem, ako sa to dá. Sme ochotní kolegiálne ju zastúpiť, nie som predsa netvor,“ reaguje Danko, no dodáva: „Nemôže to však trvať 2-3 mesiace. Má predsa zodpovednosť aj voči opozícii.“

Manžel na materskej

Nicholsonovú v pondelok prepustili z Nemocnice svätého Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Petržalke a v utorok už plánovala zarezávať v parlamente. „S manželom máme dohodu, že bude vonku s malým na prechádzke v okolí parlamentu,“ dodáva odhodlane.

Otecko: Súčasný manžel poslankyne Peter Ďuriš.
Zdroj: Facebook

Otecko: Súčasný manžel poslankyne Peter Ďuriš.FOTO: Facebook

Peter Ďuriš, jej druhý manžel, ktorého si vzala v júli tohto roka, prevezme materské povinnosti a plánuje zostať s malým synom na materskej dovolenke. „Vôbec mu to neprekáža, vzájomne sa snažíme vychádzať si vo všetkom v ústrety a podporovať sa navzájom. Dá sa na neho spoľahnúť, má k mojim deťom veľmi pekný vzťah,“ hovorí Nicholsonová, ktorá má ešte dve ratolesti z predchádzajúceho manželstva s novinárom Tomom Nicholsonom.

„Tom bol po Petrovi hneď druhá osoba, ktorá prišla za mnou do nemocnice. Predbehol aj moju mamu,“ konštatuje poslankyňa, ktorá si však v nemocničnej posteli vôbec od politiky neoddýchla.

Všetci pokope: Nicholsonovej tri ratolesti. Najstarší syn Dominik, dcéra Lilly a novorodenec Jakub. Pozdraviť prišiel aj exmanžel Tom Nicholson.
Zdroj: Facebook

Všetci pokope: Nicholsonovej tri ratolesti. Najstarší syn Dominik dcéra Lilly a novorodenec Jakub. Pozdraviť prišiel aj exmanžel Tom Nicholson.FOTO: Facebook

Zasiahla ju totiž rošáda vo vlastnej strane, keď Richard Sulík odvolal z postu tímlídra SaS pre školstvo Martina Poliačika. „Je mi to ľúto, Martin je môj blízky kolega. Uznávam ho ako slušného človeka a ako odborníka na školstvo, preto nerozumiem jeho odvolaniu. Išlo o chybný krok a podľa mňa to ukáže aj budúcnosť.“

Anketa

Súhlasíte s rozhodnutím poslankyne Nicholsonovej, že sa pár dní po pôrode vrátila do parlamentu?

ÁNO 11% NIE 89%Celkový počet hlasujúcich: 746

Rizikový pôrod

Nechýbalo veľa a poslankyňa Nicholsonová mohla na Deň ústavy spomínať s veľkým žiaľom. Jej pôrod sa nečakane skomplikoval. Novorodenec Jakub mal totiž okolo krku pupočník, no celú situáciu zachránil doktor Jozef Oravec, ktorý sa v poslednej chvíli rozhodol pre cisársky rez. „Mne sa už začal vytvárať takzvaný pôrodný nádor, a tak sa lekár jednoznačne rozhodol pre sekciu. Dominika a Lilly som rodila prirodzenou cestou, škoda, že sa to u Kubka skomplikovalo, ale veľmi si vážim rozhodnosť doktora Oravca, ktorý ho tým pravdepodobne zachránil,“ hovorí trojnásobná mamička, ktorá sa, paradoxne, teší na prebdené noci so synom.

Mamička: Lucia Nicholsonová sa novým prírastkom pochválila aj na sociálnej sieti.
Zdroj: Facebook

Mamička: Lucia Nicholsonová sa novým prírastkom pochválila aj na sociálnej sieti.FOTO: Facebook

„Ja som nikdy nebola nejaký spáč, výnimkou bolo len toto tehotenstvo, keď som si dopriala viac spánku. Takže mám zásoby. Celkom si to užívam, lebo viem, že to trvá krátko a aj toto obdobie odznie. Chcem si to vychutnať, keďže viac detí na tento svet už neprivediem,“ dodáva na záver.