Tip na článok
Peter Kresák: Podľa neho poslanci pracujú aj mnohými inými spôsobmi ako sedením v parlamente.

Poslanci opäť ukázali, že sú „iná kategória“. Rokovania skrátili na dve hodiny denne, plat dostanú celý

Poslanci opäť ukázali, že sú iná kategória občanov. Rokovania skrátili na dve hodiny denne, no plat dostanú v plnej výške

Galéria k článku (7 fotografií )
Miroslav Beblavý - nezaradený (hlasoval za):
Keď sa tým poslancom nechce pracovať, chcú
kandidovať do VÚC, nevidím dôvod brániť im
v tom. Práca poslanca sa nedá vynútiť pracovným
časom a keď oni v tej práci nevidia zmysel,
tak nech tu nesedia. Nech tu sedia tí, ktorí chcú
skutočne pracovať.
Gábor Gál - Most-Híd (hlasoval za návrh):
Viete, ostatným kandidátom sa skončí pracovný
čas o 16., možno o 17. hodine a nám až o 19. hodine.
Nevidím rozdiel v tom, či sa hlasuje len o 11.,
alebo aj o 17. Hlasovanie sa neodloží.
Anton Hrnko: Pri
vysvetľovaní návrhu na
zredukovanie počtu
hlasovaní kvôli voľbám si
pomohol pesničkou Karla
Gotta. Občanom odkázal,
že taký je život.

To hádam nemyslia vážne! Dosť, že na výpočet dní v roku, keď poslanci Národnej rady SR zasadnú do rokovacej sály, úplne stačí desiatková matematika, čas strávený v práci nedávno ešte viac okresali. Lebo oni majú veru iné povinnosti, než vysedávať v budove na bratislavskom hradnom vŕšku a prijímať dôležité právne normy. Napríklad viesť kampaň v rámci blížiacich sa volieb do zastupiteľstiev samosprávnych krajov. Preto poslanci na začiatku práve prebiehajúcej 21. schôdze ako prvý odsúhlasili veľmi dôležitý návrh.

Prázdna sála: Koaliční poslanci NR SR
schválili návrh, že kvôli blížiacim sa voľbám do
samosprávnych krajov budú hlasovať len raz za
deň. Dopoludnia o jedenástej. Parlament už potom
viac-menej zíva prázdnotou.
Prázdna sála: Koaliční poslanci NR SR schválili návrh, že kvôli blížiacim sa voľbám do samosprávnych krajov budú hlasovať len raz za deň. Dopoludnia o jedenástej. Parlament už potom viac-menej zíva prázdnotou.
Foto: MICHAL SMRCOK

A síce, že hlasovať budú len doobeda o jedenástej. V praxi to znamená, že v parlamente reálne strávia možno dve hodiny denne, keďže rokovať začínajú o deviatej. A ostatní uchádzači o posty v samosprávnych zastupiteľstvách, ktorí sa medzi občanov dostanú po pracovnom čase či v rámci svojho osobného voľna, tak môžu našim poslancom len tíško závidieť. Pretože aj plat im zostane nezmenený.

Môžu „kampaňovať“

Len na vysvetlenie - niežeby sa naši ctení zákonodarcovia v rokovacej sále bežne trhali od aktivity. Mnohí za rok a pol od posledných parlamentných volieb ledva slovko prehodili, nieto ešte nejaký návrh predložili. Týka sa to najmä členov koaličných strán Smer, SNS či Most-Híd. Lenže to, čo predstaviteľom práve týchto subjektov napadlo pred pár dňami, sa ináč ako obyčajná
drzosť nazvať ani nedá. O čo ide?

Verejnosti je fungovanie slovenského zákonodarného zboru zrejme známe. Ak náhodou nie, v skratke pracuje asi nasledujúco. Poslanci sa najskôr oboznámia s niekoľkými bodmi či návrhmi naraz a prediskutujú ich. Neskôr o nich v stanovených intervaloch hlasujú. Zvyčajne o jedenástej doobeda a sedemnástej popoludní. Práve v týchto časoch býva rokovacia sála najviac zaplnená.

Gábor Gál - Most-Híd (hlasoval za návrh):
Viete, ostatným kandidátom sa skončí pracovný
čas o 16., možno o 17. hodine a nám až o 19. hodine.
Nevidím rozdiel v tom, či sa hlasuje len o 11.,
alebo aj o 17. Hlasovanie sa neodloží.
Gábor Gál - Most-Híd (hlasoval za návrh): Viete, ostatným kandidátom sa skončí pracovný čas o 16., možno o 17. hodine a nám až o 19. hodine. Nevidím rozdiel v tom, či sa hlasuje len o 11., alebo aj o 17. Hlasovanie sa neodloží.
Foto: JULIUS DUBRAVAY

Samozrejme, to automaticky neznamená, že všetci poslanci, ktorí tlačia hlasovacie gombíky, aj vedia, čo práve schvaľujú. Napokon, nie raz ich prichytili pri tom, že o prerokovávaných zákonoch nemali ani šajnu. Aby sa zabránilo nenapraviteľným škodám, napríklad prijatiu zlého opozičného návrhu, každý poslanecký klub má zavedený vlastný spôsob hlasovania. Najznámejší je ten s palcom hore či dole. Takúto ručnú výpomoc má zvyčajne na starosti predseda klubu.

Na začiatku práve prebiehajúcej 21. schôdze parlamentu koaličné strany vyrukovali s tým, že v období pred voľbami do samosprávnych krajov sú dve hlasovania denne naozaj neúnosné. Najmä pre tých poslancov - je ich 51 -, ktorí popri vysedávaní v Národnej rade musia stíhať aj „kampaňovať“ do vyšších územných celkov (VÚC). Veď každý občan tejto krajiny azda pochopí, že tvrdnúť v rokovacej sále a zároveň obchádzať voličov sa nedá. Preto zástupcovia strán Smer, SNS a Most-Híd prijali návrh, že októbrová schôdza Národnej rady sa ponesie v netypickom duchu. Hlasovať sa bude len raz denne, doobeda o jedenástej. Potom sa môžu kandidujúci poslanci pokojne rozbehnúť medzi ľud.

Miroslav Beblavý - nezaradený (hlasoval za):
Keď sa tým poslancom nechce pracovať, chcú
kandidovať do VÚC, nevidím dôvod brániť im
v tom. Práca poslanca sa nedá vynútiť pracovným
časom a keď oni v tej práci nevidia zmysel,
tak nech tu nesedia. Nech tu sedia tí, ktorí chcú
skutočne pracovať.
Miroslav Beblavý - nezaradený (hlasoval za): Keď sa tým poslancom nechce pracovať, chcú kandidovať do VÚC, nevidím dôvod brániť im v tom. Práca poslanca sa nedá vynútiť pracovným časom a keď oni v tej práci nevidia zmysel, tak nech tu nesedia. Nech tu sedia tí, ktorí chcú skutočne pracovať.
Foto: VLADO BENKO JR.

Plný plat

Normálne zmýšľajúcemu človeku v tomto momente zrejme napadne, že logickejšie a najmä spravodlivejšie by bolo, keby si poslanci oficiálne zobrali voľno. Alebo keby voličov obchádzali v čase mimo rokovania parlamentu, napríklad cez víkendy. Pretože presne tak to musia robiť
ostatní kandidáti. Takí robotníci či učitelia by svojmu zamestnávateľovi asi veľmi ťažko vysvetľovali, že neprídu do práce, lebo sa chcú dostať do samosprávneho zastupiteľstva. Ak by tak aj urobili, na výplatnej páske by to iste pocítili. Poslancom Národnej rady však ani len strata príjmu nehrozí. Hoci v parlamente mnohí budú iba dve hodiny denne, aj to len od utorka do piatka, keď sú rokovacie dni, plat dostanú v plnej výške. Bratislavskí s príplatkami zhruba 3 300 eur, mimobratislavskí viac ako 3 500 eur.

Nepochopení

Koaličným poslancom sa to však zdá úplne normálne. Ba niektorých priam pobúrilo, že ich prácu porovnávame trebárs s prácou učiteľov. „Ježišmária! Vy zase spájate prácu poslanca iba so sedením v poslaneckej sále. Už si konečne zvyknite, že poslanec pracuje aj mnohými inými spôsobmi. Styk s občanmi je, samozrejme, súčasť poslaneckej práce. Ale ja sa s vami nebudem o tom hádať,“ odvrkol nám k téme skráteného predvolebného rokovania zástupca Mosta-Híd a ústavný právnik Peter Kresák.

Súčasný a zároveň opäť kandidujúci prešovský župan Peter Chudík zo Smeru tvrdí, že zredukovať hlasovanie kvôli voľbám je v pohode. Dokonca by vraj prijal, keby sa tak robilo stále. A že
ostatní uchádzači o hlasy občanov môžu byť oproti poslancom Národnej rady v nevýhode? „Vy to veľmi zle interpretujete, lebo to nie je o tom, že sa o jedenástej hlasuje a je to koniec. Život ide predsa ďalej,“ zafilozofoval si tak trochu kockato Chudík.

Opoziční zástupcovia záležitosť vnímajú odlišne. Peter Pčolinský zo Sme rodina, ktorý kandiduje za poslanca prešovského VÚC, návrh o jednom hlasovaní v Národnej rade ostro kritizuje. „Je to maximálne neúctivé voči ľuďom, je to prejav arogancie moci,“ hovorí. Je presvedčený, že koalícia prijala návrh preto, aby nestratila počas kampane väčšinu v pléne.

Podľa poslanca OĽaNO a kandidáta na post trnavského predsedu VÚC Jozefa Viskupiča sú zas aj dve hlasovania Národnej
rady za deň málo. „Preto som predložil návrh, aby sme hlasovali po prerokovaní každého jedného bodu, čo by znamenalo, že
poslanci by sa stále museli zdržiavať v blízkosti rokovacej sály a nielen dvakrát za deň. Veľmi podobne to majú napríklad v Českej republike,“ konštatuje.

Najčarovnejšiu odpoveď na danú tému však ponúkol zástupca SNS v Národnej rade Anton Hrnko. „Ukážem vám môj itinerár, že sa so mnou žena chcela rozviesť, ako som si dovolenku prekladal kvôli práci?“ reagoval na naše otázky. A čo si pán poslanec myslí o zvýhodnení jeho kolegov kandidujúcich do samosprávnych krajov oproti ostatným, ktorí majú normálne zamestnanie? „Poznáte Karla Gotta? C’est la vie!“ poslal občanom drzý odkaz, ktorý v preklade znamená: Taký je život.

VIDEO Plus 7 Dní