Tip na článok
Igor Choma a Juraj Blanár: Prvý, vľavo, má tri funkcie a na otázky o charite nereagoval. Blanár vraj podporil mnohých, no chcú zostať v anonymite.

Poslanci s viacerými funkciami: Podporujú charitu, ako sľubovali?

Zisťovali sme, či verejne činní multifunkcionári splnili sľub, že časť svojich niekoľkotisícových príjmov venujú na charitu.

Galéria k článku (5 fotografií )
Jaroslav Baška vraj podporuje tých, čo to potrebujú. Má dve verejné funkcie.
Pavol Frešo: Necháva si vraj iba plat predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Poslanecký údajne rozdeľuje.
Andrej Hrnčiar: Primátor Martina poskytol zoznam obdarovaných.

Pre občanov sa vedia vybičovať k heroickým výkonom. Dokážu sedieť naraz na dvoch, ba dokonca aj na troch stoličkách, vzdialených od seba stovky kilometrov. Napriek tomu tvrdia, že všetko stíhajú.

Reč je o poslancoch parlamentu, ktorí svoje stopercentné nasadenie predvádzajú okrem Národnej rady aj na postoch primátorov či šéfov samospráv. Za to poberajú kráľovské platy.

Zhruba so štyri a pol tisícmi mesačne im môže závidieť aj premiér či šéf parlamentu. Výška príjmu politikov sediacich na niekoľkých stoličkách sa totiž priemerne pohybuje na úrovni sedemtisíc eur.

Aby bola uvedená suma pre bežného človeka ľahšie stráviteľná, mnohí funkcionári teatrálne vyhlásili, že časť príjmu venujú na dobročinné účely.

Superžena

Takmer päťsto kilometrov delí jednu kanceláriu od druhej v prípade smeráčky Jany Vaľovej, ktorá ako poslankyňa parlamentu zasadá v Bratislave a ako primátorka pôsobí v Humennom. Problém v tom nevidí. Pred časom sa síce objavilo podozrenie, že v rovnakom čase hlasovala v Národnej rade a zúčastnila sa na zasadnutí valného zhromaždenia mestskej firmy v Humennom, všetko sa však vysvetlilo.

Menej chápavým Vaľová dohovorila, že ona predsa môže prijať rozhodnutie kedykoľvek a kdekoľvek, nemusí pritom sedieť v sídle spoločnosti. A že ostatní členovia valného zhromaždenia podpismi potvrdili jej prítomnosť v Humennom, odbila vetou, že jej autogram v zápisnici na potvrdenie prítomnosti nefiguruje.

Vaľová ako primátorka berie zhruba 2 300 eur, v parlamente jej prináleží takmer 3 600 eur. Z platov, na ktoré sa jej skladajú daňoví poplatníci, vraj podporuje organizácie i jednotlivcov. Koľko a komu konkrétne prispela, neprezradila.

„Ako primátorka a poslankyňa Národnej rady sa snažím okrem služby verejnosti, za ktorú som platená, pomáhať ľuďom aj individuálne. Niekedy je to dobrá rada, inokedy finančná podpora organizáciám i jednotlivcom. Myslím si, že mnoho ľudí vo svojej ťažkej životnej situácii si určite praje zachovanie anonymity. Nepovažujem preto za šťastné či potrebné konkretizovať sumy ani ľudí, ktorým pomáham,“ dodala.

Poslanec za SDKÚ a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo si vraj necháva iba mzdu za výkon samosprávnej funkcie, čo je 3 350 eur.

„Z platu poslanca prispieva na charitu a verejné zbierky, časť platu dáva na prípravu odborných podkladov súvisiacich s poslaneckou činnosťou. Podporil napríklad realizáciu pomníka Martina Rázusa v Bratislave, Ligu proti rakovine, príležitostne materské centrá, naposledy materské centrum v Dúbravke. Robí tak od apríla 2012,“ reagovala hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová.

Verejný prísľub

Poslanec a predseda Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška šéfuje samospráve od minuloročného decembra, za čo dostáva 3 350 eur. Len pred pár týždňami verejne sľúbil, že poslanecký príjem venuje na charitu. „Prvý raz venoval plat poslanca na charitatívne účely za mesiac február 2014.

Rozdelil ho na základe žiadostí deviatim žiadateľom z Trenčianskeho kraja. Ide o deti a mladých ľudí so zdravotným postihnutím. Finančné príspevky od 200 do 700 eur boli uhradené na základe darovacej zmluvy v priebehu mesiaca marec, a to na osobný účet žiadateľov,“ informoval Baškov poslanecký asistent Vladimír Bielik.

Dodal, že momentálne sa finalizujú technické náležitosti na darovanie finančných príspevkov dvanástim žiadateľom vo výške marcového platu. „Takže dovedna za dva mesiace venoval Baška ľuďom v Trenčianskom kraji sumu šesťtisíc eur,“ spresnil Bielik.

Zoznam obdarovaných vrátane darovacích zmlúv bude onedlho zverejnený na webe. Ďalší smerácky poslanec, ktorý zároveň šéfuje kraju, a to od roku 2005, je Juraj Blanár zo Žiliny.

Jeho poslanecká asistentka Mirka Kravčáková tvrdí, že suma, ktorou doteraz prispel jednotlivcom, klubom a združeniam, je takmer stotisíc eur. V nej je zahrnuté finančné i materiálne plnenie. „Medializovaní, a teda aj s menami sú zverejnení iba tí prijímatelia, ktorí súhlasili s prezradením totožnosti. Blanár finančne podporil aj mnoho rodín a jednotlivcov, ktorí chceli zostať v anonymite,“ hovorí Kravčáková.

Medzi multifunkčných verejných činiteľov patrí aj primátor Košíc a poslanec Richard Raši s celkovým mesačným príjmom približne 6 500 eur. Hoci sa mu nie veľmi pozdávalo, že sa pýtame na jeho zárobok - čo tam po tom, že je platený z peňazí občanov -, s čistým svedomím nám odpovedal, že svoj verejný sľub plní. Príjem poslanca Národnej rady vraj používa na podporu jednotlivcov aj organizácií.

„Keďže nechcem, aby túto podporu vnímala verejnosť ako osobnú reklamu, nezverejňujem informácie o podporených aktivitách, projektoch alebo ľuďoch v núdzi,“ nezaprel sa „charakter“ Raši.

Aby nás však svojím vyjadrením nepriviedol na kacírske myšlienky, že o darovaní peňazí len hovorí, vymenoval niekoľko podporených projektov, organizácii, združení i jednotlivcov. Zoznam obdarovaných aj s konkrétnymi sumami nám zaslal Andrej Hrnčiar, poslanec parlamentu a primátor Martina. Mesačne poberá vyše 7 500 eur.

„Prvého poslaneckého platu som sa vzdal v prospech hradu Krásna Hôrka. Okrem toho pravidelne prispievam na charitatívne, športové, kultúrne a iné účely. Od môjho zvolenia som venoval takmer 20-tisíc eur,“ vypočítal Hrnčiar.

V súvislosti s menným zoznamom obdarovaných nás požiadal, aby sme ho nezverejňovali, keďže ide o citlivú záležitosť a osobné údaje. Na charitu sme sa pýtali aj Igora Chomu, ktorý zvláda hneď tri funkcie.

Je poslancom Národnej rady i žilinského krajského zastupiteľstva a farby strany Smer háji aj ako primátor Žiliny. Ako jediný z oslovených na otázky nereagoval. Darmo, tri funkcie na jedného sú už, zdá sa, skutočne priveľa.

VIDEO Plus 7 Dní