Poslanci prerušili neverejné mimoriadne rokovanie súvisiace s tajným stretnutím najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS). Plénum odsúhlasilo procedurálny návrh, aby bol na rokovaní prítomný aj exšéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý je aktuálne vo väzbe.

Ide o precedens. Doteraz sa ešte nikdy nestalo, aby poslanci žiadali na rokovaní parlamentu účasť človeka, ktorý sedí za mrežami. Za to, aby z basy do parlamentu doviezli Pčolinského, hlasoval aj predseda národnej rady Boris Kollár. Uznáva však, že to bude asi nemožné.

Počas prerušenia schôdze o požiadavke zákonodarcov informoval poslanec Ondrej Dostál (SaS) s tým, že o ďalšom postupe rokuje grémium. "NR SR schválila, že má záujem, aby sa na jej rokovaní zúčastnil bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Pôvodne to navrhol pán poslanec Taraba, potom to zopakoval poslanec Fico. NR SR bude čakať, či privezieme bývalého riaditeľa SIS z väzby. Momentálne prebieha grémium, možno sa na tom niečo zmení. Ale väčšina z hlasujúcich poslancov NRSR hlasovala za tento procedurálny návrh," uviedol Dostál.

Tajné stretnutie v SIS

V pondelok 17. mája sa v špeciálnej miestnosti v jednej z budov SIS stretlo desať vrcholných činiteľov štátu na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Miestnosť bola zabezpečená proti odpočúvaniu. Okrem iného mali riešiť aj podozrenia z manipulovania vyšetrovania veľkých korupčných káuz, ktoré už dlhšiu dobu rieši polícia.

Tajnej schôdzky sa mali zúčastniť: Nový riaditeľ SIS Michal Aláč nominovaný do funkcie stranou Sme rodina, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.

Iniciátorom schôdzky bol predseda vlády Heger. Keď sa na verejnosti tajné stretnutie prevalilo, premiér sa snažil, premiér poprel, že by riešili živé prípady. Rovnako odmietol, že sa stretnutie týkalo bývalého šéfa SIS Pčolinského. Stretnutie sa malo uskutočniť z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách.

Podľa strany, ktorá Pčolinského nominovala, ide o spravodajskú hru. Pčolinský mal totiž podľa predstaviteľov strany odhaliť komplot v polícii. Zo strany NAKA malo ísť následne o pomstu.

Exriaditeľa tajnej služby obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať štyridsaťtisícový úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Viac foto o páde Pčolinského si pozrite v GALÉRII >>