„Ja za to nemôžem, že som jeden z mála, čo povie, že cisárove nové šaty sú také, že je nahý,“ vyhlásil Baránik pre PLUS 7 DNÍ pri otázke, či si nepremyslel s odstupom času svoje slová. Ešte začiatkom marca ho aj generálny prokurátor Maroš Žilinka počas návštevy parlamentu požiadal, aby sa kolegovi ospravedlnil, čo Baránik odmietol. „Dožadujú sa úcty v situácii, keď si žiadnu úctu nezaslúžia,“ okomentoval to pri našej komunikácii.
Sú podľa neho prokurátori nesvojprávni?
Pozrime na Baránikov kontroverzný prejav detailnejšie: neurážal len prvého námestníka. Krajskí prokurátori sa totiž vtedy vyhranili proti pokusom o politický vplyv na ich rozhodovanie. Vydali vyhlásenie, že odmietajú od politikov dehonestáciu generálneho prokurátora Maroša Žilinku pre paragraf 363 a zdôraznili povinnosť generálneho prokurátora používať ho. Baránika to tak nahnevalo, že v pléne Národnej rady vystúpil s ohnivým prejavom, v ktorom na nich nenechal suchú niť.
„… jeho (Žilinkovi - pozn. red.) podriadení, ktorí sú absolútne závislí od neho, ktorí sa ho musia spýtať, keď chcú ísť na záchod, tak tí teraz vydajú vyhlásenie, že politici by nemali mudrovať do toho, ako sa používa tri šesť trojka. Lebo politici, to sú len takí nejakí, také nuly nejaké, lebo keď je niekto, samozrejme, prokurátor, tak to je niečo iné,“ penil Baránik v prejave na pôde parlamentu.
Alojz Baránik nie je len poslancom Národnej rady, ale zároveň pôsobí ako advokát. A advokáti majú isté pravidlá, čo sa správania týka. Napadnúť prokurátorov, generálneho prokurátora a uraziť prvého námestníka zrejme nebude kóšer. Baránik v minulosti už so svojím vyjadrovaním problém mal.
Vinný
Disciplinárny senát pri Slovenskej advokátskej komore (SAK) ho uznal za vinného ohľadom vyjadrení, ktoré zazneli na pôde parlamentu ešte vo februári a októbri 2017. Baránik vtedy tiež ako poslanec nevyberaným spôsobom napadol istú sudkyňu.
„Sudkyňa... je najväčšia korupčníčka na Krajskom súde v Bratislave. Ten, kto ju navrhol, je sám veľký korupčník. Toto je hrubé svinstvo, že sa to dostalo až takto ďaleko... To je zverstvo, čo táto osoba je schopná urobiť. A bola navrhnutá do disciplinárneho senátu… Je to osoba, ktorá je príslušníkom justičnej mafie,“ vyhlasoval.
Predstavitelia advokátskej komory skonštatovali, že síce Baránik môže kritizovať kohokoľvek, aj spomínanú sudkyňu, ale formou, ktorá nie je „v jasnom a očividnom rozpore s požiadavkou na vážnosť a dôstojnosť správania advokáta“. Stanovy SAK hovoria jasne: Každý advokát je pri výkone povolania aj mimo neho povinný zachovávať vážnosť a dôstojnosť, ktorú vyžaduje postavenie advokáta.
Baránik sa počas disciplinárneho konania bránil tvrdením, že je neprípustné, aby prejav poslanca v parlamente, hoci je i advokát, mal byť limitovaný len na uvádzanie pravdivých a overiteľných skutočností. Neuspel ani pri odvolaní, odvolací disciplinárny senát takisto potvrdil, že je vinný. Trest mu však vzhľadom na čistú minulosť neuložil žiadny, musel len uhradiť trovy súdneho konania.
Sebaistý
Baránik sa opätovného konania zo strany Disciplinárneho senátu SAK neobáva. „Uznal ma síce za vinného, lebo oni neradi prehrávajú, ale neuložili mi žiaden trest. Z toho je zjavné, ako to cítili. Snažili sa akosi dosiahnuť, aby vlk bol nažratý a koza celá,“ vyložil si po svojom výsledok disciplinárneho stíhania.
Slovenská advokátska komora v reakcii na „tajtrlíka“ označila Baránikove znevažujúce výroky za poľutovaniahodné. Riešiť ho zatiaľ podľa hovorcu Pavla Kubíka neplánujú, lebo nikto sa na neho oficiálne nesťažoval.
Na otázku, či prvý námestník zvažuje túto formu satisfakcie, Zuzana Drobová, hovorkyňa prokuratúry uviedla pre PLUS 7 DNÍ: „Generálna prokuratúra nebude komentovať žiadne ataky.“
Poslanec Baránik sa krotiť ani v budúcnosti nechystá, lebo vraj to, čo hovorí advokátska komora, je v zákone, ale poslanecký mandát vykonáva v súlade s presvedčením podľa ústavy, ktorá je viac. Správať sa tak, aby vyžaroval „vážnosť a dôstojnosť“ jednoducho nedokáže.