Poslanec národnej rady György Gyimesi sa preslávil svojou výbušnou povahou. Servítku si pred ústa nedáva a ak sa mu niečo nepozdáva za vhodné, kritikou nešetrí. Niekoľko krát tiež Matovičov poslanec bol zdrojom politických škandálov. Najčerstvejší prípad sa týkal návrhu zákona, ktorý člen koalície Gyimesi predložil spolu s opozičným poslancom Tomášom Tarabom, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke ĽSNS. Parlamentu predložili spoločný návrh, aby na sídlach štátnych inštitúcií nemohli visieť "symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie."

Poslanec OĽaNO maďarskej národnosti je známy aj svojim sympatiami voči lídrovi našich južných susedov Viktorovi Orbanovi. "Zastropoval základné ceny potravín, občania platia menej za energie, oveľa lacnejšie tankujú. Toto je výsledkom zamerania sa na občana, a nie na záujmy EÚ," chválil Gyimesi maďarského premiéra v rozhovore pre Štandard. Obdiv Orbana neraz zlučoval s kritikou slovenskej zahraničnej politiky, najmä v čase, keď rezortu diplomacie šéfoval nominant SaS Ivan Korčok.

poslanec NR SR G. Gyimesi (OĽaNO)
Zdroj: Plus 7 dní

Uprostred vládnej krízy v marci 2021 sa Gyimesi napríklad v Komárne potichu stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártom. Riešiť vtedy mali dvojaké občianstvo, hoci sa zdalo, že táto otázka je už z pohľadu slovenského parlamentu uzavretá. Zaslúžil si tým kritiku vtedajšieho ministra zahraničných veci, ktorý kvôli prípadu predvolal maďarského veľvyslanca na koberček.

Spolupráca rezortu diplomacii a poslanca OĽaNO ani potom nebola bezproblémová. Poslednú facku Korčokovi Gyimesi dal len týždeň pred odchodom ministra z funkcie. Koncom augusta sa ostro pustil do Korčoka za to, že podľa neho „farizejsky“ kritizoval prítomnosť ruského veľvyslanca Igora Bratčikova na pietnej spomienke SNP, ktorú organizovala opozičná strana Smer-SD vo Zvolene. Korčok podľa neho roky verne slúžil Robertovi Ficovi, pričom mu vraj „doslova zobal z ruky“.

No a zdá sa, že konflikt poslanca parlamentu s celým rezortom sa neutlmí ani po nástupe do funkcie nového ministra. Hoci bol Rastislav Káčer vyhlásený za ministra zahraničných veci iba pred týždňom, už si stihli s Gyimesim skočiť do vlasov. Nový šéf diplomacii v rozhovore pre DenníkN mal totiž povedať, že sa neobáva, že mu do rezortu bude zasahovať poslanec OĽaNO, ktorý kritizoval jeho nomináciu. „Prečo by som sa mal zaujímať o jedného zo stopäťdesiatich poslancov, ktorý je náhradníkom? Z akých dôvodov by som mu mal venovať pozornosť?“ uviedol Káčer s tým, že sa vyjadreniami Gyimesiho nezaoberá.

Tieto slová poriadne vytočili Matovičovho spojenca. Na sociálnej sieti Gyimesi venoval novému ministrovi poriadne ostrý status, v ktorom Káčerovi išiel vysvetliť vážnosť svojich názorov a vyjadrení. "Nuž, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som Vám tie dôvody priblížil. Zaujímať sa o poslancov (áno aj o náhradníkov, pretože tí majú rovnaké kompetencie ako ostatní) a venovať im pozornosť musíte už len z toho titulu, že v zmysle Ústavy SR sa zodpovedáte Národnej rade SR, teda nám poslancom," napísal Gyimesi. V príspevku tiež pripomenul, že členovia parlamentu môžu ministra kedykoľvek odvolať z funkcie. "V neposlednom rade Vy ste len obyčajný, nikým nikde nezvolený úradník, kým poslanec NR SR je voleným zástupcom ľudu," uzavrel svoju nakladačku.

Celý status Gyimesiho nájdete v galérii >>>>