Nechcel odpovedať, tak ukončil rozhovor inak? Poslanec Mosta Elemér Jakab mal vziať novinárovi z maďarsko-jazyčného magazínu MA7 mobil. Šokovaný redaktor sa nezmohol na slovo.

Platy ako v Číne?

Novinár Szilárd Somogyi sa Jakaba chcel opýtať na zmluvy, ktoré im dorazili do redakcie. Podľa nich mal Jakab platiť za 20-hodinovú prácu ľuďom 16,5 eura v hrubom. „To vychádza na pár centov na hodinu,“ krúti hlavou Somogyi, ktorý preto Jakaba oslovil.

Szilárd Somogyi: Tvrdí, že mu politik vzal mobil.
Zdroj: archív S.S.

Ako hovorí, jeho telefonát aj sms správy ignoroval, preto na neho počkal priamo v parlamente. „Miesto pozdravu ma začal urážať, že čo ho zdravím, keď som o ňom minule písal,“ opisuje situáciu Somogyi. Išlo o článok o jeho podozrivom titule na ukrajinskej univerzite, o ktorom sme vás informovali aj my.

Tajná diplomovka: Poslanec Jakab má titul z Užhorodu. Prácu však ukázať nechce

Vzal mu mobil

Somogyi sa však nedal odbiť a politikovi začal klásť otázky. „Pýtal som sa ho na tých pár centov za hodinu práce. Jakab však nereagoval a išiel preč. Vyšli sme spolu z budovy parlamentu, on však stále neodpovedal. Nahrával som si ho na mobil. Zrazu sa však otočil a vytrhol mi z ruky telefón,“ hovorí Somogyi s tým, že nechcel Jakabovi telefón vytrhnúť, aby ho nebodaj neobvinili z napadnutia verejného činiteľa.

Elemer Jakab (MOST-HID) sklada slub pocas ustanovujucej schodze narodnej rady slovenskej republiky.
Zdroj: VLADO BENKO JR.

„Išiel som na recepciu parlamentu, kde mi dovolili zavolať si políciu. Hliadka ma vypočula, medzitým však môj telefón doniesol muž, ktorého som nepoznal,“ dopĺňa Somogyi. Na polícii potom spísal aj zápisnicu, no nechcel, aby bol Jakab obvinený z trestného činu. „Myslím si, že tým, že je vo svojom regióne považovaný za poloboha, tak si myslí, že je to tak všade a že môže aj novinárovi vziať mobil,“ hovorí natvrdo Somogyi.

Bez reakcie

K incidentu sme oslovili aj Eleméra Jakaba. Telefón nedvíhal a na sms tiež nereagoval. Pre Denník N však tvrdil mu Somogyi dal mobil do ruky sám. „Hovoril som mu, nech to vymaže, a ťukal som mu do toho. Potom mi ho podal a telefón som mal asi 30 sekúnd v ruke. Chcel som mu ho vrátiť a potom začal kričať, že som mu ukradol telefón. Položil som ho na zem a išiel som preč. Beriem to ako provokáciu,“ povedal Jakab. „Videl som na displeji samé nulky, tak ja neviem, čo to bolo,“ dodal.

Bývalý poslanec

Szilárd Somogyi: Bol poslancom Národnej rady za SaS.
Zdroj: TASR

Szilárd Somogyi, ktorý teraz pracuje pre MA7 bol počas Radičovej vlády poslancom SaS. Zo strany odišiel krátko pred voľbami v roku 2012. Odstúpil aj z kandidátky. Stalo sa tak kvôli tomu, že sa hodnotovo vzdialil od strany.