Predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský sa stretol so zástupcami zamestnávateľov. Na stretnutí, na ktorom boli aj  minister hospodárstva Richard Sulík a generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva Peter Ferjančík rozprávali o povinnosti testovať neočkovaných, ktorú na firmy preniesol štát.

Dočasný príspevok k riešeniu ťažkej situácie

Keďže metodiku režimu OTP na pracovisku zverejnil štát na poslednú chvíľu, objavilo sa podľa Kremského niekoľko technických, právnych a logistických nejasností, ktoré treba vyjasniť. Zamestnávatelia vyjadrili postoj, že ich úlohou je zabezpečovať dodržiavanie režimu OTP na pracovisku, ale nie testovať, pretože na to nemajú vybavenie, priestory ani personál. „Súhlasím s nimi v tom, že štát by nemal presúvať svoju zodpovednosť za zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, ani zvládnutie pandémie na podnikateľov. Testovanie zamestnancov vo firmách pokladám za ich dočasný príspevok k riešeniu ťažkej pandemickej situácie na Slovensku. Štát však musí vytvoriť lepšie riešenie, ktoré nebude dávať firmám úlohy, ktoré im nepatria,“ myslí si predseda hospodárskeho výboru.

Mali by si za testovanie platiť

Najlepším riešením by podľa neho bolo postupne presúvať zodpovednosť za testovanie na neočkovaných zamestnancov vrátane toho, aby si ho sami zaplatili na mobilných odberových miestach v mestách a obciach. Zamestnanec by sa tak sám otestoval ešte pred príchodom na pracovisko. „V takom prípade by bolo možné vyžadovať negatívny test aj viackrát za týždeň, čo by bolo pri odhalení pozitívnych podstatne efektívnejšie, ako raz za sedem dní,“ zdôrazňuje poslanec Peter Kremský.

S takýmto riešením by podľa jeho slov súhlasili nielen zamestnávatelia, ale aj zástupcovia štátu. „Vláde preto čo najskôr navrhnem, aby takýto režim pripravila a zaviedla. Zo začiatku by štát neočkovaným mohol preplácať niekoľko testov mesačne, pričom by sa tento počet neskôr znižoval. Nakoniec by si neočkovaní zamestnanci platili testy sami podobne, ako to bolo napríklad v lete pri cestách do zahraničia,“ uzatvára Kremský.