Mladšia dcéra prezidentky Zuzany Čaputovej Emma (17) sa dostala do hľadáčika médií potom, čo sa rozhodla rozbehnúť kariéru modelky. V nedeľu vystúpila na módnej prehliadke Fashion LIVE!

Hoci odborníci jej chôdzu ocenili, internetoví hejteri si o nádejnú modelku vo veľkom nechutne obtierali klávesnice. „Previnila“ sa len jediným – že je dcérou prezidentky.

Do hejterského kolosu prilial olej i 41-ročný poslanec Tomáš Taraba (Život), ktorý dnes (19.10.) zverejnil fotku neplnoletej Emmy z prehliadky s komentárom: „Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú top modelku.“ Podnietil tak búrlivú diskusiu rečí typu, že Emma s krátkym účesom pôsobí ako chlapec a modelkou je len vďaka matke-prezidentke.

Máte zo seba dobrý pocit?

Taraba sa do parlamentu prepracoval vo farbách kotlebovcov, neskôr založil stranu Život – národná strana. Niektorí jeho fanušikovia na jeho statuse k Čaputovej dcére, vrátane jeho samotného, nevidia nič zlé. Iní sa pozastavujú nad jeho „úbohosťou“ a pripomínajú mu, čo má sám napísané v profile na webe svojej strany, a to: „Som otec piatich detí a chcem, aby Slovensko bolo dobrým miestom pre život. Je dôležité, aby rodičia a deti mali pocit, že dokážu slobodne rozvíjať svoje danosti, talenty a schopnosti a cítia v tom podporu štátu.“

„Pán poslanec máte zo seba dobrý pocit po tomto poste?“ opýtala sa Tarabu Diana. „Nerozumiem motiváciám, ktoré môžu viesť dospelého muža k takémuto verejnému útoku na 17-ročné dievča, ktoré si bezchybne a profesionálne zastalo svoju úlohu,“ reagovala na Tarabov status Zora.

Deti vynechajte!

Prezidentka dlhodobo čelí atakom zo strany politikov. Naposledy sa stala predmetom prejavov viacerých rečníkov na nedeľnom smeráckom protivládnom proteste v Rimavskej Sobote, vraj je hovorkyňa americkej ambasády a musí skončiť vo funkcii hovorkyne vládnej koalície.

Útok na rodinu je však cez čiaru. „Útok na politika alebo političku cez jeho deti je politické dno. Poslanec Taraba by sa o moju dcéru nikdy nezaujímal, keby to nesúviselo s mojou funkciou. Ľudskej zlobe a hlúposti musím v živote čeliť, ale moje deti z toho vynechajte!“ Reagovala Čaputová na Tarabu na sociálnej sieti. Tarabov status ako útok na mladistvú osobu podnecujúci nenávisť a šikanu vyhodnotila i polícia.

Podhodil ju na lynč

„V tomto prípade boli prekročené akékoľvek hranice. Osoba, ktorá by mala byť vysokou autoritou, sa rozhodla podhodiť na verejný lynč mladistvé dievča, ktoré nemá ani 18 rokov. Je úplne jedno, o koho dcéru ide. Je to bezbrehý útok na dieťa len kvôli jeho vzhľadu,“ uvádza Polícia SR na svojom Facebooku.

„Je to exemplárny prípad šikanovania cez internet. Je to stredovek. Je to niečo, proti čomu Policajný zbor roky bojuje. Je to názorná ukážka toho, že bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii,“ varujú muži zákona.

Čo na to Emma?

Ku kauze sa vyjadrila aj samotná Emma, ktorej sa to osobne dotýka. Na Instagrame poďakovala všetkým za prejavenú podporu. „I keď to zosmiešnenie mierilo na mňa, chápem, že to mnohých z vás pohoršilo, lebo to má väčší dosah. Týka sa to všetkých, ktorí si už útoky a šikanu na internete zažili. Veľmi mi vaša podpora pomohla. Posielam ju ďalej každému, kto si zažil niečo podobné...“

Verejné ataky exkotlebovca Tarabu na dcéru prezidentky odsúdili na Instagrame i organizátori prehliadky Fashion LIVE! „Emma Čaputová prešla pred podujatím Fashion LIVE! castingom a nebola nijakým spôsobom protežovaná. Svojej úlohy modelky sa zhostila profesionálne a prispela k vysokému umeleckému zážitku tohto podujatia. Rovnako odmietame urážlivé poznámky k jej vzhľadu a umeleckému make-upu. Za podujatím Fashion LIVE! stojí tím etablovaných odborníkov z oblasti vlasového stylingu a vizážistiky, ktorých práca reflektuje vizuálnu predstavu samotných dizajnérov,“ ohradili sa. To, že poslanec verejne ponížil prezidentkinu dcéru považujú za absolútne neprijateľné a Tarabu vyzývajú, aby sa verejne ospravedlnil.

Poslanec to však v úmysle rozhodne nemá. Na svoj Facebook zavesil video, v ktorom sa on pasuje do role obete šikany, veď vraj nenapísal nič iné, len, že máme novú modelku. V kontexte jeho fanúšikovskej základne, to však iné bolo, o čom svedčí množstvo nenávistných komentárov, ktoré mohol pod statusom očakávať.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Fashion LIVE! (@bratislavafashion.live)

Neúnosné

Ako upozorňuje polícia, počas pandémie vzrástli prípady šikany. „A to nielen k deťom. Dennodenne sledujeme prípady verejných lynčov významných lekárskych či vedeckých kapacít. Na základe absurdných tvrdení občanov, ktorí nemajú nič spoločné s medicínou sú atakovaní tí, ktorí naše životy chránia. Situácia je v (nielen) online priestore neúnosná.“

Taraba patrí k mocipánom, ktorí politickú kultúru osobných atakov nielen na svojich oponentov preniesli aj za brány parlamentu. Tu je niekoľko príkladov.

Ešte máme v pamäti útoky ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na riaditeľku liekovej agentúry Zuzanu Baťovú. Obvinený vyšetrovateľ Ján Čurilla žaluje predsedu parlamentu Borisa Kollára (Smer rodina) za slová o „čurillovskej mafii“. Lekár Peter Sabaka z infektologickej kliniky na Kramároch požaduje odškodné od exkotlebocov za klamlivé statusy. Podľa Milana Uhríka mal Sabaka prijať odmenu za schválenie proticovidových opatrení, podľa videa Milana Mazureka má Sabaka segregovať neočkovaných.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) podal trestné oznámenie na predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu a Mazureka (Republika) v súvislosti so zámerným šíreným poplašnej správy. Naď zdôraznil, že sa nevytvárajú žiadne „tábory pre neočkovaných ľudí“.

FOTO Emmy Čaputovej pri jej modelkovskom debute na predvádzacom móle, ktorý si zobral na paškál poslanec Taraba v GALÉRII

Prečítajte si tiež: