Je Medzinárodný deň podpory dojčenia. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (30) z SaS, a tiež mama skoro 2-ročnej Liny, preto zverejnila intímne video, ako sama dojčí.
FOTO Marcinkovej ako dojčí v GALÉRII
Práca aj rodina
Poslankyňa zverejňuje na sociálnych sieťach svoju pracovnú náplň, ale aj útržky zo svojho súkromia s manželom, hokejistom Tomášom Marcinkom (34) a ich spoločnou dcérou. V parlamente bojuje za právo detí mať pri sebe v nemocnici rodiča, či garantovanie sprievodu partnera či blízkej osoby pri pôrode. Krátko po pôrode nebála prehovoriť o glorifikácii prirodzeného pôrodu a že sama pritom prosila o epidurál.
Už 8 dní po pôrode dcéry sa musela aj s kočíkom trepať do národnej rady, aby neprešlo sprísnenie interrupcií z dielne Anny Záborskej (OĽANO). Marcinková pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa na podporu dojčenia neváhala zverejniť, ako sama dojčí s odkazom, že plne rešpektuje ženy, ktoré sa rozhodli svoje deti dojčiť a pridala aj hrozivé štatistiky, o ktorých sa nehovorí.
Majú oveľa nižšiu šancu prežiť
„Sama som prešla veľmi ťažkými prvými mesiacmi dojčenia, preto mám veľké pochopenie aj pre ženy, ktoré dojčiť nemohli, aj napriek tomu, že chceli.“ Podľa Marcinkovej pre rodiny v dobrej ekonomickej situácii náhrada dojčenia umelým mliekom nemusí byť žiadnym problémom, ale pre deti narodené do extrémnej chudoby môže byť absencia dojčenia fatálna, o čom svedčia dáta.
„Podľa štúdií skúmajúcich chudobu, ak by všetky matky na svete dojčili svoje deti po dobu 6 mesiacov a potom by doplnkovo dojčili ešte rok spolu s ďalšou potravou, odvrátili by sme celosvetovo až 13 % úmrtí detí pod 5 rokov – kritické sú najmä skupiny ľudí žijúce v extrémnej chudobe, kde majú nedojčení novorodenci o 80 % nižšiu šancu prežiť, než deti dojčené,“ zverejnila poslankyňa šokujúce čísla s tým, že „na Slovensku je tento stav prítomný v najchudobnejších rómskych komunitách“.
„Miera dojčenia je tam veľmi nízka, pri tom je to bezplatná a najkomplexnejšia výživa pre dieťa.“ Marcinková upozorňuje, že nielen rómske, ale všetky matky na Slovensku dostávajú v rámci zdravotnej popôrodnej starostlivosti veľmi malú odbornú podporu dojčenia.
„Laktačných poradkýň na oddeleniach pôrodníc je málo – fatálne dôsledky to má práve na najchudobnejších, ktorí si nemôžu dovoliť laktačné pomôcky ako napríklad odsávačku, alebo súkromné konzultácie s laktačnou poradkyňou, majú nižšie vzdelanie a tým aj schopnosť pracovať s verejne dostupnými informáciami na internete, a tým, že dojčia v komunite minimálne, je malá aj schopnosť odovzdávať si tieto skúsenosti navzájom.“ Marcinková týmto poďakovala združeniam, ktoré pomáhajú túto situáciu zlepšiť.
Ekonomický situácia nedovoľuje tým najchudobnejším kupovať adekvátnu náhradu materského mlieka v podobe umelého mlieka s potrebnou výživou, čím sa podľa slov Marcinkovej výrazne zhoršujú zdravotné dispozície detí vyrastajúcich v týchto podmienkach.
„Málo sa o tom hovorí, málo sa v tomto koná. Preto túto tému otváram pomedzi ďalšie, ktoré ma vo vzťahu k podpore matiek a detí na Slovensku ťažia. Skrývame sa za rôzne “rodinné balíčky”, ale tie najprirodzenejšie riešenia, často aj najlacnejšie, nepodporujeme.“ Dodala Marcinková s tým, aby sme šírili osvetu a vyvíjali verejný tlak na podporu dojčenia.
FOTO Marcinkovej ako dojčí v GALÉRII
Svetový týždeň dojčenia sa každoročne oslavuje od roku 1991, vo väčšine krajín pripadá na 1. až 7. augusta.