Dilema či poslať Ukrajincom naše Migy má svoje pokračovanie. Poverený minister obrany Jaroslav Naď po stretnutí s rezortnými kolegami EÚ vo Švédsku na sociálnej sieti uviedol, že Poľsko súhlasí so spoločnou dodávkou nepotrebných stíhačiek na pomoc nášmu východnému susedovi. "Myslím, že je čas na rozhodnutie. Ľudia na Ukrajine umierajú, my im môžeme reálne pomôcť, na slovenské politikárčenie nie je priestor." Svoje tvrdenie podporil osobným ubezpečením od poľského prezidenta Andrzeja Dudu.

Hlas-SD chce široký konsenzus

Expert na zahraničnú politiku strany Hlas-SD Peter Kmec to však vidí inak. "Samozvaná strana Demokratov sa rozhodla, že využije otázku vývozu stíhačiek na Ukrajinu pre svoju stranícku tému, pričom sa vedie neodborná a spolitizovaná debata." Bývalý veľvyslanec v USA navyše upozorňuje, že avizovaný spoločný krok s Poľskom nie je až taký jednoznačný ako tvrdí Jaroslav Naď. "Je to svojim spôsobom prikrášlené. Áno, Poliaci na jednej strane majú politický záujem k vývozu stíhačiek, ale Poľsko bude svoj postup vždy koordinovať iba so širším medzinárodným spoločenstvom a nie iba bilaterálne so Slovenskom."

Rozhodnutie o poslaní stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu by mal podľa Petra Kmeca vyriecť Ústavný súd. "Obrátiť sa naň môžu parlamentní poslanci, vláda, ale aj pani prezidentka. Chcelo by to širší okrúhly stôl. Sadnúť si spolu a dohodnúť sa na ďalšom postupe aj s odborným výkladom Ústavného súdu", doplnil.