Tip na článok
Interpolom hľadaný Igor Šajgal: Aj jeho obhajuje advokát Zachar, vľavo.

Posledný obvinený v kauze zavraždeného slovenského podnikateľa naťahuje čas - tvrdí, že je psychicky chorý

Vyšetrovateľ na výhovorky Šajgalovho človeka nenaletel, súd na neho ešte nedozrel.

Galéria k článku (4 fotografie )
Advokát Zachar so Šajgalom: Súd vyhovel Rochovského požiadavke, aby mu ako obhajcu ex offo pridelil práve tohto muža.
Simuluje?: Súdna znalkyňa z oblasti psychiatrie u Miroslava Rochovského žiadne závažné ochorenie nezistila.
Starí kamaráti: Šajgal, vpravo, si objednal prepad v rodinnom dome Kubašiaka, druhý zľava. Páchateľov podľa prokuratúry inštruoval Rochovský.

Polícia stále pátra po šesťdesiattriročnom podnikateľovi Igorovi Šajgalovi. Muž odsúdený za objednávku lúpeže, pri ktorej bol zavraždený otec troch detí Ján Kubašiak, sa od jesene 2015 skrýva na neznámom mieste, aby sa vyhol osemročnému pobytu vo väzení. Doposiaľ nezaplatil ani peňažný trest tridsaťpäťtisíc eur, čím si koleduje o celý rok v base navyše. Šajgalovi advokáti sa zatiaľ snažia už právoplatný rozsudok zvrátiť dovolaním na Najvyššom súde SR a Šajgalov poskok, bývalý policajt Miroslav Rochovský, hatí spravodlivosť predkladaním péeniek so psychiatrickou diagnózou.

V Harabinových rukách

Senát sudcu Štefana Harabina bude rozhodovať, či kauza horehronského podnikateľa Igora Šajgala je po viac ako desiatich rokoch od vraždy Jána Kubašiaka definitívne uzavretá. Poslednú šancu na napadnutie právoplatného rozsudku využili obidve strany. Obhajoba sa stále bije za vyjadrenie Šajgalovej neviny, prokuratúre sa zase nepozdáva výška stanoveného trestu. Deti zavraždeného Kubašiaka tak stále nemôžu extrémne traumatizujúce udalosti považovať za minulosť. Je to pre nich ťažšie o to viac, že Šajgal pre nich nebol cudzí človek ani pán, ktorého občas videli v otcovej spoločnosti. Šajgalovci boli pre Kubašiakovcov rodinní priatelia, s ktorými trávili aj dovolenky.

Simuluje?: Súdna znalkyňa z oblasti psychiatrie u Miroslava Rochovského žiadne závažné ochorenie nezistila.
Simuluje?: Súdna znalkyňa z oblasti psychiatrie u Miroslava Rochovského žiadne závažné ochorenie nezistila.
Foto: JOZEF HABOČÍK

Obzvlášť Kubašiakovi synovia, vtedy študenti strednej školy, nemohli nevnímať dramatický zvrat vo vzťahu rodín ako dôsledok boja o majetok spoločných firiem, ktorý vyvrcholil popravou ich otca doma v kuchyni za prítomnosti mamy i osemročnej sestry. Hlavný aktér trojice zločincov, ktorí majú Kubašiakovu vraždu v novembri 2006 na svedomí, na súde povedal to, o čom boli Kubašiakovci celý čas vnútorne presvedčení. Že si ich najal Igor Šajgal a svoje požiadavky im zadával prostredníctvom Miroslava Rochovského. Tento bývalý policajt šesť rokov prevádzkoval detektívnu službu a podľa viacerých svedectiev Kubašiaka sledoval niekoľko týždňov pred vraždou. Šajgal bol teda odsúdený a Rochovského tiež polícia konečne obvinila z účasti na lúpežnom prepadnutí.

Ochorel z vidiny basy

Kým Šajgal sa pred spravodlivosťou kdesi skrýva, Rochovský naťahuje čas. Uzavretiu vyšetrovania sa bránil predložením potvrdenia od breznianskej psychiatričky Eleny Snárskej. Tá písomne uviedla, že aktuálny stav Rochovského neumožňuje, aby sa zúčastňoval na „žiadnych úradných právnych úkonoch“. Vzhľadom na charakter psychickej poruchy, ktorou Rochovský trpí, predpokla dala pani doktorka jeho dlhodobú práceneschopnosť. Skúsený vyšetrovateľ Marek Kadáš sa s takýmto papierom neuspokojil a nariadil, aby Rochovského stav preskúmal nestranný súdny znalec.

V rukách Harabinovho senátu:Dovolanie na Najvyšší súd SR v prípade Šajgala podali obidve strany.
V rukách Harabinovho senátu:Dovolanie na Najvyšší súd SR v prípade Šajgala podali obidve strany.
Foto: MARTIN DOMOK

Znalkyňa z odvetvia psychiatria Rochovského vyšetrila v januári 2016 a zistila, že mu nič vážne nie je. Áno, má problémy spôsobené aktuálnym stresom, ale kto by ich nemal, keby mu reálne hrozila basa? S vedomím, že sa doma dlho neukážem a že na mňa na ulici ľudia ukazujú prstom, sa musí ťažko zaspávať. Ale že by preto nebol schopný účasti na úkonoch stanovených vyšetrovateľom? To určite nie. Zaujímavé sú aj ďalšie zistenia znalkyne. Uvádza, že Rochovskému chýba kritickosť k svojmu správaniu, má tendenciu prezentovať sa v lepšom svetle, informácie poskytuje účelovo, má „vysoké lži skóre“ a možno ho trápia výčitky svedomia. Simulačné tendencie u neho nemožno vylúčiť...

Rochovský vyberá, štát platí

Vďaka prezieravosti vyšetrovateľa bolo vyšetrovanie rýchlo ukončené a prokurátor podal na Rochovského obžalobu. Súdne pojednávanie sa malo začať ešte na začiatku leta 2016, ale doposiaľ sa tak nestalo. Pred posledným plánovaným pojednávaním Rochovský zase poslal péenku, čo je zaujímavé nielen z dôvodu jeho možných simulačných tendencií, na ktoré si zatiaľ súd neposvietil. Všeobecná zdravotná poisťovňa uvádza Rochovského ako neplatiča. Jeho dlh sa vyšplhal na vyše päťtisíc eur. Podľa hovorkyne VšZP Petry Balážovej poistenec, ktorý je uvedený v zozname dlžníkov, má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Výnimku tvoria prípady, v ktorých zdravotná poisťovňa povolila splátky dlžných súm.

Okrem zdravotných zásahov v prípade situácií ohrozujúcich život by preto Rochovský nemal mať nárok na vyšetrenia ani vypisovanie péenky, jedine že by všetky úkony hradil z vlastného vrecka. Lenže kde by Rochovský nabral peniaze na zaplatenie lekára alebo na splácanie svojho dlhu v poisťovni? V čestnom vyhlásení poskytnutom súdu Miroslav Rochovský uvádza: „Nevlastním žiadny hnuteľný či nehnuteľný majetok, nemám žiadny zdroj príjmu a nepoberám ani dávky v hmotnej núdzi.“ Rochovský teda žije buď zo vzduchu, alebo ako príživník, ale citovaným vyhlásením sa mu podarilo dopracovať k tomu, že mu obhajcu platí štát z našich daní. Nielen takého hocijakého, náhodne vybraného obhajcu, ale toho, ktorého si určil sám Rochovský - advokáta Ondreja Zachara, ktorý zastupuje aj Igora Šajgala hľadaného Interpolom a ešte donedávna si ho Rochovský tiež platil. Nebýva zvykom, aby obvinený preberal, ktorého právneho zástupcu mu štát má platiť a ktorého nechce. Obhajcu ex offo ustanovuje súd. Ale Rochovský o Zachara doslova požiadal a sudca mu vyhovel.

VIDEO Plus 7 Dní