Tip na článok

Posledný odsúdený v kauze nebankoviek možno zostane bez trestu!

Rozhodnutie o vydaní Františka Matíka z kauzy B.M.G. Invest a Horizont je na srbskom ministrovi spravodlivosti.

Galéria k článku (4 fotografie )

Od zadržania Františka Matíka v Srbsku uplynul takmer rok. Dodnes však nie je isté, či sa tohto muža, odsúdeného v kauze nebankových spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia, podarí dostať do slovenskej väznice.

Do konca januára

O vydaní Františka Matíka na Slovensko rozhodoval Vyšší súd v Novom Sade už niekoľkokrát. Viac ráz už dokonca rozhodol o jeho vydaní. Matík sa však proti verdiktom bráni odvolaniami, a tak je tento muž, u nás odsúdený na jedenásť a pol roka väzenia, stále v srbskej cele. Jeho vydanie komplikuje absencia zmluvy o vydávaní zločincov medzi Srbskom a Slovenskom.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa nedávno podarilo získať zo Srbska najnovšie informácie o prípade. „Odvolací Vyšší súd v Novom Sade potvrdil, že boli splnené všetky procesné podmienky na vydanie.

Môžem vás tiež informovať, že 29. decembra bola dokumentácia v procese s Františkom Matíkom doručená Ministerstvu spravodlivosti Srbska s cieľom vyniesť konečné rozhodnutie o jeho vydaní na Slovensko,“ povedala nám Ivana Karapandžićová z Vyššieho súdu v Novom Sade.

Rozhodnutie o vydaní Matíka na Slovensko je teda takmer po roku právoplatné. Konečné rozhodnutie však zostáva na srbskom ministrovi spravodlivosti.

Či Matíka vydá na Slovensko, alebo nie, však musí rozhodnúť do konca januára. Podľa súdu totiž Matíkovi vyprší zákonná väzba 28. januára 2016. V tento deň by sa teda mohol dostať na slobodu a reálne by hrozilo, že ani po trinástich rokoch na úteku si neodpyká právoplatný trest.

Čítajte viac:

Muž hľadaný pre podvody v nebankovke žil v Srbsku na vysokej nohe

Chce azyl

Zaujímavosťou je, že František Matík požiadal po zadržaní v Srbsku o politický azyl. Informáciu nám potvrdil aj jeho advokát na Slovensku Jozef Sabó. „Pán Matík požiadal v Srbsku o politický azyl a podľa toho, čo viem, to vyzeralo veľmi nádejne. V akom štádiu je to aktuálne, však neviem povedať.“

Na ilustráciu - ak by Matík v Srbsku azyl získal, dostal by sa do podobnej situácie ako Karol Mello. Tento muž obvinený vo viacerých kauzách si napriek zatykaču užíva karibské slnko v stredoamerickom Belize.

Žiadny vplyv

Slovenské ministerstvo spravodlivosti, ktoré so srbskou stranou komunikuje, tvrdí, že urobilo všetky potrebné kroky. „Vydanie Františka Matíka zo zahraničia je možné až na základe rozhodnutia súdu o povolení vydania. Súdne konanie v inom suverénnom štáte nevieme ovplyvniť,“ vysvetlila hovorkyňa ministra spravodlivosti Alexandra Donevová.

Keď Matíka v Srbsku zatkli, minister vnútra Robert Kaliňák sršal optimizmom. „Predpokladáme, že ho v krátkom čase dovezieme na Slovensko,“ vyhlásil takmer pred rokom. Žeby išlo o predčasné chvastanie?

Čítajte viac:

Zostane v Srbsku? Vydanie Matika z kauzy B.M.G. Invest je neisté

Kto je Matík?

Matíka vypátrali v januári 2015 v srbskej Vojvodine. Na úteku používal falošné slovenské doklady na meno Fero Braník. S ním zadržali aj jeho rumunskú priateľku Mariu, ktorá mu vraj pomáhala pri úteku. V Novom Sade si nežil zle. V mestskej časti Adice na Ulici Branka Čopiča 99, kde býval, bola v čase zadržania registrovaná prepravná firma FMD logistik.

Firma bola písaná na Matíkovu priateľku Mariu Kubelakovú, ktorá je podľa registra občianka Rumunska. Srbská polícia ju preverovala pre podozrenie z prania peňazí. Matík si na úteku vybudoval i špedíciu, ktorá tiež sídlila v Novom Sade.

Kauza nebankoviek

Kauza nebankových spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia sa na Slovensku ťahá už štrnásť rokov. Ich šéfovia vybrali od ľudí v priebehu piatich rokov viac ako 62,78 miliardy slovenských korún (dve miliardy eur) a uzavreli 856-tisíc zmlúv.

Po krachu nebankoviek zostalo poškodených 170-tisíc ľudí. Matíka odsúdili v neprítomnosti na 11,5 roka väzenia a prepadnutie majetku. Rovnaký trest dostal aj Vladimír Fruni. Ten je po odpykaní trestu už na slobode. Marián Šebeščák dostal sedem rokov, pretože súd zohľadnil jeho spoluprácu s políciou. Pred štyrmi rokmi podľahol rakovine.

VIDEO Plus 7 Dní