Tip na článok

Poštár Danko stále nezvestný. Kde je, nevedia ani jeho ministri

Dovolenku Andreja Danka v Ázii nevyrušuje ani jeho plánované odvolávanie, či kauza otvárania listov poslancom.

Galéria k článku (21 fotografií )
Na kauzu otvárania listov v NR SR upozornila Matovičova strana OĽaNO.
Po kauze udeľovania vojenských hodností sa verejnosť opäť zabáva na Dankov účet.
Po kauze udeľovania vojenských hodností sa verejnosť opäť zabáva na Dankov účet.

Ešte stále nie je isté, či národná rada vyvodí zodpovednosť za porušenie ústavného práva na listové tajomstvo zodpovednosť a ak, voči komu.

Kauza pošta

Poslanci na čele s Igorom Matovičom žiadajú hlavu šéfa parlamentu a na štvrtok je zvolaná schôdza, na ktorej sa pokúsia odvolať ho. Ministri minulý týždeň otváranie pošty na podateľni parlamentu kritizovali. Na rozdiel od opozície však vinu nevidia v osobe Andreja Danka, ale v húževnatosti úradníkov.

Kontroverzné nariadenie medzičasom vedenie NR SR po nátlaku verejnej mienky zrušilo. Mesiac však platilo, že ak po otvorení listu v podateľni našli v texte vulgarizmy či dehonestujúci obsah, korešpondenciu poslancovi nemali odovzdať, tri mesiace ju mali archivovať a potom skartovať.

Matovič novinárom poskytol rozhodnutie kancelára parlamentu Daniela Guspana zo 7. apríla 2017, ktoré obsahuje spomínané pokyny pre pracovníkov podateľne. Listy sa však mali otvárať aj mesiace predtým. Guspan označil obvinenia za zavádzajúce.

Kde je, nepovedali

Pred rokovaním kabinetu sme sa pýtali ministrov, či vedia, kde sa aktuálne nachádza druhý najvyšší ústavný činiteľ. Aj ministri za SNS odpovedali negatívne.

Rovnakú otázku sme položili aj hovorkyni NR SR Zuzane Čižmárikovej. Tá dovolenkovú destináciu kapitána Danka neprezradila, odkázala však, že „pán predseda sa štvrtkovej schôdze samozrejme zúčastní.“

Zajtra sa teda dotknutí poslanci po týždni konečne dočkajú vysvetlenia čudných praktík ohľadom korešpondencie zákonodarcov priamo z úst šéfa parlamentu.

VIDEO Plus 7 Dní