Toľko zábavy ako za čias Vladimíra Mečiara, keď sťaby minister dopravy otváral nedokončené diaľnice spolu so svetovou topmodelkou Claudiou Schifferovou, už Ján Jasovský asi nikdy nezažil. Ale zase počas výkonu ďalších a ďalších štátom dobre platených funkcií sa majetok jeho rodiny poriadne nadul. Domov a bytov majú toľko, že v niektorých už ani nemá kto bývať, držia si ich iba na kšeft. A ako sme zistili, família poštového ombudsmana už expanduje aj za hranicami. Do jej portfólia najnovšie pribudli apartmánové domy na chorvátskom pobreží.

Drakovi vytĺkol zuby

Tvrdenie, že Ján Jasovský nikdy v živote nepodnikal, je už klišé. Ale nedá sa inak, ako znovu ho opakovať. Okrem iného preto, lebo Jasovský získal bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné, ktorá by mala zahŕňať preklepnutie majetku celej rodiny. Ak je teda Národný bezpečnostný úrad presvedčený, že v tomto smere je u Jasovských všetko v poriadku, neostáva iné, ako blahoželať k špeciálnym schopnostiam. A teraz nemáme na mysli onú „genialitu“ - práve tento výraz sme počuli opakovane v politických kuloároch -, s akou sa Jasovskému darilo udržať v kresle šéfa Najvyššieho kontrolného úradu ešte roky po vypršaní jeho funkčného obdobia práve popretím svojho poslania. Z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorý mal preverovať hospodárenie so štátnym majetkom a s peniazmi štátu, spravil bezzubého draka.

Začínal u Mečiara: S Claudiou Schifferovou otváral diaľnice, HZDS za tento špás zaplatilo topmodelke stotisíc dolárov.
Začínal u Mečiara: S Claudiou Schifferovou otváral diaľnice, HZDS za tento špás zaplatilo topmodelke stotisíc dolárov.
Zdroj: ARCHÍV

Začínal u Mečiara: S Cladiou Shifferovou otváral diaľnice, HZDS za tento špás zaplatilo topmodelke stotisíc dolárov.FOTO: ARCHÍV

Nás však teraz zaujíma skôr Jasovského schopnosť žiť zo štátneho platu na úrovni úspešného biznismana. On sám pre našu redakciu uviedol, že od roku 1970, keď začínal svoju kariéru ako technik na Okresnej správe spojov vo Zvolene, sa až do dnešných dní pohyboval len v štátnom a vo verejnom sektore. Nikdy nie v súkromnom. V roku 1995 ho vymenovali za generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, niečo vyše roka zastával funkciu ministra dopravy, zhruba sedem rokov verne poslancoval za Hnutie za demokratické Slovensko, pokojné desaťročie strávil na spomínanom mieste šéfa NKÚ a teraz je uprataný na novovymyslenej pozícii poštového ombudsmana.

Ukázal im cestu

Kým väčšina obyčajných zamestnancov v štátnom sektore nadáva na nízke platy, Ján Jasovský ukázal, že aj za relatívne málo peňazí sa dá získať nečakane veľa muziky. Žiarivým príkladom sa stal minimálne pre svojich najbližších. Jeho manželka sa rýchlo zamestnala na Daňovom riaditeľstve Slovenskej republiky, dcéra Daniela tiež utiekla zo súkromnej banky k štátnym zamestnancom Finančnej správy a zať Martin si našiel miestečko v Slovenskej pošte. O tom, že všetci získali pracovné miesta len vďaka svojej šikovnosti a nie ako Jasovského príbuzní, istotne nikto nepochybuje.

Druhá Jasovského dcéra Janka pracuje ako gynekologička, ale tiež sa potatila. Na rozdiel od kolegov, ktorí si na príjmy v zdravotníctve ťažkajú, ona dokáže peniažky znásobovať. Nesedí doma so založenými rukami, nelamentuje. Aj popri náročnom povolaní rozbehla podnikanie v Chorvátsku. Spolu s manželom - tým, ktorý pracuje v Slovenskej pošte, so sestrou, tou, ktorá pracuje vo Finančnej správe - a s dvomi mužmi majú v Umagu firmu Imrich i dr. Táto firma vlastní nehnuteľnosti v dedine Valica, vzdialenej od mora asi kilometer. Ako sme sa presvedčili na vlastné oči, ide o veľký pozemok v lokalite výrazne pripomínajúcej detvianske lazy, na samote, v tichu, s dvomi budovami apartmánového typu.

V Chorvátsku neďaleko Umagu: Vlastníkom nehnuteľnosti je firma, v ktorej figurujú obidve Jasovského dcéry i jeho zať, pracovník Slovenskej pošty.
V Chorvátsku neďaleko Umagu: Vlastníkom nehnuteľnosti je firma, v ktorej figurujú obidve Jasovského dcéry i jeho zať, pracovník Slovenskej pošty.
Zdroj: NORBERT GROSZ

V Chorvátsku neďaleko Umagu: Vlastníkom nehnuteľnosti je firma, v ktorej figurujú obidve Jasovského dcéry i jeho zať, pracovník Slovenskej pošty.FOTO: NORBERT GROSZ

Ešte donedávna predstavovala apartmány na webe ako svoj projekt banskobystrická firma I.K.M. Reality Staving, personálne prepojená s chorvátskou firmou Jasovského dcér. Apartmány Valica ponúkala na predaj, pričom za jeden pýtala od 160-tisíc takmer do 190-tisíc eur. Malo ísť o uzavretú rezidenčnú zónu s vlastným bazénom a dvadsiatimi apartmánmi.

Dnes už na stránke spoločnosti medzi ponukami apartmány nie sú a existujúca „rezidenčná zóna“ nemá bazén, podľa nášho odhadu ani dvadsať apartmánov, ani to tam nevyzerá, akoby sa malo v dohľadnom čase s výstavbou pokračovať. Skôr tak, že si v Chorvátsku pár spriaznených ľudí dalo dokopy letné bývanie, inými slovami - že si Jasovského dcéry týmto spôsobom poriešili rodinné letoviská pri mori. Šikovnosť im nemožno uprieť, aj keď chváliť sa ňou - ktovie prečo - nechcú.

S plačom za oteckom

Podľa neoficiálnych informácií Jasovského dcéra Daniela vo svojom majetkovom priznaní podiel v chorvátskej firme Imrich i dr. zatajuje. Skúšali sme zistiť prečo, ale telefón nám nezdvihla. Otázku sme jej poslali esemeskou a ona odpísala: „Odkiaľ máte moje telefónne číslo? O akom majetkovom priznaní hovoríte? O akom podiele hovoríte? Nemám záujem s vami komunikovať...“ Ponúkli sme Daniele, že ak by si to ešte rozmyslela, nech sa ozve, a vzápätí prišla tak trochu hysterická reakcia: „Dám Vaše otázky a stanovisko svojmu právnikovi, ktorý to vníma ako vyhrážanie a porušovanie osobnej slobody.“

Následne sme dostali štvorstranový e-mail od Danielinho otca Jána Jasovského. „... tentoraz ste sa nie Vy mne ozvali, ale ja oslovujem Vás...“ píše Jasovský a na veľkom priestore rozoberá „fakty, ktoré sú svedectvom mojich skutkov v prospech Slovenska, regiónu, v prospech občanov“.

Dôvodom, pre ktorý Jasovský venoval toľko času vypisovaniu vlastných ocenení a titulov, je podľa neho „nejaká tajuplná chobotnica, ktorá stoj čo stoj chce dostať do svojich chápadiel mňa a moju rodinu“. Sťažuje sa: „A teraz si predstavte, pani Lacková, jedna z mojich dcér príde ku mne a s plačom hovorí, že jedno z médií sa opäť zaujíma o rodinu Jasovskú a opäť sa ju snaží ‚vyšetrovať‘. Slušne sa Vás pýtam - prečo toľko upodozrievaní z Vašej strany?... Ja tiež vnímam Vašu poslednú otázku mojej dcére ako vyhrážku.“

Otec s dcérou: Naša otázka týkajúca sa majetkového priznania Danielu natoľko rozrušila, že za vplyvným oteckom prišla s plačom.
Otec s dcérou: Naša otázka týkajúca sa majetkového priznania Danielu natoľko rozrušila, že za vplyvným oteckom prišla s plačom.
Zdroj: mojasvadba.sk

Otec s dcérou: Naša otázka týkajúca sa majetkového priznania Danielu natoľko rozrušila, že za vplyvným oteckom prišla s plačom.FOTO: mojasvadba.sk

Len pokoj

Len pre vašu informáciu - Daniele sme poslali jednu jedinú otázku - Prečo v majetkovom priznaní neuvádzate svoj podiel vo firme Imrich i dr.? Namiesto hystérie a plaču mohla Jasovského dcéra poslať jednoduchú odpoveď. Napríklad - Uvedený podiel som do majetkového priznania uviedla. Ak však sú naše informácie týkajúce sa Danielinho zatajovania podielu pravdivé, panika u Jasovských sa dá ako-tak pochopiť. Znamenalo by to totiž, že dcéra Jána Jasovského porušila zákon.

„Podiel vo firme je inou majetkovou hodnotou, a teda štátny zamestnanec by ju mal zahrnúť do majetkového priznania, ak má podiel vyššiu hodnotu ako 35-tisíc eur,“ vysvetľuje Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair-play.

Núka sa teda ďalšia z možností, ako mohla Jasovského dcéra odpovedať - Podiel som v majetkovom priznaní neuviedla, lebo nedosahuje hodnotu 35-tisíc eur. Lenže ak je Danielin podiel vo firme mastnejší, potom... Vlastne nič.

Ako vyplýva zo spomínaného písomného vyjadrenia Jána Jasovského, bývalý šéf NKÚ nie je taký bezzubý, ako bol jeho úrad. Jasovský sa v ňom nepriamo priznáva, že bol informovaný o otázkach našej redakcie odoslanej na Finančné riaditeľstvo SR a poznal aj odpovede tejto inštitúcie redakcii PLUS 7 DNÍ. Takže, pani Daniela, len pokoj. Otecko má všetko pod palcom.