Politici nás niekedy dokážu prekvapiť. Na Slovensku do tejto kategórie môžeme zaradiť aj výroky verejných činiteľov, ktoré dávajú zmysel. Tentokrát výnimočne zažiarila predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Jej sobotňajší výrok z relácie Sobotné dialógy o nevyhnutnosti reformy Slovenskej informačnej služby patrí medzi tie, kde jeden z politikov konečne prizná fakt, ktorý si uvedomuje už väčšina verejnosti.  

Rozsah spravodajských hier a ich vplyv na chod slovenskej spoločnosti je nepopierateľne vysoký. Remišová má pravdu, najlepšie by bolo tajné služby zrušiť a postaviť nanovo. Teraz sa však vráťme na zem. Predstavte si ako Remišová, Kollár, Sulík a Matovič budú vytvárať novú tajnú službu. Všetky slovenské média by sa do týždňa dozvedeli a zverejnili kompletný zoznam štátnych tajomstiev. Budúcnosť tajných služieb nemôže byť v rukách tých, čo za tajnosť považujú vynášanie každej škriepky a hádky na titulné stránky novín. 

Ako sa často v slovenskej politike stáva, úplne legitímna téma je znehodnocovaná nelegitímnym politikom. Otázka stavu slovenských tajných služieb by si pritom zaslúžila odbornú verejnú debatu. Veronika Remišová, ani žiadny iný vrcholný politik však nikdy nebude jej garantom.