Minister financií Matovič bude šéfom rady guvernérov Európskej investičnej banky (EIB), kde nahradí Hegera. Rada stanovuje kľúčové smernice, ktoré sa uplatňujú pri plnení ekonomických cieľov v eurozóne. Nechajme sa prekvapiť, či a ako bude Matovič kompetentný na plnenie tejto úlohy. Nezávislé osobnosti z oblasti financií sa k téme jeho odbornosti už vyjadrili. Mimochodom ich názory nájdete v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Matovič sa bude zúčastňovať diskusií s ministrami financií či so štátnymi tajomníkmi európskych krajín, ktoré v minulosti spomínal bývalý minister financií Počiatek. Na uniknutej videonahrávke, zachytenej Kočnerovou kamerkou, kvetnato približuje svoje zážitky dnes už bývalému generálnemu prokurátorovi Trnkovi. Počiatek si na záberoch uťahuje aj z vtedajšieho ministra financií Česka a jeho angličtiny.

Matoviča dobiehajú vlastné ambície. Týždeň pred voľbami síce marketingovo bezchybne ukázal na Počiatka, presnejšie na jeho vilu v Cannes, ale iste nečakal, že v novej funkcii môže byť porovnávaný práve so svojím predchodcom. A to nielen pre štýl infantilnej komunikácie. Rovnako zaujímavé bude aj porovnanie Matovičových odborných schopností, a to aj s takým „úspešným“ ministrom“, ako bol Počiatek. Je možné, že napriek nízko nastavenej latke, prehrá. Na hanbu Slovenska, síce nie na Trnkovom gauči, ale v kresle šéfa guvernérov EIB.