Tip na článok
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár hovoril o posune vo vyšetrovaní vraždy novinára a jeho snúbenice.

Posun vo vyšetrovaní vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej: Zahraniční odborníci priniesli do prípadu viac svetla

Matúš Német

Medzinárodný vyšetrovací tím, ktorý sa podieľa na vyšetrovaní brutálnej popravy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, už funguje a má za sebou prvé stretnutia. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorú zvolal v súvislosti s posledným Kuciakovym článkom. Zároveň priniesol aj informáciu, ktorú vyhodnotili odborníci napríklad z americkej FBI.

Galéria k článku (4 fotografie )
Tlačovej konferencie sa okrem generálneho prokurátora zúčastnil aj námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky (vľavo)
Aj posledný protest, ktorý sa konal 4. mája, v predvečer svadby snúbencov sa niesol v duchu potrestania vinníkov ohavnej vraždy.
Podľa generálneho prokurátora bol terčom vraždy Ján Kuciak nie jeho snúbenica Martina.

Generálny prokurátor oboznámil verejnosť so skúmaním materiálov, ktorými sa zaoberal Ján Kuciak. Spisy týkajúce sa podnikania talianskych podnikateľov na východnom Slovensku pochádzajú najmä z krajskej prokuratúry v Košiciach a z Prešova. Generálny prokurátor Čižnár nešetril kritikou na margo policajtov a prokurátorov. "Je podozrenie, že niektorí príslušníci polície a aj prokuratúry pochybili," uviedol. Aj kvôli tomu sa podľa generálneho prokurátora jeden prokurátor vzdal funkcie a ďalší bude čeliť odvolaniu. Inšpekcia ministerstva vnútra momentálne preveruje, či mal taliansky podnikateľ Antonio Vadala prepojenie na niektorých policajtov a colníkov.

Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky, ktorý informoval novinárov, že momentálne sa preveruje 17 subjektov. „V súčasnosti je z tejto skupiny Diego R. stíhaný pre majetkovú trestnú činnosť, Sebastian V. rovnako pre majetkovú, ale aj násilnú trestnú činnosť, stíhaný je väzobne, Antonio V. je stíhaný za subvenčný podvod," uviedol námestník.

Terčom bol Kuciak

Napriek tomu, že bol generálny prokurátor vyhýbavý k otázkam samotnej vraždy novinára a jeho snúbenice, vďaka zahraničným odborníkom, ktorý pracovali na možných verziách ohavného činu prišli k záveru, že terčom vraždy bol Ján Kuciak a nie jeho snúbenica Martina. Čižnár zároveň dodal, že v prípade je posun, ale nechce povedať viac, nakoľko chcú dostať vraha živého. „Takáto kauza sa musí objasniť, aby sa nikdy takáto špinavosť nemohla stať," vyhlásil generálny prokurátor Čižnár.

Na vyšetrovaní podľa Čižnára pracuje medzinárodný tím. Dohodu o jeho vytvorení podpísal generálny prokurátor 18. apríla v holandskom Haagu.

Prečítajte si viac:

  • Amenovej muž: Kontroverzné fotky z dovolenky so zaujímavými ľuďmi
  • Otvorená spoveď otca zavraždeného novinára: Bol som voličom Smeru, Jankovým článkom som neveril!
  • Antonino Vadala opäť pred sudcom: Grimasy a sebaistotu vystriedala pokora!

Myslíte si, že medzinárodný tím vyšetrovaniu skutočne pomôže? Napíšte svoj názor v diskusii pod článkom...

VIDEO Plus 7 Dní