Potomok tohto kosovského Albánca, ktorý bol hlavou drogového biznisu pod Tatrami, sa zviditeľnil najmä hokejovou kariérou a v poslednom období tiež podnikateľskými aktivitami. V roku 2013 založil cestovnú kanceláriu (CK) s príznačným názvom ALBANIA TRAVEL, špecializujúcu sa na Albánsko. Už po prvej sezóne jej majiteľ hovoril o úspechu, ba dokonca o expanzii. Lenže podnikanie vôbec nie je jednoduchá vec a najmä v cestovnom ruchu je veľmi neisté. Vlani ALBANIA TRAVEL zaznamenala jednu zo svojich horších sezón a problémy nenechali na seba dlho čakať. Vynorili sa v podobe trestného oznámenia, ktoré na cestovku Ridvana Sadikiho podala zahraničná letecká spoločnosť.

Albánsko: Destinácia, do ktorej lietajú klienti Ridvana Sadikiho. Za niektoré vlaňajšie lety však ešte nezaplatil.
Albánsko: Destinácia, do ktorej lietajú klienti Ridvana Sadikiho. Za niektoré vlaňajšie lety však ešte nezaplatil.
Zdroj: Internet

Podvod

Informácie, že spomínaná cestovná kancelária z Popradu má problémy, nám potvrdil policajný hovorca Daniel Džobaník, podľa ktorého „vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Pop­rade dňa 6. marca 2018 začal trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a/ Trestného zákona. V súvislosti s uvedeným trestným stíhaním doposiaľ nebola obvinená žiadna osoba“. Hovorca dodal, že vzhľadom na vykonávanie procesných úkonov viac povedať nemôžu, aby nemohlo zmariť či sťažiť objasnenie a vyšetrenie prípadu.

Smiech ho prešiel: Ridvan Sadiki má obavy, že príde o klientov.
Smiech ho prešiel: Ridvan Sadiki má obavy, že príde o klientov.
Zdroj: Matej Kalina

Z toho, čo prezradil, však možno vydedukovať, že ak by sa majiteľovi cestovnej kancelárie vina preukázala, súd by ho mohol za mreže poslať až na desať rokov. Leteckej spoločnosti, ktorá trestné oznámenie podávala, vraj totiž spôsobil značnú škodu.

Prekvapený

Samotný Ridvan Sadiki v súvislosti s dianím okolo jeho spoločnosti síce priznal, že leteckej spoločnosti dlhuje nejaké prostriedky za služby poskytnuté počas minuloročnej letnej sezóny, ale všetko vraj postupne spláca. Preto ho vzniknutá situácia zaskočila.

„Viem o tom, že na nás podali trestné oznámenie. Spolu s kolegom sme už boli vypovedať. Vyšetrovateľovi sme ukázali všetky dokumenty, ktoré podľa nás dokazujú, že sme nikoho podviesť nechceli. Úprimne poviem, že ma to prekvapilo. Neviem, prečo sa letecká spoločnosť rozhodla takto postupovať,“ pustil sa do vysvetľovania Ridvan Sadiki a dodal, že nerozumie jednému. Prečo ich zahraničný partner rovno nezažaloval. Veď tak by sa predsa k peniazom dostal možno jednoduchšie ako cez trestné oznámenie. „Celé ma to mrzí, pretože ak to teraz vyjde na verejnosť, vznikne panika, ľudia začnú rušiť objednané zájazdy, ich predaj sa nám pritom tento rok rozbehol naozaj veľmi dobre, a my to môžeme zabaliť,“ hovorí frustrovaný Sadiki.

Sú poistení

Na otázku, či klienti nemajú právo vedieť o problémoch cestovnej kancelárie, ktorá v čase ponuky zájazdov na novú sezónu nemá ešte vyriešené podlžnosti z tej minulej, bezradne uviedol, že naozaj všetko riešia. „Opakujem, my sa nezatajujeme, dlh splácame. Je paradoxné, že práve letecká spoločnosť, ktorá na nás dala trestné oznámenie, nám zároveň zaslala svoju ponuku na poskytovanie služieb v tohtoročnej sezóne. Urobila by to, keby sme boli takí nedôveryhodní?“ pýta sa Ridvan Sadiki, ktorý zdôrazňuje, že cestovná kancelária je poistená pre prípad úpadku, preto sa vraj klienti nemusia o svoje peniaze báť.

Vládny špeciál: Hlavu drogovej skupiny spod Tatier doviezol po úteku do Kosova na Slovensko vládny špeciál.
Vládny špeciál: Hlavu drogovej skupiny spod Tatier doviezol po úteku do Kosova na Slovensko vládny špeciál.
Zdroj: Robo Homola

Skutočnosť, že ALBANIA TRAVEL je poistená, nám potvrdila hovorkyňa poisťovne UNIQA Beáta Lipšicová. „Áno, cestovná kancelária ALBANIA TRAVEL, s. r. o., má u nás uzatvorené poistenie zájazdu pre prípad úpadku cestovnej kancelárie. Daná cestovná kancelária je u nás poistená od 17. februára 2018 do 16. februára 2019.“

Na to, aby poisťovňa uzatvorila zmluvu, musí cestovná kancelária splniť isté podmienky. „Pred zaslaním ponuky na predmetné poistenie vyžadujeme od každej cestovnej kancelárie vyplnenie vstupného dotazníka na poistenie úpadku cestovnej kancelárie, ktorý obsahuje základné vstupné údaje o spoločnosti. Okrem týchto údajov požadujeme uviesť aj štruktúru vývoja tržieb za vlastné zájazdy, aj za všetky zájazdy sprostredkované cestovnou kanceláriou. Týka sa to tiež údajov o plánovanom počte klientov, priemernej ceny zájazdu, spôsobu dojednanej dopravy, plánovaného počtu klientov. K tomu musí CK dodať poisťovni účtovnú uzávierku. Následne poisťovňa určí danej cestovnej kancelárii rating a spracuje ponuku na predmetné poistenie,“ vysvetľuje Lipšicová.

Prečítajte si tiež: