Tip na článok
Slota a Štefanov:
Objavujú sa
špekulácie, či
odsúdení nominanti
SNS nezačnú
hádzať špinu
na Slotu.

Potopia Slotu? Odsúdení exministri budú bojovať na Najvyššom súde. A možno povedia viac ako doteraz

Deväť a dvanásť rokov. Toľko naparil Špecializovaný trestný súd bývalým ministrom výstavby Igorovi Štefanovovi (53) a Marianovi Januškovi (57).

Galéria k článku (10 fotografií )
Spoločná schránka: Avocat
na adrese oproti Justičnému palácu
má schránku spoločnú
s 11 eseročkami. Odkaz na číslo
zvončeka v ich prípade chýba.
Spoločná schránka: Avocat
na adrese oproti Justičnému palácu
má schránku spoločnú
s 11 eseročkami. Odkaz na číslo
zvončeka v ich prípade chýba.
Odsúdení exministri Štefanov
a Janušek budú bojovať
na Najvyššom súde. A možno
povedia viac ako doteraz

Obaja dostali okrem toho pokuty po 30-tisíc eur a zákaz vykonávať verejné funkcie päť rokov. Ide o prelomové rozhodnutie súdu, ktorý prejednával kauzu nástenkový tender prvej Ficovej vlády.

Marian Janušek:
Exminister nevyzeral
po súde, ktorý ho poslal
na 12 rokov za mreže,
veľmi nadšene.
Marian Janušek: Exminister nevyzeral po súde, ktorý ho poslal na 12 rokov za mreže, veľmi nadšene.
Foto: Marko Erd

Basa natvrdo

Rozsudok si prišiel vypočuť len Marian Janušek. Po jeho vyrieknutí sa síce s novinármi rozprával, svoju vinu však naďalej popieral. „Nie som spokojný a necítim zodpovednosť. Verím, že keď sa odvolám, budem oslobodený,“ hovoril novinárom. Uznal síce, že minister musí niesť zodpovednosť, no tvrdil, že nemôže všetko študovať. Myslí si, že v kauze nejde o neho, ale o boj proti korupcii, pri ktorom kredit Slovenska stúpne, ak odsúdia ministra.

„Nie som odborník na verejné obstarávanie. Keď ste vo vysokej funkcii, musíte dôverovať ľuďom, ktorí to robia,“ vysvetľoval a dodal, že on sa s korupciou nikdy nestretol. Štefanov na súd neprišiel. Obaja sa odvolali a rozhodovať o ich prípade by mal Najvyšší súd. Špecializovaný trestný súd ich odsúdil za trestný čin machinácií pri verejnom obstarávaní.

Spoločná schránka: Avocat
na adrese oproti Justičnému palácu
má schránku spoločnú
s 11 eseročkami. Odkaz na číslo
zvončeka v ich prípade chýba.
Spoločná schránka: Avocat na adrese oproti Justičnému palácu má schránku spoločnú s 11 eseročkami. Odkaz na číslo zvončeka v ich prípade chýba.
Foto: JULIUS DUBRAVAY

Ich tresty sú poriadne vysoké, keďže Janušek dostal najvyššiu sadzbu, akú stanovuje trestný zákon v tomto paragrafe. Ďalší traja obžalovaní, úradníci Zdenka Kudláčová, Tomáš Labay a Radoslav Behul, boli oslobodení. Prokurátorka sa proti tomu odvolala a nevylúčila, že by sa po dodatočnom vyšetrovaní mohli na súd dostať ďalší ľudia, napríklad právnici Juraj Hatvany a Róbert Lenčéš, ktorí zastupovali firmu Avocat z víťazného konzorcia.

Vtedy nič

Kauza prenikla na verejnosť v roku 2008. Reálne sa však začala v máji 2007, keď ministerstvo výstavby vyhlásilo tender za 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a právne služby. Zverejnili ho však len na nástenke, ktorá visela na chodbe ministerstva. V apríli 2009 vyhlásil Úrad pre verejné obstarávanie, že sa porušil zákon. Premiér Fico odvolal Mariana Januška a nahradil ho Igorom Štefanovom.

Spoločná schránka: Avocat
na adrese oproti Justičnému palácu
má schránku spoločnú
s 11 eseročkami. Odkaz na číslo
zvončeka v ich prípade chýba.
Spoločná schránka: Avocat na adrese oproti Justičnému palácu má schránku spoločnú s 11 eseročkami. Odkaz na číslo zvončeka v ich prípade chýba.
Foto: JULIUS DUBRAVAY

V čase, keď kauza hýbala krajinou, sa k nej politici stavali klasicky. „Po tom, čo sa v posledných týždňoch preukázalo, že novinári bežne narábajú s nepravdivými informáciami ako s platnými faktmi, sa predseda vlády nemôže k svojim ministrom vyjadrovať na základe neoverených novinových článkov,“ tlmočila názor premiéra Fica jeho hovorkyňa Silvia Glendová v novembri 2008. Nezaostával ani stranícky šéf oboch svojich nominantov Ján Slota, keď v decembri vyhlásil: „Niekto si dovolí rozprávať o tom, či to bolo na nástenke, alebo na niečom inom. Prosím vás, nech to bolo aj v zošite, no a čo.“ O necelého pol roka zas zaútočil na médiá takýmto spôsobom: „Čudujem sa, že stále dookola sa pýtate to isté. Ak ste trošku gramotní, zistíte, že neboli závažné porušenia, tak čo stále dokola meliete o niečom, čo neexistuje.“

O čo išlo?

Ako sme už spomínali, tender bol vyhlásený na nástenke uzavretej chodby ministerstva výstavby. Štát takýmto spôsobom zháňal firmu na poradenské a právne služby pri čerpaní eurofondov. Údajne na nástenke visel štyri dni. Tender vyhralo konzorcium firiem Zamedia a Avocat, ktoré boli blízke vtedajšiemu lídrovi národniarov Slotovi. Právnici Avocatu Hatvany a Lenčéš už predtým zastupovali Jána Slotu alebo Igora Štefanova. Svedkovia neskôr na súde tvrdili, že tender sa pripravoval v dielni Avocatu.

Bývalý zamestnanec Radoslav Behul dokonca vypovedal, že pri prvých policajných výsluchoch, keď stál za vedením ministerstva, klamal. „Jednoducho som už nerozlišoval, čo je správne a čo nie. Keď vám všetci hovoria, že je to všetko v poriadku a že celé je to len poľovačka, tak som tomu jednoducho uveril a na polícii som povedal, že som zabezpečoval kontakt s Kudláčovou a že som na nástenku vyvesil ten oznam o tendri, hoci to nebola pravda,“ povedal Behul pre Denník N. Právnici Lenčéš a Hatvany vinu na tendri popreli. „Preboha, to je taká konštrukcia,“ reagoval napríklad Lenčéš na to, že tender chystali sami pre seba. „Je to nezmysel. Je asi pod tlakom, ťažko to znáša, je to slušný, seriózny človek,“ tvrdil zas o Behulovej výpovedi Hatvany.

Potopia Slotu?

S kauzou dlhodobo spájajú bývalého straníckeho šéfa Januška a Štefanova Jána Slotu. Spoluzakladateľ spoločnosti Zamedia Viktor Tretina sa podľa medializovaných informácií so Slotom dlhodobo poznal a ľudí z Avocatu strana SNS nominovala do štátnych podnikov. S otázkami o kauze sme oslovili aj Jána Slotu. Ten však do uzávierky neodpovedal. Keďže exministri dostali dosť vysoké tresty a prípad sa bude riešiť na Najvyššom súde, objavujú sa špekulácie o tom, či nezačnú špinu hádzať práve na Slotu. Oslovili sme aj Mariana Januška, ten sa však odmietol vyjadriť. Ani jeden z exministrov zatiaľ prípad so Slotom oficiálne nespojil.

Skrytí

Obe spoločnosti, Zamedia aj Avocat, ktoré boli v konzorciu, po-dľa Obchodného registra stále existujú. Zamedia má podľa registra sídlo na Šancovej ulici v Bratislave. V zozname firiem, ktorý visí na tejto adrese, však nefiguruje, nie je ani na zvončeku. Snažili sme sa nájsť aspoň jej spoločníka Viktora Tretinu, ktorý si uvádza bydlisko v Žiline. Ani jeho meno na zvončeku však nie je a jeden zo susedov nám tvrdil, že ho tam ani nenájdeme. Preto sme sa rozhodli ísť k sídlu ďalšej firmy, kde Viktor Tretina figuruje. Dostali sme sa do budovy v centre Žiliny, kde táto firma nemala schránku ani menovku na žiadnych dverách.

Podobne dopadla naša snaha osloviť ľudí zo spoločnosti Avocat. Tá vraj sídli oproti Justičnému palácu v Bratislave. Schránku má spoločnú s 11 eseročkami. Zvončeky majú na dome len čísla a nenašli sme menovku na žiadnych dverách. Spoločnosť neodpovedala ani na otázky odoslané na všeobecný mail dohľadateľný na internete. Rozhodli sme sa preto vyraziť aspoň za advokátom Hatvanym do Kráľovej pri Senci, kde si uvádza bydlisko. Už nás ani neprek-vapilo, že hoci pri dome stála malá dodávka a za plotom pobehovali dva psy, spojiť s nikým vnútri sa nedalo. Psy totiž neštekali a zvonček na bráne bol odmontovaný. Aktéri kauzy sa k nej asi vyjadrovať nechcú.

VIDEO Plus 7 Dní