Ak sa do niečoho oplatí investovať, sú to nehnuteľnosti. Iste, ich cena v istých obdobiach kolíše, no ľudia stále potrebujú niekde bývať a neubúda ich. Naopak. Tentoraz ste teda na strane kupujúceho vy.

Potrebujete väčší byt, pretože deti rastú a už by nemali ďalej spávať na gauči v obývačke. Aj vy si zaslúžite viac súkromia. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS) Jána Palenčára je situácia na trhu s „rezidenčnými“ nehnuteľnosťami priaznivá pre kupujúcich aj predávajúcich.

„Trh je charakterizovaný silným dopytom po kúpe nových bytov, ktorý zamedzuje znižovaniu ich cien, ale, paradoxne, nemá ani vplyv na ich výrazné zvyšovanie,“ hovorí.

Zaujímavé je, že mierne opadol záujem o staršie byty, hoci aj v centre - vyhrávajú novostavby, ktoré rastú ako huby po daždi. Podrobné informácie o realitnom trhu klienti, prípadne odborná verejnosť, získajú na Konferencii NARKS 2015 27. novembra v Bratislave v hoteli Sheraton.

Pozrite sa do katastra

Ceny nehnuteľností sa v jednotlivých častiach Slovenska líšia. Tradične najvyššie sú v Bratislave. Suma, ktorú zaplatíte za štvorcový meter v zrekonštruovanom trojizbovom byte v Petržalke, je oproti tej na podobnom sídlisku Juh v Trenčíne dvojnásobná - teda 1 630 eur proti 799 eurám.

Pravdaže, sotva sa rozhodnete denne dochádzať z Trenčína do hlavného mesta, aj keď je to len vyše hodinky cesty po diaľnici. Radšej si vyberiete satelitné mestá, kde sú ceny nehnuteľností priaznivejšie. V metropole je podľa NARKS najvyšší záujem o byty v Ružinove a v Starom Meste.

Prejdime však k samotnej kúpe. Nájsť vyhovujúci byt je hotová veda. Našťastie, dnes už existujú desiatky portálov s nehnuteľnosťami, ktoré vám budú na požiadanie posielať každú novinku, ktorá sa objaví v ich ponuke.

Martin Lazík z agregátora ponúk realitných kancelárií Reality. sk je presvedčený, že každý môže nájsť bývanie svojich snov, len treba byť trpezlivý.

Nezabudnite na susedov

Výber je teda dobrý, ale čo by sme mali dodržať, aby sme sa pri kúpe vytúženej nehnuteľnosti nepopálili? Podľa Jána Palenčára by sme si mali predovšetkým preveriť právny a technický stav kupovanej nehnuteľnosti. Najjednoduchšie je to cez katasterportal.sk.

„Nájdete tam všetky základné informácie o nehnuteľnosti, ako je vlastník, veľkosť, druhy a čísla parciel, druh stavby, existencia tiarch, vecných bremien, prípadne iných práv tretích osôb a podobne.“

Na preverenie technického stavu, predovšetkým pri starších bytoch, respektíve bytoch po rekonštrukcii, odporúča Palenčár prizvať odborníka. Nezabudnite sa pozrieť na technický stav domu, v ktorom sa vytúžený byt nachádza. Zistite si tiež podmienky zmluvy o správe vrátane zálohového predpisu. A opýtajte sa aj na susedov, ktorí vedia občas bývanie poriadne znepríjemniť.

Podľa Jána Palenčára je dobré poinformovať sa aj o okolí - či je v bezprostrednej blízkosti plánovaná výstavba, aký je územný plán, prípadne environmentálne záťaže. V prípade, že kupujete nehnuteľnosť prostredníctvom profesionálnej realitnej kancelárie, mala by vám práve ona poskytnúť všetky relevantné informácie, ktoré potrebujete na zodpovedné rozhodnutie.

Čítajte viac:

Pakuj sa z MOJEJ vily! Boháč žije ako bezdomovec pred vlastným domom

Sám či cez realitku?

Apropo, realitná kancelária - je podľa Pálenčára riskantné kupovať nehnuteľnosť bez nej? „V dnešnej internetovej dobe nie je problém získať dostatok ponúk nehnuteľností, a teda nájsť aj tú svoju, ale tu sa len začína proces kúpy nehnuteľností, obsahujúci veľké množstvo činností, ktoré sú pre väčšinu kupujúcich problémom.“

Patrí sem napríklad preverenie nehnuteľnosti z právnej a technickej stránky, preverenie okolia, zmluvná dokumentácia, vyhodnotenie zmluvy o správe, komunikácia s bankou, zabezpečenie úveru, odovzdanie nehnuteľnosti, komunikácia s katastrom, zabezpečenie listu vlastníctva.

Ak si na to trúfnete, pokojne kupujte sami, no „som presvedčený, že pri všetkých spomenutých činnostiach je jednoduchšie obrátiť sa na realitnú kanceláriu“, odporúča prezident NARKS.

Ako dobre predať?

A čo ak chcete nehnuteľnosť, naopak, predať? „Dobrý predaj znamená predať za čo najvyššiu cenu ,dobrému‘ kupujúcemu. Teda - nastaviť optimálnu cenu tak, aby ste boli nad priemernou cenou porovnateľných nehnuteľností, ale zároveň príliš vysokou cenou neodplašili potenciálnych kupujúcich,“ vysvetľuje Palenčár.

Môžete to urobiť aj na vlastnú päsť, ale aj v tomto prípade je pohodlnejšie zveriť sa do rúk odborníkom. „Je dôležité uvedomiť si, čo vás ako predávajúceho čaká v procese predaja nehnuteľnosti, ak chcete, aby váš predaj bol čo najefektívnejší.

Od rozhodnutia predať nehnuteľnosť cez nastavenie optimálnej predajnej ceny, prípravy predajnej a marketingovej stratégie, prípravy a realizácie prezentácie v médiách, prípravy nehnuteľnosti na predaj, telefonickej komunikácie s potenciálnymi kupujúcimi a pseudokupujúcimi, obhliadky až po osobné prezentácie, právny servis, finančný servis, komunikáciu s katastrom a tak ďalej. Ak ste schopný všetky tieto činnosti si zabezpečiť sám, môžete sa do toho pustiť, ak nie, obráťte sa na realitku.“

Preverujte

Či je realitná kancelária naozaj spoľahlivá, si môžete overiť. Najjednoduchším spôsobom sú osobné referencie, ale pokojne napíšte do Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska na adresu [email protected]

Mimochodom, hoci v slovenskej legislatíve absentuje právna úprava činnosti realitnej kancelárie, je dobré vedieť, že bežná provízia za sprostredkovateľskú činnosť sa pohybuje v rozmedzí 2,5 až 5 percent z predajnej ceny.

Kúpa a predaj zároveň? Dá sa to

Takže byt buď kupujete, alebo predávate. Ale čo ak sa vám stane, že chcete byt kúpiť, no musíte ho financovať predajom vášho starého bytu. Ako sa s tým vyrovnať? „S takýmto variantom sa stretávame čoraz častejšie,“ priznáva Palenčár. „Táto situácia je zložitá, lebo máloktorý predávajúci je ochotný počkať, kým kupujúci predá svoj bývalý byt.“

Aj tu však existuje riešenie - ak sa predávajúci neponáhľa, podpíšte zmluvu o budúcej zmluve, kde sa zaviažete jeho byt či dom kúpiť v určitom rozumnom časovom horizonte. Takom, aby vám dal dostatok času na predaj.

Môžete to však urobiť aj naopak - ak viete, že sa určite chcete sťahovať, predajte svoj byt. No s podmienkou, že sa odsťahujete, až keď kúpite nový, prípadne čas prekleniete prenájmom, čo je však finančne náročnejšie.

Táto možnosť si vyžaduje zasa ochotu kupujúceho. A tiež tak trochu riskujete, že budete musieť kúpiť byt, ktorý nie je vaša srdcovka.