Tip na článok
Syn exprezidenta Ivo Gašparovič už aj oficiálne postavil svoju megavilu ako čiernu stavbu.

Potvrdené! Gašparovič junior si postavil megavilu nelegálne

Ján Počiatek potvrdil, že Ivan Gašparovič ml. postavil svoju vilu nelegálne. Čierna stavba by sa mala podľa zákona odstrániť. Čo bude s touto?

Galéria k článku (3 fotografie )
Proti všetkému: Vila mala mať jedno podzemné podlažie, no všetko je nad zemou. Betónové múry sú tiež proti predpisom. Čierna stavba by sa mala podľa zákona odstrániť.
Nepodržal ho: Minister dopravy a výstavby Ján Počiatek, vpravo, Gašparoviča juniora nepodržal. Jeho vilu de facto vyhlásil za čiernu stavbu.
Betónová opacha: Ivo Gašparovič postavil vilu minimálne o jedno poschodie vyššie, ako povoľujú predpisy. Betónový múr je miestami až päť metrov vysoký, hoci nemal byť žiaden.

Kauza načierno postavenej vily exprezidentovho syna Iva Gašparoviča vyvrcholila. Minister dopravy Ján Počiatek (Smer) najprv zrušil kolaudačné povolenie a teraz zrušil aj dodatočné stavebné povolenie, ktoré Gašparovičovi juniorovi vydal krajský stavebný úrad v rozpore s predpismi.

Minister tak vyhovel protestu prokurátorky, ktorej sa nepáčilo, že syn exprezidenta Ivana Gašparoviča Ivo postavil svoju vilu v rozpore s platným stavebným povolením. Počiatek tak definitívne potvrdil, že Gašparovič junior postavil svoju vilu načierno.

Čítajte viac:

Počiatkov dvojaký meter: Prípad Gašparovičovej megavily odkladá

Nepodržali ho

„Odvolávam, čo som odvolal, a sľubujem, čo som sľúbil!“ Týmto výrokom starého kráľa v rozprávke Pyšná princezná sa možno inšpiroval minister dopravy Počiatek pri rozhodovaní o vile Iva Gašparoviča. Jeho ministerskí úradníci totiž najprv protest prokurátorky, ktorá nesúhlasila s dodatočným schválením stavby krajským stavebným úradom, odmietli.

Minister Počiatek však rozhodnutie svojich úradníkov zmenil a prokurátorke vyhovel. Prezidentský syn s manželkou si totiž postavili na bratislavskom Bôriku vilu, ktorá je o celé podlažie vyššia, než povoľujú regulatívy v danej mestskej zóne.

Stavebníci porušili aj stavebné povolenie, podľa ktorého mala byť vila dvojpodlažná s jedným podzemným podlažím. Gašparovičovci však žiadne podzemie nevykopali. Pivnicu si postavili na povrchu zeme, prihrnuli ju zboku zeminou, spevnili oporným múrom, ktorý sa vytiahol miestami až takmer na päť metrov nad úroveň okolitého terénu.

Navrchu navezenej zeminy si potom pristavili dve podlažia vily. Zatienili tak pozemok svojich susedov Mrázovcov a tí začali upozorňovať úrady na fakt, že ide o nelegálnu, čiernu stavbu. V tomto duchu o stavbe rozhodol aj stavebný úrad v bratislavskom Starom Meste, ktorý stavebníka vyzval, aby stavbu zastavil.

Čítajte viac:

Kauza Gašparovičovej megavily: Úrady zrušili kolaudačné rozhodnutie

Syn prezidenta neposlúchol a veselo staval ďalej. A voči stavebnému úradu, ktorý si dovolil takúto „nehoráznosť“, zakročil nadriadený bratislavský krajský stavebný úrad (KSÚ). Ten si Gašparovičov prípad nasilu prevzal a Gašparovičovcom vydal dodatočné stavebné povolenie, že stavať do výšky môžu.

Proti tomuto rozhodnutiu KSÚ protestovala prokurátorka Miroslava Vychovalá. Namietala, že krajský stavebný úrad sa ani neobťažoval oznámiť magistrátu, že začal konanie o dodatočnom povolení stavby. Stavebníci nepredložili na KSÚ ani potvrdenie od Magistrátu hlavného mesta Bratislava, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom.

„Mali na to šesťdesiatdňovú lehotu, lenže Ivo Gašparovič toto potvrdenie nikdy nepredložil, pretože magistrát by mu tak či tak mohol vydať jedine negatívne stanovisko. Napriek tomu Gašparovič získal od krajského stavebného úradu dodatočné povolenie stavby,“ vysvetľuje Gašparovičov sused Ján Mráz. Práve na jeho podnet minister odvolal rozhodnutie svojich úradníkov a protest uznal.

Čítajte viac:

Výsmech občanovi: Gašparovičovmu synovi skolaudovali kontroverznú megavilu

Prídu bagre?

Z právneho hľadiska je teda vila Gašparoviča juniora ukážková a už aj oficiálne čierna stavba. Minister Počiatek vo svojom rozhodnutí uznal, že v konaní o dodatočnom stavebnom povolení nikto nepredložil doklad o súlade stavby s verejnými záujmami.

Proti rozhodnutiu sa nedá odvolať, je však preskúmateľné súdom. Hovoriť teda o zbúraní načierno postavenej a neskolaudovanej vily je zatiaľ predčasné.

„Staromestské zastupiteľstvo už dvakrát chcelo schvaľovať územný plán zóny Bôrik - Kráľovské údolie, ktorý sa podľa navrhovanej podoby nebude zásadne meniť a nepovolí výškové zmeny stavieb. K schvaľovaniu však nedošlo, pretože okresný úrad v Bratislave nezaslal svoje stanovisko, že územný plán zóny nie je v rozpore s územným plánom samosprávneho kraja, aj keď mu lehota už vypršala.

Zodpovedný za to je Tomáš Mateička, niekdajší prednosta krajského stavebného úradu a v súčasnosti vedúci odboru výstavby a bytovej politiky okresného úradu Bratislava,“ dodáva Ján Mráz.

VIDEO Plus 7 Dní