Nezáujem ľudí o prácu pre armádu sa bude možno riešiť ich donútením. Vraj celospoločenskú diskusiu o povinnej vojenčine pripúšťa minister Gajdoš. „V súčasnosti máme dostatočné množstvo personálu na zabezpečenie plnenia úloh, či už v aktívnej službe, alebo zálohách. Ale do budúcnosti, samozrejme, by aj táto alternatíva mohla pripadať do úvahy, pretože záujem o vstup do ozbrojených síl stagnuje," hovorí Gajdoš. Podľa neho sa snažia zastraktívniť túto prácá zvýšením platov, ktoré by malo byť v budúcom roku až 40-percentné.

Menší záujem: Prácovať pre armádu chce stále menej ľudí.
Menší záujem: Prácovať pre armádu chce stále menej ľudí.
Zdroj: idnes.cz

Podľa ministra by mohlo byť zavedenie povinnej vojenčiny v hre, keď by v budúcnosti vznikla potreba doplniť OS SR a bolo by to nevyhnutné z hľadiska obrany krajiny. Vyžadovalo by si to však podľa neho celospoločenskú diskusiu a nemalé investície do zabezpečenia infraštruktúry.

Sníva o tom dlho

Nie je to prvé omieľanie povinnej vojenčiny od nominanta SNS. Ešte v lete 2017 si pustil sám predseda Andrej Danko pusu na špacír a ospevoval ju. Podľa neho vojna mladých chýbala. „Bola základná vojenská služba. Chlapec, ktorý ju absolvoval, cítil ruku autority. Úctu k spoločnosti, hierarchiu. Mal zodpovednosť,“ vyhlásil Danko v 2017 a dodal, že dnes po­dľa vraj nenájdete otca, ktorý by povedal, že jeho 16-ročnému synovi by mesiac disciplíny nepomohol.

Andrej Danko: Má k armáde zjavne citový vzťah. O povinnej vojenčine hovoril už pred rokom a pol.
Andrej Danko: Má k armáde zjavne citový vzťah. O povinnej vojenčine hovoril už pred rokom a pol.
Zdroj: archív

Nezavudol spomenúť ani migrantov, kvôli ktorým sa vraj žiada vytváranie civilných ozbrojených zborov. „Pri počtoch migrantov, keď sa roj tisícov ľudí rozbehne cez Slovensko, tak musíme mať pripravený systém ochrany,“ dodal ešte pred rokom a pol Danko.

Mal by ísť do penzie

Na reči o možnej povinnej vojenčine reagovala aj opozícia. Podľa OĽaNO ani najlepšia technika armáde nepomôže, keď nebude kvalitný a najmä motivovaný personál. „Čo sa týka povinnej vojenskej služby, sme zásadne proti tomu. Ide o nesystémový krok a v podstate o nepremyslené politické vyhlásenie niekoľkých politikov, ktoré sa reálne nezakladá na žiadnej analýze,“ hovorí Jaroslav Naď. Podľa jeho slov je potrebné sústrediť sa na potrebné veci, nie na ilúzie. Ešte tvrdšie zareagovala SaS, podľa ktorej by mal Gajdoš odísť do penzie.

Ľubomír Galko: Koncept povinnej vojenčiny zlyhal. Komunistická armáda bola všetkým možným len nie tým, čím mala byť – bojaschopnou silou, ktorej členovia sú ochotní za vlasť a slobodu položiť život.
Ľubomír Galko: Koncept povinnej vojenčiny zlyhal. Komunistická armáda bola všetkým možným len nie tým, čím mala byť – bojaschopnou silou, ktorej členovia sú ochotní za vlasť a slobodu položiť život.
Zdroj: TASR

„Minister v skutočnosti hovorí, že ak bude málo mladých ľudí, ktorí sú ochotní byť profesionálnymi vojakmi, potom budú povinne vojakmi všetci mladí muži a zadarmo. Lenže tento koncept už v minulosti zlyhal a komunistická armáda bola všetkým možným len nie tým, čím mala byť – bojaschopnou silou, ktorej členovia sú ochotní za vlasť a slobodu položiť život,“ pripomenul podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Slovenská republika ako člen NATO nepotrebuje veľkú, demoralizovanú, nebojaschopnú armádu, zloženú z brancov, ktorí sú na vojenčine z donútenia. Primerané platy, dobré sociálne zabezpečenie a moderná technika sú len časťou problému, ktorému čelia OS SR,“ tvrdí Galko a dodáva, že druhou časťou problému je morálna vybavenosť vojakov, teda ich vzťah k vlasti, k spojencom, k slobode a k demokracii. „Tento vzťah formujú významnou mierou politici,“ dopĺňa Galko.

Vážne kauzy

Armáda na Slovensku sa v ostatnom čase dostala na pretras kvôli nákupu 14 amerických stíhačiek. Nákup sa dostal pod paľbu kritiky kvôli utajovaniu niektorých informácií, ale aj kvôli nezhode o tom, či je tento druh stíhačky pre nás vhodný a či ich treba hneď 14.

Zmiznutá munícia: Aj takéto kúsky chýbali podľa inventarizácie našej armáde.
Zmiznutá munícia: Aj takéto kúsky chýbali podľa inventarizácie našej armáde.
Zdroj: archív

Rok a pol dozadu zas naša armáda priznala zmiznutie veľkého množstva munície. Najskôr malo ísť o malokaliborvé náboje. Po inventarizácií sa zistilo, že chýbajú aj ručné granáty, protitankové granát, náboje do pancieroviek a 200-tisíc kusov nábojov 5,6-long. Gajdoš sa vtedy vyjadril, že zistené nezrovnalosti môžu siahať až do čias rozdelenia Československa.