Posledných niekoľko mesiacov nebola zrejme žiadna voľba jasnejšia ako tá na post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Smer si Jaroslava Rezníka starostlivo pripravil a napokon presadil. A Rezník v netrpezlivom očakávaní začal s budovaním svojho súkromného majetku.

V malebnom prostredí štiavnických hôr v dedine Štiavnické Bane rozbehol výstavbu haciendy v aristokratickom štýle. Celý projekt ho môže vyjsť pekne draho.

Sochy aj anjel

Budúci riaditeľ štátneho telerozhlasu skupoval tamojšie nehnuteľnosti v pamiatkovej rezervácii niekoľko rokov. To, čo vybudoval, pripomína podaktorým domácim niekdajšiu, tak trochu gýčovú okázalosť dnes už rozvedeného manželského páru Mojsejovcov. Rezníkovo „léno“ sa skladá z dvoch častí rozdelených príjazdovou slepou uličkou.

Pôvodne to bola iba obyčajná chata. Budúci šéf RTVS z nej vybudoval okázalý palác

Na rozľahlom vidieckom dome na jednej strane v čase našej návštevy práve pracovali robotníci. Dom je zozadu obohnaný vysokým masívnym kamenným múrom. Z jeho výklenkov každému náhodnému okoloidúcemu do očí udrú sochy patrónov úrody a viniča. Vyše osemárový pozemok okolo domu je však len zlomok oproti prepychovej záhrade cez cestu. Na dvanásťárovom pozemku podľa všetkého kedysi stáli rodinné domy.

Pôvodne to bola iba obyčajná chata. Budúci šéf RTVS z nej vybudoval okázalý palác

Tie sú dnes minulosť a na kopčeku s romantickým výhľadom na široké okolie vyrástla honosná dvojúrovňová záhrada s označením Bellevue Laura. Čo predstavuje logo anjela na loďke vyobrazeného v čiernom mramore, vie zatiaľ iba samotný majiteľ. „V Štiavnických Baniach vlastním od roku 2004 jednu rekreačnú chalupu, a jej postupná rekonštrukcia a zveľaďovanie sú mojím dlhoročným koníčkom, ktorému sa venujem takmer 15 rokov,“ povedal nám Jaroslav Rezník.

Pôvodne to bola iba obyčajná chata. Budúci šéf RTVS z nej vybudoval okázalý palác

„Rekonštrukčné práce postupne financujem z vlastných príjmov, ktoré sú verejné. V tejto súvislosti pripomínam, že od roku 1993 takmer nepretržite pracujem na pozícií generálneho riaditeľa. Tento rok mám na chalupe v pláne vymeniť drevenú dlážku v dvoch izbách, pretože tá stará bola prežraná červotočom. Nikam sa neponáhľam, veď staré chalupárske heslo hovorí: chalupa je vtedy dobrá, keď nikdy nie je hotová. Chalupu roky používam ako miesto na oddych a načerpanie novej energie a pri výbere materiálov sa inšpirujem úžasnou históriou tohto kraja: kameň, kov, drevo. Štiavnické Bane som objavil v roku 2002 úplnou náhodou, považujem to však za riadenie osudu, lebo pre mňa je to najkrajšie miesto na svete a chcem tam stráviť jeseň a zimu života.“ Nový riaditeľ nám neprezradil, koľko plánuje do novej nehnuteľnosti investovať.

Pôvodne to bola iba obyčajná chata. Budúci šéf RTVS z nej vybudoval okázalý palác

Za zmienku však stoja aj Rezníkovi susedia. Z jednej strany má starostu obce, z ďalšej rodičovský dom bývalého ministra dopravy Romana Brecelyho.

Ďalšie nehnuteľnosti

Jaroslav Rezník okrem svojich budovateľských aktivít v slávnej baníckej lokalite vlastní dva byty na bratislavských Kramároch. Jeden kúpil v roku 1999 a druhý, o poschodie vyššie, o jedenásť rokov. V obci Reca pri Senci mu zase patrí starší rodinný dom, ktorý v poslednom majetkovom priznaní neuviedol. Jeho zárobky ako šéfa štátnej tlačovej agentúry za posledné štyri roky dosiahli priemerne 55-tisíc eur ročne. Iné príjmy neuviedol.