Tip na článok

Pôvodne to bola iba obyčajná chata. Budúci šéf RTVS z nej vybudoval okázalý palác

Čerstvý šéf verejnoprávnej RTVS si v Štiavnických vrchoch buduje okázalé sídlo.

Galéria k článku (9 fotografií )
V plnom nasadení: Na Rezníkovej haciende panuje stavebný ruch.
Staviteľ: Do kresla riaditeľa verejnoprávneho média už pôjde Jaroslav Rezník s pompéznym sídlom.
Sochy za domom: Pomôžu postavičky s viničom či obilím Jaroslavovi Rezníkovi v riadení RTVS?

Posledných niekoľko mesiacov nebola zrejme žiadna voľba jasnejšia ako tá na post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Smer si Jaroslava Rezníka starostlivo pripravil a napokon presadil. A Rezník v netrpezlivom očakávaní začal s budovaním svojho súkromného majetku.

V malebnom prostredí štiavnických hôr v dedine Štiavnické Bane rozbehol výstavbu haciendy v aristokratickom štýle. Celý projekt ho môže vyjsť pekne draho.

Sochy aj anjel

Budúci riaditeľ štátneho telerozhlasu skupoval tamojšie nehnuteľnosti v pamiatkovej rezervácii niekoľko rokov. To, čo vybudoval, pripomína podaktorým domácim niekdajšiu, tak trochu gýčovú okázalosť dnes už rozvedeného manželského páru Mojsejovcov. Rezníkovo „léno“ sa skladá z dvoch častí rozdelených príjazdovou slepou uličkou.

Na rozľahlom vidieckom dome na jednej strane v čase našej návštevy práve pracovali robotníci. Dom je zozadu obohnaný vysokým masívnym kamenným múrom. Z jeho výklenkov každému náhodnému okoloidúcemu do očí udrú sochy patrónov úrody a viniča. Vyše osemárový pozemok okolo domu je však len zlomok oproti prepychovej záhrade cez cestu. Na dvanásťárovom pozemku podľa všetkého kedysi stáli rodinné domy.

Tie sú dnes minulosť a na kopčeku s romantickým výhľadom na široké okolie vyrástla honosná dvojúrovňová záhrada s označením Bellevue Laura. Čo predstavuje logo anjela na loďke vyobrazeného v čiernom mramore, vie zatiaľ iba samotný majiteľ. „V Štiavnických Baniach vlastním od roku 2004 jednu rekreačnú chalupu, a jej postupná rekonštrukcia a zveľaďovanie sú mojím dlhoročným koníčkom, ktorému sa venujem takmer 15 rokov,“ povedal nám Jaroslav Rezník.

„Rekonštrukčné práce postupne financujem z vlastných príjmov, ktoré sú verejné. V tejto súvislosti pripomínam, že od roku 1993 takmer nepretržite pracujem na pozícií generálneho riaditeľa. Tento rok mám na chalupe v pláne vymeniť drevenú dlážku v dvoch izbách, pretože tá stará bola prežraná červotočom. Nikam sa neponáhľam, veď staré chalupárske heslo hovorí: chalupa je vtedy dobrá, keď nikdy nie je hotová. Chalupu roky používam ako miesto na oddych a načerpanie novej energie a pri výbere materiálov sa inšpirujem úžasnou históriou tohto kraja: kameň, kov, drevo. Štiavnické Bane som objavil v roku 2002 úplnou náhodou, považujem to však za riadenie osudu, lebo pre mňa je to najkrajšie miesto na svete a chcem tam stráviť jeseň a zimu života.“ Nový riaditeľ nám neprezradil, koľko plánuje do novej nehnuteľnosti investovať.

Za zmienku však stoja aj Rezníkovi susedia. Z jednej strany má starostu obce, z ďalšej rodičovský dom bývalého ministra dopravy Romana Brecelyho.

Ďalšie nehnuteľnosti

Jaroslav Rezník okrem svojich budovateľských aktivít v slávnej baníckej lokalite vlastní dva byty na bratislavských Kramároch. Jeden kúpil v roku 1999 a druhý, o poschodie vyššie, o jedenásť rokov. V obci Reca pri Senci mu zase patrí starší rodinný dom, ktorý v poslednom majetkovom priznaní neuviedol. Jeho zárobky ako šéfa štátnej tlačovej agentúry za posledné štyri roky dosiahli priemerne 55-tisíc eur ročne. Iné príjmy neuviedol.

VIDEO Plus 7 Dní