Tip na článok
Venezuelské apartmány: Okrem Rezeša či Mišenku tu žije aj hľadaný Štefan Sinička.

V pozadí chytenia Mišenku môže byť Interpolom hľadaný Sinička

Policajti pri zadržaní Viliam Mišenku zrejme použili informácie od vraha na úteku. Stojí za skvelým výsledkom polície obyčajný spor o peniaze?

Galéria k článku (4 fotografie )
Inzerát: Mišenkove apartmány sú v ponuke venezuelskej realitnej kancelárie.
Viliam Mišenka: Po tom, ako ho priviezli na Slovensko, začali predávať jeho apartmány.
Mišenka na terase: Autorom fotky je vraj hľadaný Štefan Sinička.

S perfektnou spoluprácou našich policajných zložiek a Interpolu to zrejme nebude až také ružové, ako sa to prezentuje. Týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že vo venezuelskom dome na ostrove Margarita, v ktorom má apartmán syn oceliarskeho magnáta Július Rezeš, bývalý viceprezident VSŽ Jaroslav Bilík a zadržaný Viliam Mišenka, si policajti akosi nevšimli jedného z najhľadanejších mužov - Štefana Siničku.

Modrooký blondiak, odsúdený na dvadsať rokov za spoluúčasť na vražde, tam pritom celé roky robil strážnika a rôzne pomocné práce. Po prevezení Viliama Mišenku na Slovensko sa začali diať vo Venezuele prinajmenšom zvláštne veci. Policajti sa podľa všetkého nedostali Mišenkovi, obvinenému z piatich vrážd, na stopu vďaka úspešnému pátraniu.

Podľa dobre informovaného zdroja týždenníka PLUS 7 DNÍ stojí za skvelým výsledkom obyčajný spor o peniaze. Informácie o Mišenkovi, ktorý patril medzi najhľadanejších Slovákov, pochádzajú údajne od Štefana Siničku, mladíka odsúdeného pre účasť na vražde, ktorý tiež svieti na zozname medzinárodne hľadaných zločincov.

Mišenka na terase: Autorom fotky je vraj hľadaný Štefan Sinička. Foto: archív

Nezhody

Jozef Petko, Slovák žijúci v Kanade, prišiel asi pred štyrmi rokmi s projektom na stavbu apartmánového domu vo Venezuele. Byt si ešte pred postavením domu okrem iných kúpil Július Rezeš, Jaroslav Bilík a Viliam Mišenka. Päť z dvanástich apartmánov vlastnia bratia Petkovci. V jednom z nich býval Štefan Sinička, muž hľadaný slovenskými orgánmi.

Náklady na bývanie v jednotlivých apartmánoch nie sú vysoké. Petko mal za dohodnutý poplatok zabezpečovať bezproblémové fungovanie počas celého roka.

„Vznikli tam nezhody medzi viacerými majiteľmi bytov a Petkom. Začal si pýtať väčšie sumy na prevádzku. Medzi tými, ktorým sa to nepáčilo, bol aj Mišenka. Väčšina majiteľov apartmánov v nich však nebývala celoročne, prišli na dovolenku a odcestovali. Mišenka žil na mieste už dva roky v kuse a nezhody sa vyostrovali,“ vysvetlil nám náš zdroj okolnosti vzniknutého sporu. Nešlo vraj o chvíľkovú záležitosť, ale o dlhotrvajúci problém, o ktorom vedeli všetci obyvatelia.

Podľa viacerých zdrojov sa do Petkových sporov s majiteľmi zaplietol aj Štefan Sinička z Adamčovho gangu. Ten je podľa ľudí znalých pomerov vo venezuelských apartmánoch akousi Petkovou pravou rukou. „Fotku Mišenku na stoličke pod prístreškom, ktorou sa policajti prezentujú, neurobil žiadny agent, ale podľa mňa Petko alebo Sinička. Podľa uhla snímania je urobená z jedného z balkónov. Potom fotku niekto posunul policajtom. Bolo to asi pol roka pred tým, než Mišenku zadržali. Sinička sa následne z apartmánového domu na niekoľko mesiacov odsťahoval,“ opisuje okolnosti vzniku fotografie a vypátrania Mišenku náš zdroj.

Ak je výpoveď pravdivá, tak sa polícia chválila cudzím perím. Presnejšie povedané, informáciami a fotografiou od muža odsúdeného za účasť na vražde.

Apartmány na predaj

Faktom, ktorý informácii od nášho zdroja dáva vážnosť, zostáva to, že len pár mesiacov po zadržaní Viliama Mišenku a jeho eskortovaní na Slovensko sa na Margarite začali diať zaujímavé veci. Vo venezuelských realitných kanceláriách sa objavila ponuka na predaj oboch Mišenkových apartmánov. Podľa opisu v inzerátoch ich však nepredáva Mišenka ani jeho rodina, ale spoločnosť Jozefa Petka.

Slová o možnej spolupráci Siničku a Petka pri udaní Mišenku tak zrazu dávajú zmysel. Jeden z apartmánov predávajú za 1 150 000 bolívarov (necelých 140-tisíc eur) a druhý za 1 050 000 bolívarov (necelých 130-tisíc eur). Zarážajúce na celej veci je to, že Petkova spoločnosť ich ponúka aj s Mišenkovými osobnými vecami. Tie sa totiž vynímajú na fotografiách z interiérov oboch bytov. Osobne ich spoznal človek z Mišenkovho okolia.

Mišenkove apartmány sú v ponuke venezuelskej realitnej kancelárie Foto: Internet

Nemenej šokujúci je opis predávaných nehnuteľností. „Z dôvodu odcestovania predám pekný kompletne zariadený byt s výhľadom na more. Prijmem auto v dobrom stave ako časť úhrady,“ píše sa pod oboma inzerátmi.

Nám sa podarilo zistiť, že rodina Viliama Mišenku je z inzerátu na venezuelskej stránke poriadne zaskočená a podniká kroky na zastavenie predaja. Ponuka je však aj po niekoľkých dňoch aktuálna s poznámkou „Nasťahovať sa možno ihneď“. K obom bytom patrí miesto na parkovanie, vybavená kuchyňa aj káblová televízia.

O tom, ako sa fotografia a informácia o Mišenkovom pobyte k policajtom dostali, sa strážcovia zákona nevyjadrujú. Fakt však je, že Sinička žil roky v tom istom venezuelskom dome ako Mišenka, no naši lovci lebiek buď o ňom vôbec netušili, alebo tušiť nechceli.

Čítajte viac:

Hľadaný Sinička sa vo Venezuele stará o apartmány Rezeša i Mišenku

Štefan Sinička

Patril svojho času k jednej z najobávanejších skupín slovenského podsvetia, k takzvaným adamčovcom. Pred deviatimi rokmi sa podľa rozsudku zúčastnil na vražde Arpáda Nistora, ktorý pracoval na železnici neďaleko hraníc s Ukrajinou.

Sinička na miesto činu priviezol auto, vykopal jamu a po vražde odviezol auto obete. Za účasť na vražde, založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a vydieranie mu súd vymeral dvadsaťročný trest. Sinička však ušiel do Venezuely ešte pred verdiktom. Interpol po ňom pátra viac ako dva roky.

Vo Venezuele sa zamestnal u prevádzkovateľa apartmánov Jozefa Petka. Na Margarite žil istý čas so slovenskou priateľkou Beátou. Neskôr si našiel miestnu obyvateľku Rositu, vzal si ju za ženu a zrejme už majú spolu aj dieťa.

VIDEO Plus 7 Dní