Tip na článok
Plot v tejto zóne by mal mať iba meter. Radnica Starého Mesta tvrdí, že mladému Gašparovičovi (na snímke) v ústrety nevyjde.

Požehnajú úradníci megavile Iva Gašparoviča? Neuveríte, čo vymysleli

Úradníci idú meniť stavebné obmedzenia, náhodou práve v zóne, kde si postavil čiernu stavbu exprezidentov syn Ivo.

Bratislavské Staré Mesto je najluxusnejšia a zrejme aj najdrahšia stavebná zóna na Slovensku. Napriek tomu však až doteraz platili v tejto lokalite pomerne prísne obmedzenia, ktoré určovali, aká veľká môže byť stavba, koľko priestoru môže stavebník zastavať či aký plot si smie postaviť.

Práve tieto regulatívy porušil prominentný stavebník, exprezidentov syn Ivo Gašparovič, a preto doposiaľ jeho vila nie je skolaudovaná. Na stole úradníkov mestskej časti Bratislava-Staré Mesto však už ležia dokumenty, ktoré zmäkčujú obmedzenia v danej zóne. Je možné, že bude platiť príslovie - ak nejde Mohamed k hore, musí ísť hora k Mohamedovi?

Čítajte viac:

Susedia Gašparovičovho syna sú zúfalí: Zabarikádoval nás svojou vilou!

Neskolaudovaná

Vila lekára Iva Gašparoviča stojí pod bratislavským Bôrikom v oblasti, ktorá sa volá Kráľovské údolie. Pôvodne si mal kardiochirurg postaviť dvojpodlažný dom, ktorý bol vyprojektovaný spolu s pivničnými priestormi.

Podľa stavebného povolenia z roku 2011 mala vila mať jedno podzemné podlažie s garážou, so saunou, s hobby miestnosťou, so skladom a s práčovňou. Povolenie rátalo s dvoma nadzemnými, bohato presklenými podlažiami. Lenže realita je iná.

Stavebník si žiadne podzemné podlažie nevykopal do zeme. On si podzemné podlažie jednoducho postavil nad úrovňou terénu - a aby spĺňalo označenie „podzemné“, zahrnul ho zeminou. Tú zasa mali na mieste udržať mohutné oporné múry zo železobetónu. Tak sa zrazu prihodilo, že vila po dokončení meria o tri metre viac a železobetónové múry merajú takmer päť metrov!

Regulatív pre zónu Kráľovské údolie-Bôrik však hovorí jasne. Plot môže mať maximálne jeden meter. Normu teda stavebník prekročil päťnásobne. Nesúlad vily so stavebným povolením začali riešiť príslušné úrady na podnet susedov Mrázovcov, ktorým zrazu ich záhradu zatienila päťmetrová železobetónová opacha.

Úradníci na stavebnom úrade v mestskej časti Staré Mesto zistili, že stavba je v rozpore so stavebným povolením, spis si však od nich prevzal krajský stavebný úrad. A ten sa rozhodol, že problém vyrieši dodatočným povolením stavby. Ibaže nebral do úvahy jednoduchý fakt - že nemôže povoliť stavbu, ktorá odporuje územným plánom.

A zatiaľ čo sa úrady naťahovali so sťažovateľmi Mrázovcami, vila prezidentovho juniora utešene rástla. Až prišiel moment, keď ju bolo treba skolaudovať. A úrady, ktoré až do tej chvíle išli prezidentovmu synkovi poruke, vilu aj skolaudovali.

Lenže susedia Mrázovci sa proti tomu odvolali na ministerstvo dopravy a výstavby. Keď bolo jasné, že stavebník Gašparovič porušil územný plán, tak nezostalo ministerstvu dopravy nič iné, než kolaudačné rozhodnutie zrušiť.

Čítajte viac:

Gašparovičovmu synovi skolaudovali kontroverznú megavilu

Nové konanie

Kolaudácia vily pod Bôrikom sa vrátila na začiatok. O tom, či ju povolia užívať, rozhodujú tí istí úradníci, ktorí tak už urobili v minulosti. Jedinou brzdou bolo doteraz stanovisko mestskej časti Staré Mesto. Podľa nej je vila v príkrom rozpore s okolitým prostredím aj s platnou reguláciou a v tejto podobe tam stavba jednoducho nemá čo hľadať.

„Aj toto zamietavé stanovisko môže byť už onedlho minulosťou. Len dva dni po zrušení kolaudačného rozhodnutia vznikol dokument označený ako Oznámenie o zmene strategického dokumentu - Územný plán zóny Kráľovské údolie-Bôrik. Vzišiel z mestskej časti Letecký pohľad: Vila čnie vysoko nad okolitým terénom. Vyvýšený terén je upravený na celom pozemku. Nespĺňa tak obmedzenia. Bratislava-Staré Mesto a podpísala ho starostka Tatiana Rosová,“ upozorňuje na časové súvislosti Gašparovičov sused Ján Mráz.

Jednoducho, mestská časť podľa Mráza chystá zmeny v územnom pláne pre danú zónu, ktoré by do budúcna mohli umožniť napríklad aj skolaudovať doposiaľ neskolaudovateľné.

Zmeny v definíciách

Podľa mestského dokumentu sa v zóne Kráľovské údolie chystajú zmeny v základných pojmoch, ako je zastavaná plocha, nezastaviteľná plocha a nadzemné podlažie. „Práve to je aj problém Iva Gašparoviča. Tým, že naviezol zeminu a urobil terénne úpravy na celom pozemku, zastavanosť vysoko prevyšuje povolené percento.

Apropo, v dokumente sa píše aj o terénnych úpravách a možnosti vybudovať oporné múry na hraniciach pozemkov, aj o možnosti vybudovať v oporných múroch garáže, upozorňuje stavebný inžinier Ján Mráz. Teda menia sa podmienky, s ktorými má zhodou okolností problém práve Gašparovič junior.

„Zaujímalo by ma, aký cieľ sledujú plánované úpravy týkajúce sa zastavanej plochy, nezastavateľnej plochy či podzemného podlažia. Čoho sa má týkať bod formulovaný ako vytvorenie podmienok na zosúladenie verejných záujmov a individuálnych záujmov vlastníkov? Nehovoríme tu náhodou o tých stavebníkoch, ktorí doposiaľ nemohli dostať kolaudačné rozhodnutie, pretože ich stavba bola v rozpore s regulatívom?“ pohoršene komentuje navrhovanú zmenu územného plánu Gašparovičov sused.

Mimochodom, Mrázovci pri nedávnych lejakoch prešli skutočne náročným obdobím. Voda, ktorá sa valí pri veľkom lejaku z Bôrika, až do času, keď si Ivo Gašparovič vybudoval veľký „čínsky“ betónový múr, mohla voľne pretiecť prirodzeným spádom cez kopec.

„Tentoraz to však nebolo možné. Múr zmenil odtokové pomery, odklonil prúdy vody na náš pozemok a my sme spolu s 85-ročnou mamou riešili havarijný stav. Ručne sme kopali rigoly, aby nám voda nevyplavila pivnicu,“ krúti hlavou Mráz.

Verejný záujem?

Otázky ohľadom zmien v územnom pláne (ÚPN) sme položili aj mestskej časti Staré Mesto. Podľa Dorotky Krákovej z kancelárie starostky Rosovej „ide iba o kozmetické úpravy územného plánu, keďže každý ÚPN má určené tieto pojmy individuálne. Koeficienty zastavanosti a regulatívy zelene sa v prípade zmien a doplnkov ÚPN Kráľovské údolie-Bôrik nemenia“.

Napriek uisteniu však Ján Mráz, poučený prieťahmi a komplikáciami od počiatku kauzy, má isté pochybnosti. Jednou z nich je napríklad aj fakt, že Gašparovičova vila je už zakreslená na výkrese, ktorý je súčasťou zmenenej dokumentácie. Len taký malý detail je, že stavba až doposiaľ oficiálne neexistuje. Nie je ani v katastri. Keďže nie je skolaudovaná, pre úrady teda de iure neexistuje.

Otázky týkajúce sa plánovaných zmien sme adresovali aj hlavnej architektke Bratislavy Ingrid Konrad. Tá už avizovala, že chce prevziať aj územné plánovanie. Hlavná architektka nám však iba napísala mail, že bola služobne mimo, a na otázky nereagovala.

„Starostka je povinná ochrániť verejný záujem. A tým je aj súlad stavieb s územnoplánovacou informáciou. Ak ju zmenia, bude Gašparovičova vila posudzovaná podľa nového územného plánu? Naozaj sa stane, že ak nepríde Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi?“ pýta sa znepokojene Ján Mráz, ktorý je už z večného boja s úradmi unavený. Doteraz mu v ňom, s výnimkou staromestského stavebného úradu, nepomohol nikto.

VIDEO Plus 7 Dní