Organizačnou hlavou skupiny bol totiž známy Nitran Roderik Abaffy, ktorý patrí do významnej advokátskej rodiny. Všetci šiesti sú zatiaľ vo väzbe a tak poškodení dúfajú, že dostanú aj zaslúžený trest. V tejto súvislosti sa však ukázalo, že podvodníci potreboval na prevody pozemkov citlivé osobné údaje. Existuje vážne podozrenie, že práve tieto údaje získavali cez spriaznené osoby, príslušníkov kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) v Nitre. Hoci sa tieto podozrenia preverujú, do dnešného dňa nie je známe, kto v prospech podvodníkov údaje lustroval. Teda, aspoň nie oficiálne.

Zásah polície
Zdroj: NAKA

Kamaráti

Šestica spomínaných ľudí z nitry a okolia fungovala jednoducho. Roderik Abaffy vytipoval vhodné nehnuteľnosti, pozemky, k predaju a „z presne nezisteného zdroja“ si potom zadovážili osobné údaje vlastníkov, na základe ktorých vyrobili falošné dokonalé občianske preukazy a zmluvy. Bez vedomia majiteľa zverejnili na internetových stránkach inzerát o predaji. Svoju úlohu potom hrala Simona Lux vystupujúca sa sprostredkovateľka predaja, ktorá s potencionálnymi kupcami jednala. Abaffy pripravil kúpne zmluvy, Miloš Lux inštruovaný Matúšom Kuricom spolu s Marošom Marecom získavali notárske osvedčenia pravosti podpisov a takto nehnuteľnosti predávali. Posledný z partie, Miloš Polák sa tiež nechal využívať ako údajný vlastník, pričom peniaze z predaja kupujúci posielali práve na jeho osobný účet. Polák tieto peniaze vyberal a dával Matúšovi Kuricovi.

Známe firmy

Roderik Abaffy patrí v Nitre a okolí k známym „firmám“. Syn známej advokátky mal problémy so zákonom už v minulosti. Známy je ako developer a realitný maklér. V minulosti sa "preslávil" kúpou beladického kaštieľa, ktorý obec spolu s pozemkami s rozlohou 2 600 m2 predala v roku 2008 nitrianskemu podnikateľovi Roderikovi Abaffymu, iba za jednu jedinú slovenskú korunu. Mal ju skolaudovať a zaviazal sa, že ak kaštieľ do piatich rokov neopraví , pripadne naspäť Beladiciam. Keď obec chcela kaštieľ získať naspäť, ukázalo sa, že majiteľom kaštieľa je nová firma Import Trading z Námestova. Po pol roku sa vlastníkom nehnuteľnosti stali firmy s nastrčenými konateľmi. Hoci sa obec snažila získať kaštieľ do opätovného vlastníctva, nepodarilo sa jej to. Roderika Abaffyho s partiou zadržala polícia už v roku 2013. Všetci mali byť zapletení do neoprávneného odpočtu DPH v sume spolu 800.000 eur. Policajná akcia dostala názov Gróf prebehla v okresoch Nitra, Pezinok, Bratislava a Senec. Podnikateľ bol minulý rok aj právoplatne odsúdený pre trestný čin vydierania na dva roky s podmienečným odkladom na dva roky, bola na neho tiež podaná obžaloba pre zločin neodvedenia dane a poistného a obžaloba pre trestný čin poškodzovania cudzej veci.

Zásah finančnej polície
Zdroj: NAKA

Kinderpodnikatelia

Zaujímavou postavičkou zo spomínanej partie je aj Matúš Kuric z Rastislavíc. Bol to on, kto mal kontakty na ľudí, ktorí mu pomáhali so získavaním osobných údajov a tiež ten, komu nastrčené osoby odovzdávali peniaze. Kuric, ktorého si rovensíci pamätajú ako rastislavického futbalistu, sa tváril ako vážený podnikateľ či hypotekárny poradca. Krátko pred násilnou smrťou nitrianskeho kontroverzného podnikateľa Dalibora Palatického sa stal práve on konateľom piešťanskej firmy S.O.S. financ, ktorá má za sebou tragickú úžernícku minulosť. Po roku Matúš Kuric previedol svoj obchodný podiel na spoluobvineného Miloša Poláka.

Kamaráti Kufsáci?

S týmto prípadom je spojený aj Kriminálny úrad finančnej správy, takzvaný KUFS. Ide o elitných vyšetrovateľov daniarov a colníkov. KUFS však v prípade nefiguruje ako nejaký odborný garant, ale pre možný únik citlivých údajov. NAKA prepojenie potvrdila, bližšie však okolnosti komentovať nechcela. Podľa našich informácií však museli koncom roka zamestnanci KUFS odovzdať zoznam, koho a prečo si v ich databáze lustrovali. Hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová už vtedy pre médiá potvrdila, že „v jednom prípade, ktorý rieši polícia, poskytla finančná správa polícii súčinnosť“. No ani KUFS nechcel uviesť detaily, keďže vyšetrovanie stále prebieha. Úrad priamo neodpovedal ani na otázku, či z celej veci vyvodil nejaké interné závery alebo inicioval nejakú zmenu. A to nechce ani teraz. Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu jeden z obvinených vypovedal, že pre nich lustrácie vykonával na požiadanie operatívny pracovník KUFS. Všetky tieto zistenia mala k dispozícii inšpekcia finančnej správy, ktorá však nikoho nepotrestala. Vyšetrovateľ aj preto zatiaľ neobvil konkrétneho človeka z KUFS pre spáchanie trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Prečo? PLUS 7 DNÍ získal fotografie obvineného podvodníka Matúša Kurica, na ktorých sa veľmi priateľsky zabáva s dvoma mužmi. Zjavne sa dobre poznajú. Všetko by bolo v poriadku, keby tí dvaja neboli príslušníci spomínaného KUFS v Nitre, Juraj B. a Štefan P. Ten posledne menovaný má mať rodinné prepojenie so spomínaným Daliborom Palatickým. Na priamu otázku, aké je procesné postavenie týchto dvoch kufsákov v prípade nezákonných lustrácií, sme sa od hovorkyne dozvedeli len to, „že v danom prípade vykonáva polícia v súčinnosti s finančnou správou procesné úkony, nie je možné poskytnúť žiadne podrobnejšie informácie. V tejto súvislosti sme však prijali viaceré interné opatrenia.“ Otázka, kto lustroval údaje pre pozemkovú mafiu, je teda namieste.

Skončili?

Doposiaľ zadokumentovanou trestnou činnosťou mala spomínaná skupina spôsobiť v štyroch prípadoch škodu 600.000 eur, no polícia naďalej preveruje ďalšie nehnuteľnosti. „Mal som veľké šťastie, že mi zavolal známy, že jeho kamarát má záujem o môj pozemok a že by sa chcel so mnou spojiť napriamo,“ povedal nám jeden z poškodených. „Vtedy som zistil, že sa za mňa niekto vydáva, a oznámili sme to polícii. Predaj a prevod nehnuteľnosti naštastie neprebehol, nestihli to. Ale dodnes som šokovaný, že sa takého veci ešte stále robia.“

Podľa našich informácií  príslušník KUFS sa  Juraj B. ku koncu mesiaca v službe definitívne končí.  Dôvody, pre ktoré sa rozhodol podať výpoveď, si môžeme len domýšľať. Počas prešetrovania spomínaných  vstupov do systému sa totiž ukázalo, že jeho kolega mal na dni, v ktorých sa lustrácie vykonali, alibi a nebol dokonca prítomný na pracovisku. 

"V tejto súvislosti sme prijali viaceré interné opatrenia a podali sme trestné oznámenie. Príslušným orgánom poskytujeme plnú súčinnosť. Keďže však v danom prípade vykonáva polícia procesné úkony,  nie je možné poskytnúť žiadne podrobnejšie informácie," uviedla pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová. 

 

[email protected]