Smer vás vytiahol vysoko na kandidátku, dal vám funkciu ministerky. Robert Fico vo vás videl novú generáciu, volal vás Deniskou. Ako ste mu oznámili, že odchádzate zo Smeru?

Myslím, že sme o tom ani spoločný rozhovor nemali. Jednoducho sme niekoľko rokov spolu pôsobili v rámci štruktúr Smeru. Jednoducho náš postoj a náhľad na politiku, na veci ktoré konáme a chceme robiť, boli odlišné. Aj náš spôsob manažmentu a komunikácie bol odlišný, tak sme išli svojou cestou.

Roberta Fica asi stretávate na chodbách parlamentu. Ako s ním vychádzate? Nepozerá na vás krivo?

Nie, nevšimla som si nič také. Nikdy mi môj odchod nevyčítal. Slušne sa pozdravíme, spýtame sa jeden druhého ako sa má, či sa má fajn. Pokiaľ treba rozoberať pracovné témy, tak s bývalými kolegami zo Smeru vychádzam veľmi profesionálne. 

Denisa Saková mala dôvod na úsmev po voľbách vedenia strany Hlas. „Zvolili sme vedenie strany Hlas - sociálna demokracia,“ napísala Saková. Sama sa v ten deň stala podpredsedníčkou strany.
Zdroj: Facebook / Denisa Saková

Robert Fico kritizoval vaše avizované a nakoniec nezrealizované zbieranie podpisov počas skríningu. Bol to politický trapas, keď váš návrh zapojiť sa do toho, odmietli aj strany-liliputáni?

Sme najsilnejšou politickou stranou. Pre nás nie je politika povolaním, ale poslaním. Citlivo vnímame spätnú väzbu od občanov, ktorá sa k nám dostane. Vzhľadom na náladu v spoločnosti nemôžeme opomenúť hlas ľudu a museli sme sa postaviť k výzve občanov čelom. Preto sme sa rozhodli reagovať na ich podnety a pripraviť zbieranie hlasov. Najskôr sme to chceli robiť počas celoplošného testovania, ale keďže sme nechceli ľudí, ktorí by tie hlasy zbierali, vystaviť avizovaným vyhrážkam či upozorneniam zo strany súčasných koaličných politikov, tak sme si rozmysleli, že podpisy vyzbierame na referendum digitálne. Urobíme petičný výbor, do ktorého dáme apolitických ľudí, právnikov, odborníkov. Vyzvali sme všetky opozičné strany, že pokiaľ chcú majú v petícii priestor. Myslím si, že je to profesionálny prístup. 

Nepýtam sa na vaše dôvody, prečo robíte referendum o predčasných voľbách, ale na formu, ktorá bola faux pas...

Dve otázky dozadu som povedala, že náš pohľad na komunikáciu bol iný, ako majú čelní predstavitelia Smeru, takže ak sa ma pýtate na kritiku pána Fica ohľadom tejto veci, to je moja odpoveď.

Kritika však nebola len od Smeru. Uznávate, že zbieranie podpisov pred tým ako idú Slováci na výter z nosa, možno nebol najlepší nápad? Navyše bol zákaz vychádzania...

To sme mali len ako jeden z prvých návrhov. Keby neboli vyhrážky zo strany koalície, brali sme to tak, že ľudia musia vyjsť von, postaviť sa do radu a ak pri ceste z testu podpíšu referendový lístok, žiadny zákaz by sme neporušili. Vzhľadom na vyhrážky koaličných strán sme potom formu upravili, aby sme nevystavili riziku tých ľudí, ktorí by stáli pri hárkoch alebo tých, ktorí by hárky podpisovali.

Celý rozhovor si prečítajte v PLUS 7 DNÍ

Viac fotografií Denisy Sakovej si pozrite v GALÉRII