Na dnešnom brífingu koaličných strán Igor Matovič predstavil členov novej vlády. „Zrejme nebola historicky tak ťažká doba, kedy preberala jedna vláda moc od druhej vlády, ako to čaká nás. Ideme do toho s plnou zodpovednosťou a vedomím, že nesmieme zlyhať, “ priznal budúci premiér. "Myslím, že sme vyskladali veľmi dobrý tím a osobne vám týchto ľudí predstavíme po tom, ako ich pani prezidentka vymenuje, čiže už túto sobotu," dodal.

Ako prvá dostala po Igorovi Matovičovi slovo Veronika Remišová, ktorá upozornila, že strana Za ľudí má dva ťažké rezorty - justíciu a regionálny rozvoj, investície a eurofondy. „V súdnictve treba definitívne spraviť poriadok, treba ju očistiť od zločincov, od stykov s mafiou,“ uviedla.

Igor Matovič, Richard Sulík, Veronika Remišová a Boris Kollár na brífingu, kde predstavili členov novej vlády.
Igor Matovič, Richard Sulík, Veronika Remišová a Boris Kollár na brífingu, kde predstavili členov novej vlády.
Zdroj: Jakub Kotian

Nájomné byty predsa budú!

„My sme ako hnutie Sme rodina získali presne tie ministerstvá, ktoré absolútne korešpondujú s hlavnými bodmi programu našej strany. Za nás môžem všetkým občanom sľúbiť, že budeme stavať tie nájomné byty, budeme rušiť doplatky za lieky a že uplatníme a spustíme exekučnú amnestiu,“ vymenoval Boris Kollár.  

Šéf SaS predostrel tri oblasti z rezortu hospodárstva, na ktoré sa chce najviac zamerať. "Po prvé, je to pripravenie sady opatrení na okamžité zmiernenie ekonomických dopadov krízy spojenej s koronavírusom. Druhá moja priorita je výrazné zlepšovanie podnikateľského prostredia cez opatrenia, ktoré nespôsobia výpadok v štátnom rozpočte a dajú sa aj hneď realizovať,“ ubezpečil Richard Sulík. "Tretia priorita, ktorej sa chcem venovať v spolupráci s Borisom Kollárom, je pripraviť súbor opatrení, ktorý podporí vyššiu výstavbu bytov, špeciálne nájomných bytov,“ dodal.

Roman Mikulec
Roman Mikulec
Zdroj: Pavol Zachar

Rezort vnútra pod pevnou rukou

Azda najviac prekvapila nominácia Romana Mikulca, bývalého šéfa vojenskej tajnej služby, ktorý bol oslobodený od obžaloby zo zhromažďovania dôverných dokumentov. Tie v júni 2013  zaistila polícia pri prehliadke jeho auta. „Áno, je to vojak, plukovník, a osobne si myslím, že práve človek, ktorý je mimo ministerstva vnútra, môže tam priniesť trochu iný pohľad, možno zdravší a urobiť tam priadok," tvrdí Matovič.„Čaká nás ťažká doba a potrebuje pevné velenie. Myslím, že Roman Mikulec bude na správnom mieste,“pripomenul. „Na poste ministra vnútra potrebujeme človeka, ktorý dokáže zaveliť, dokáže aj policajný zbor postaviť do pozoru,“ dodal  líder OĽaNO na adresu Mikulca.

Nová vláda:

Predseda vlády: Igor Matovič (OĽaNO)

Vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva: Richard Sulík (SaS)

Vicepremiérka pre regionálny rozvoj, investície a informatizáciu: Veronika Remišová (Za ľudí)

Vicepremiér pre legislatívu a strategické plánovanie: Štefan Holý (Sme rodina)

Minister obrany: Jaroslav Naď (OĽaNO)

Minister vnútra: Roman Mikulec (OĽaNO)

Minister zdravotníctva: Marek Krajčí (OĽaNO)

Ministerka kultúry: Natália Milanová (OĽaNO)

Minister životného prostredia: Ján Budaj (OĽaNO)

Minister financií: Eduard Heger (OĽaNO)

Minister pôdohospodárstva: Ján Mičovský (OĽaNO)

Minister dopravy: Andrej Doležal (Sme rodina)

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny: Milan Krajniak (Sme rodina)

Minister školstva: Branislav Gröhling (SaS)

Minister zahraničných vecí: Ivan Korčok (SaS)

Ministerka spravodlivosti: Mária Kolíková (Za ľudí)