Tip na článok

Pozor na infarkt! Najčastejšie ho Slováci dostanú práve cez Vianoce!

Keď si kardiológ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb zoberie službu počas vianočných sviatkov, je mu jasné, o akých pacientov sa bude najčastejšie starať. O tých s infarktom. Je to už tradícia. „Je to tak vždy, najviac pacientov s infarktom dostávame v období od Štedrého večera do Silvestra,“ hovorí lekárka Eva Baranová z oddelenia akútnej kardiológie Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.

Galéria k článku (4 fotografie )
Záchranári: Po Sviatkoch vozia do nemocníc množstvo pacientov s infarktom
Keď zradí srdce môžu za to hlavne životospráva a stresy
V KARDIOLOGICKEJ AMBULANCII: EKG je u srdciarov jedno z vyšetrení, podľa ktorého sa predpisujú lieky. Sestrička Katarína Bročková v petržalskej nemocnici v hlavnom meste kontroluje srdce pacientovi Karolovi.

Srdciari, pozor na víkendy a sviatky!

Asi päťtisíc Slovákov dostane každý rok srdcový infarkt. Zaujímavé je, že koronárna príhoda prichádza najmä na dovolenkách, po víkendoch a cez sviatky.

Nebezpečná je aj zmena počasia. „Pacientov s infarktom myokardu pribúda najmä dvadsaťštyri hodín pred zmenou počasia, určite tu existuje silná meteosenzitivita,“ povedala nám kardiologička Eva Baranová.

Najhorším obdobím sú však vianočné sviatky. Medicínske vysvetlenie na to neexistuje. Psychosomatička Zuzana Lajčiaková ponúka pohľad zo strany prepojenia tela a duše.

O tele aj o duši

„Možný spúšťač infarktov je reakcia na vianočný stres,“ hovorí primárka Psychosomatickej kliniky Psychiatrickej nemocnice Phillipa Pinela v Pezinku Zuzana Lajčiaková. Stres vyvoláva v organizme poplachovú reakciu, ktorá aktivuje mozog, žľazy s vnútorným vylučovaním, nervový systém a imunitný systém. Zvyšuje nám objem cirkulujúcej krvi aj srdcovú frekvenciu.

„Ak stres pôsobí dlhodobo, nahromadená energia, ktorá sa nezužitkuje, sa podieľa aj na rozvoji srdcovo-cievnych ochorení,“ objasňuje odborníčka na psychosomatiku.

Podľa Lajčiakovej vianočné obdobie Slovákov priveľmi stresuje. Tak sa tešia na oddych, až ho nakoniec strávia v nemocničnej posteli.

Fajčenie a infarkt

Hlavným dôvodom infarktu je chorobné zúženie ciev, ktoré sa náhle uzavrú. Vystlané tukom už v určitom okamihu nedokážu ukladať ďalšie tuky, aterosklerotický plát praskne, nalepia sa naň doštičky a cieva sa uzavrie. Oblasť, ktorú zásobovala, zostane bez kyslíka a živín. Pacient pocíti bolesť na hrudníku. Ak trvá súvisle viac ako desať minút, môžete si byť istí, že je to infarkt.

Čím väčšia cieva sa zavrie, tým je bolesť intenzívnejšia a dramatickejšia. Ak sa to stane jednej z troch najdôležitejších srdcových ciev, nedá sa to prehliadnuť. Pacienti niekedy umrú skôr, ako stihnú zavolať pomoc. V srdci, ktoré začalo panikáriť, lebo nie je dostatočne okysličené, sa komory chvejú namiesto toho, aby sa stiahli. Lekári tomu hovoria komorová fibrilácia.

Stres nie je z kapra

Kým podľa kardiológov sú hlavnými vinníkmi fajčenie, alkohol, vysoký krvný tlak, psychosomatička si myslí, že hlavný spúšťač je inde. „Stres je síce nepriamy, ale významný faktor,“ vysvetľuje.

Podľa Lajčiakovej však nie je jediným problémom naše behanie po obchodoch a predvianočný zhon. Počas sviatkov nám zostáva veľa času na zamyslenie, hodnotenie toho, ako sme celý rok žili, čo sme stratili a čoho sa nám nedostalo. Aj to vytvára vnútorný stres.

„Preto si myslím, že za infarkty nemôžu vyprážané kapre, ale skôr stres,“ hovorí. Vysvetľuje, že u človeka nikdy neochorie len duša alebo len telo. Vždy ochorie celá psychosociálna jednotka človeka. Problémy, s ktorými si nevie hlava poradiť, dáva telo najavo chorobou. A tak to môže byť aj s infarktmi.

VIDEO Plus 7 Dní