Tip na článok
Pri vode: Nezabudnite si dávať pozor na zlodejov. Idú po mobiloch, ale aj po bicykloch.

Pozor na krádeže: Dlhoprstí idú najmä po mobiloch a bicykloch

Svoje veci si treba strážiť. Aj na kúpaliskách. Zlodeji totiž na dekách neležia, ale hľadajú, kde čo čmajznúť.

Horúce letné dni, s výstrahou druhého stupňa, prajú nielen kúpaniu, ale aj zlodejíčkom. Polícia zaznamenáva krádeže priamo v areáloch kúpalísk. Poisťovne núkajú poistenie osobných vecí. Polícia posiela skoro pravidelne zvodky plné odcudzených vecí v okolí kúpalísk či priamo na nich.

Krádeže bicyklov: Páchatelia sa na ne dosť zameriavajú.
Krádeže bicyklov: Páchatelia sa na ne dosť zameriavajú.
Profimedia.sk

Napríklad pred asi týždňom ukradol v blízkosti jedného z jazier v okrese Senec neznámy páchateľ zo stojana na aute dva bicykle. Deň na to sa niekto vlámal do auta a ukradol peňaženky s dokladmi. V tom istom čase sa rovnako pri seneckých jazerách zmocnil zlodej čierneho ruksaku, ktorý mali obete uložený v stane. Spolu s notebookom, mobilom, dokladmi a samozrejme aj peniazmi.

Strážte si veci

Muži zákona preto radia, tak ako každý rok, aby návštevníci kúpalísk a dovolenkári dodržiavali tieto rady:  

  • pred opustením motorového vozidla skontrolujte, či je vozidlo uzamknuté a zavrite na vozidle všetky okná
  • pri každom (aj krátkodobom) opustení vozidla nenechávajte v ňom autorádio, GPS zariadenie, peniaze, mobil, kufrík, kabelku, doklady a iné cenné veci na viditeľných miestach, riaďte sa heslom: ,,Auto nie je výklad“
  • v odkladacej skrinke vozidla si nenechávajte doklady, rezervný kľúč alebo iné veci
  • v nočných hodinách parkujte na osvetlených miestach
Na kúpalisku:  Pri oddychu pri vode si nezabudnite strážiť veci.
Na kúpalisku: Pri oddychu pri vode si nezabudnite strážiť veci.
Martin Kukučka

Zároveň radia, aby si ľudia nebrali priamo na kúpalisko zbytočné cennosti, platobné karty a veľké sumy peňazí. „Zoberte si so sebou len potrebnú výšku peňažnej hotovosti, na voľne položené veci na deke má dohliadať jeden z vás, využívajte možnosť odložiť si svoje osobné veci  do skriniek alebo trezorov,“ hovorí bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff.

Vedú mobily

Aj celoročné štatistiky krádeží sú zaujímavé. Ku koncu minulého roka bolo odcudzených viac ako 5 800 osobných vecí. Zlodejom sa darilo najmä v Bratislavskom, Košickom a Nitrianskom kraji. Vreckári sa špecializujú hlavne na mobily, ktoré tvorili viac ako polovicu nahlásených odcudzených predmetov.

Mobily: Sú najobľúbenejším cieľom zlodejov.
Mobily: Sú najobľúbenejším cieľom zlodejov.
shutterstock.com

Na druhom miestesú bicykle, nasledujú počítače, cennosti, audio video a iná technika, fotoaparáty.

Dá sa na to poistiť

Zlodeji sú vynaliezaví a rýchli. „Stačí minútka neprítomnosti a po návrate späť už len počítame škody. Stať sa to môže komukoľvek a kdekoľvek. Preto našim klientom vychádzame v ústrety a pomáhame im minimalizovať vzniknutú stratu. Stále však pripomíname, aby si klienti nenechávali veci v autách na viditeľných miestach počas ich neprítomnosti a aby cenné veci počas noci nenechávali v autách vôbec,“ vraví riaditeľ úseku tvorby produktov Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer. Poistiť sa teda najnovšie dajú aj osobné veci. Potom sa dá napríklad vykryť ujma z krádeže alebo straty peňaženky, dokladov, okuliarov ale aj kľúčov od bytu či auta.

 

VIDEO Plus 7 Dní