Tip na článok
Poznávacie znaky: Erik Kubica je vysoký 180 centimetrov, nosí upravenú bradu a má tetovania na rukách.

Pozor na tohto muža! Z fantóma klenotníctiev je postrach dôchodcov

Pozor na Erika Kubicu! Muž, ktorého v minulosti prezývali fantóm klenotníctiev, sa stal postrachom starých ľudí. Okráda ich o úspory.

Galéria k článku (5 fotografií )
Potenciálne obete: Podvodník sa zameriava na starých ľudí, ktorí sú voči jeho klamstvám bezmocní.
Najhľadanejší muž na Slovensku?: Erik Kubica má na krku sedem zatýkacích rozkazov.
Erik Kubica: Dostal sa z basy vďaka amnestii.

Pozorne si pozrite fotografiu muža s briadkou. Volá sa Erik Kubica, je na neho vydaných viacero zatýkacích rozkazov a patrí medzi najhľadanejších mužov Slovenska. Tentoraz sa do hľadáčika polície dostal pre podvody, ktoré pácha na dôchodcoch. Tí sú po deťoch najzraniteľnejšou časťou populácie.

Keďže ostrieľaný podvodník spravodlivosti uniká, polícia vytvorila na jeho vypátranie špecializovaný tím. O pomoc požiadala aj verejnosť. Počet oklamaných dôchodcov totiž stále rastie. Iba nedávno pribudla k obetiam bezcharakterného podfukára osemdesiatsedemročná dôchodkyňa zo Žiliny. Starú paniu pripravil o 2 350 eur - peniaze, ktoré si šetrila na pohreb.

Fantóm klenotníctiev

Erik Kubica odštartoval nelichotivú kariéru mediálne známeho zločinca ako fantóm klenotníctiev. Prezývku si vyslúžil za krádež briliantového prsteňa v centre hlavného mesta vo februári 2012. Šperk takmer za tri a pol tisíca eur si odniesol z klenotníctva a nasnímala ho pri tom kamera.

Podľa polície má na rováši desiatky podobných krádeží. Keď Kubicu v roku 2012 zadržal špecializovaný tím, pomáhať museli aj kukláči. Prefíkaný podvodník je totiž známy tým, že nosí v taške kameň alebo iný ťažký predmet a v prípade potreby ho neváha použiť. Fantóm klenotníctiev putoval po zadržaní pred súd, ktorý ho poslal za mreže.

Lenže na Slovensku platia nezriedka iné pravidlá ako zdravý rozum. Človek, ktorý kradne s takou samozrejmosťou, ako keď idú bežní smrteľníci kúpiť do obchodu chlieb, sa po pár mesiacoch ocitol na slobode. Dôvod?

V roku 2013 pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku Slovenskej republiky udelil vtedajší prezident Ivan Gašparovič amnestiu. Hoci tak urobil iba druhý raz počas svojho pôsobenia v prezidentskom kresle a podľa platných zákonov ju musel odobriť predseda vlády, respektíve ním poverený minister, na slobodu sa dostal aj obávaný fantóm klenotníctiev.

Dnes postrach slovenských dôchodcov. Kubica, zrejme posmelený ústretovosťou politikov, akoby nabral druhý dych.

Najhľadanejší

V policajnej databáze dnes vari neexistuje muž, pri ktorého mene by svietilo viac zatýkacích rozkazov. K dnešnému dňu sa ich počet vyšplhal na sedem a všetko nasvedčuje, že bude ešte stúpať. Veď len útvarov, ktoré ho hľadajú aj bez zatýkacieho rozkazu ako obvineného či podozrivého, je dnes osemnásť.

Na zadržaní postrachu dôchodcov opäť pracuje špecializovaný útvar cieľového pátrania. Erik Kubica sa zameriava na starých ľudí, ktorí sa nedokážu primerane brániť. A zrejme ho vôbec netrápi, že krádež celoživotných úspor môže byť pre nejedného dôchodcu poslednou kvapkou v pohári.

Napokon, po príklady netreba chodiť ďaleko - jedna z jeho obetí sa nedokázala vyrovnať s traumatickým zážitkom a krátko po udalosti zomrela.

Utrápila sa

Prípad, ktorý pripisujú na vrub Kubicovi, sa stal pred pár mesiacmi. Muž zodpovedajúci jeho opisu si svoju obeť vyhliadol v bratislavských potravinách. Keď osemdesiatštyriročná pani Oľga vyšla pred predajňu a kráčala domov, oslovil ju chlap oblečený celý v čiernom.

Starej panej sa preukázal ako policajt a tvrdil jej, že pri platení v obchode si všimol, že má falošné peniaze. Keďže ide o falzifikáty, požiadal ju, aby mu ich vydala. Tým sa však jeho „predstavenie“ neskončilo.

Keď mu vystrašená pani Oľga peniaze dala, nahovoril jej, že falošné peniaze môže mať aj doma. Argumentoval tým, že ak má falošné peniaze v peňaženke, má ich aj v byte. Pani Oľga neváhala a zobrala muža domov. On medzitým absolvoval niekoľko fiktívnych telefonátov s kolegami z polície, aby si dodal na dôveryhodnosti.

Vyľakanej žene nahovoril, že mu musí odovzdať všetky peniaze, čo doma má, pretože ich musí poslať na expertízu. Keď tak urobila, vyparil sa. Samozrejme, aj s peniazmi.

Pred časom sme sa za pani Oľgou vybrali, aby sme zistili, ako sa vyrovnáva s trpkou skúsenosťou. A tiež preto, aby sme odhalili podvodníkove praktiky a varovali potenciálne obete. Namiesto toho sme sa dozvedeli smutnú správu.

„Pani Oľga už nežije. Pred pár týždňami zomrela. Viete, po tom, ako ju okradli, to už nebola ona. Utrápila sa na smrť,“ netajil smútok jeden zo susedov.

Aspoň žije

Ďalšou obeťou podvodníka je dôchodca z Nitry. Pánovi Jozefovi sa pri pomyslení na krádež tlačia slzy do očí aj niekoľko týždňov po udalosti. Osemdesiatdvaročný pán bol v osudný deň nakupovať v potravinách. Pred vchodom do paneláka k nemu prikročil muž s upravenou bradou.

„Áno, to je on!“ zareagoval okamžite, ako mu oči padli na Kubicovu fotografiu z policajného pátrania. „Vytiahol kartičku s nápisom polícia a povedal, že mi vykradli byt. Šiel so mnou dovnútra. Zámok nebol poškodený, tak som mu povedal, že to nevyzerá na krádež. Odvetil, že oni to už dnes vedia otvoriť tak, aby to nebolo poznať,“ začal svoje rozprávanie.

„Bola to moja chyba. Mal som tam všetky svoje peniaze, aj na pohreb,“ poznamenal tichým, zlomeným hlasom. Po chvíli sa opäť upokojil a pokračoval: „Povedal mi, aby som si skontroloval, či nechýbajú peniaze. Išli sme ku skrini a vytiahol som ich. Vtedy roztiahol servítku alebo vreckovku a povedal, aby som sa ich nedotýkal, že na nich môžu byť odtlačky prstov a že ich musí poslať na expertízu."

"Peniaze potom zabalil a spýtal sa, či som vdovec, aby som mu ukázal manželkin úmrtný list. Kým som ho hľadal, odišiel,“ uzavrel pán Jozef, ktorý takto prišiel o 3 700 eur.

Keď mu policajti ukázali fotografie potenciálnych páchateľov, ani na chvíľu nezaváhal. Okamžite medzi nimi spoznal Kubicu. Dodajme, že starý pán nás pozval do skromne zariadeného bytu bez toho, aby si overil, či sme naozaj novinári. Napriek nedávnej trpkej skúsenosti pustil do bytu cudzieho človeka...

Po celom Slovensku

Podobný prípad sa stal aj druhý augustový týždeň v Žiline. Tentoraz si podvodník vyhliadol osemdesiatsedemročnú ženu a opäť sa oháňal falošným policajným preukazom. Keď sa legitimoval ako policajt, vytiahol osvedčenú historku o vlámaní.

„V byte dôchodkyňa vybrala spod koberca obálku s peniazmi, ktorú jej neznámy muž zobral z rúk. Následne zo skrinky v obývačke vybrala predmety zo žltého kovu, ktoré jej tiež neznámy muž zobral z ruky so slovami, že ich berie na políciu. Z bytu potom odišiel na neznáme miesto. Dôchodkyni spôsobil škodu vo výške najmenej 2 350 eur,“ znela strohá policajná správa.

Modus operandi, ako policajti nazývajú spôsob krádeže, má rukopis charakteristický pre Kubicu. Je teda viac než pravdepodobné, že muž s briadkou a tetovaním na rukách sa v súčasnosti pohybuje po celom Slovensku a nikto sa nemôže cítiť bezpečne.

VIDEO Plus 7 Dní