Tip na článok
Drzý podvodník Marek Šnajnár peniaze od dôverčivcov vymámil aj za prísľub získania miesta šoféra pre sudcu. Pochybnú dohodu o vine a treste preskúma Generálna prokuratúra SR.

Pozor na tohto muža! Vďaka súdom si slobodu užíva chronický podvodník

Ako malacký prokurátor a sudca naservírovali delikátnu dohodu o vine a treste nepolepšiteľnému recidivistovi.

Ľudkovia, dávajte si pozor na Marka Šnajnára. Ani sa k nemu nepribližujte, lebo vás oberie o všetky peniaze. Vyhýbajte sa podvodníkovi. Bude na vás hádzať smutné oči a potom vás oklame. Ešteže máme internet a ľudia sa aspoň takto môžu navzájom vystríhať pred štyridsaťdvaročným mužom zo Stupavy.

Od začiatku roku 2013 ho za podvody a vydieranie päťkrát právoplatne odsúdili. Ako hnusný výsmech všetkým, ktorí po stretnutí so Šnajnárom horko zaplakali, súd tohto ostrieľaného recidivistu zakaždým pustil domov s podmienečným trestom.

Dve amnestie

Ani pred rokom 2013 nebol Šnajnár žiadne neviniatko. Za rôzne trestné činy ho odsúdili šesťkrát, ale tieto tresty má už zahladené, posledné dva „vyriešila“ amnestia.

Keď sa teda jeho podvod so zhotovením kuchynskej linky a rekonštrukčných prác v byte istej Evy M. dostal vo februári 2013 na Okresný súd Bratislava 2, sudca musel na Šnajnára hľadieť ako na doposiaľ netrestaného človeka.

Trestným rozkazom mu práve vďaka vyčistenému registru trestov vymeral trest odňatia slobody na dva roky iba podmienečne. Znamená to, že sudca Šnajnára neposlal rovno do väzenia.

Ako človeku, ktorý prvýkrát porušil zákon, mu dal šancu preukázať, že sa zo svojej chyby poučil a ďalej už bude sekať dobrotu. Ak by vydržal sudcom určenú skúšobnú lehotu tri roky, za mreže by vôbec ísť nemusel.

Desať mesiacov po tomto verdikte bol Šnajnár súdený znovu. Okresný súd Bratislava 5 ho uznal za vinného z podvodu, pri ktorom pod prísľubom zrekonštruovania bytového jadra vylákal peniaze od Štefana K.

Zákonná sudkyňa akoby o predchádzajúcom Šnajnárovom odsúdení nemala ani tušenie, určila mu trest odňatia slobody podmienečne na desať mesiacov, čo je podstatne menej ako predchádzajúci trest.

Päťkrát v priebehu dvoch rokov: Súdy uložili Šnajnárovi iba podmienečné tresty. Foto: Ľudmila Lacková

S povesťou vybavovača

Nasledujúci mesiac rozhodoval o ďalšom Šnajnárovom podvode Okresný súd Zvolen. V tomto prípade sa ukázalo, že prostredie súdov u Šnajnára nevzbudzuje zbytočný rešpekt, skôr ho inšpiruje. S povesťou človeka, ktorý sa trestného stíhania nemusí báť, lebo v týchto veciach vie chodiť, sa naučil šikovne narábať.

Michala Š. obalamutil, že mu vybaví prácu vodiča pre sudcu a zoženie mu i zbrojný preukaz. Za prísľub týchto služieb vylákal od dôverčivca vyše tritisíc eur.

Zvolenská sudkyňa rozhodla, že Šnajnár je vinný, ale ako zásah štátu proti nemu postačí zase len podmienečný trest. Osemnásť mesiacov so skúšobnou lehotou trvajúcou tridsaťšesť mesiacov.

Vo februári 2014 riešil Okresný súd Bratislava 4 prípad podvodu so strieborným Audi A6. Šnajnár si auto prenajal na dva týždne od súkromnej firmy a následne sa ho snažil predať Samirovi A., aby tak vyrovnal svoju dlžobu.

Dôležité v tomto prípade je, že Šnajnár si takto trúfal už po vydaní trestného rozkazu Okresným súdom Bratislava 2 - aj tak ho v neďalekom obvode sudca odsúdil za prečin sprenevery na dvadsať mesiacov zase iba podmienečne!

Čítajte viac:

Casanova z internetu vyviazol s podmienkou. Naivné ženy klame ďalej

Dohoda, ako sa patrí

Piaty verdikt, ktorý proti Markovi Šnajnárovi padol v priebehu dvoch rokov, vyriekol Okresný súd v Malackách. Opäť išlo o podvod, Šnajnár sa neprávom obohatil postupne o osemtisícsedemsto eur, ale tentoraz sa poškodeným Petre a Martinovi M. aj vyhrážal. Vraj ak nebudú spolupracovať, prídu o strechu nad hlavou, o auto a ktosi ublíži nielen Petre, ale aj Petrinej a Martinovej dcére.

Úhrnný trest dva roky, znovu s podmienečným odkladom, Šnajnár dostal na základe uzavretej dohody o vine a treste s prokurátorom. Prokurátor Okresnej prokuratúry Malacky sa ochotne dohodol s nepolepšiteľným recidivistom na treste rovnakej výšky ako v prípade prvého odsúdenia, kde sa na Šnajnára hľadelo ako na netrestaného.

Navyše pri tomto podvode Šnajnár spôsobil vyššiu škodu ako vtedy a ešte sa poškodeným vyhrážal, čiže spáchal nie jeden, ale dva trestné činy. Dohoda Šnajnára s prokurátorom by nebola platná, keby ju neschválil sudca.

On disponuje mocou spraviť z neprimeranej dohody bezcenný papier a v riadnom súdnom procese uložiť spravodlivý trest. Taký, ktorý by bol satisfakciou aj za strach rodičov o život svojho dieťaťa. Ale sudca Miroslav Lehoczký pochybnú dohodu schválil. Rozsudok okamžite nadobudol právoplatnosť.

Nepolepšiteľný

Päť po sebe idúcich podmienečných trestov pre čoraz trúfalejšieho podvodníka asi ani nemá na Slovensku obdobu. Čím je tento muž výnimočný? Prečo vôbec mal prokurátor chuť s ním uzatvárať dohodu? Pomyslel sudca aspoň na chvíľu aj na všetkých poškodených ľudí, ktorým sa Šnajnár smeje do tváre?

Hovorca malackého súdu na otázky ohľadne schválenej dohody o vine a treste reagoval oznámením, že zákonný sudca čerpá dovolenku. Hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava nereagoval vôbec.

Seriózna reakcia prišla len z Generálnej prokuratúry. Tamojšia hovorkyňa Andrea Predajňová vysvetlila, že od konca roka 2014 platí usmernenie Generálnej prokuratúry SR, podľa ktorého sú prokurátori oprávnení začať konanie o vine a treste len po predchádzajúcom súhlasnom stanovisku nadriadeného prokurátora.

Aj keď dohoda so Šnajnárom bola uskutočnená pred vydaním tohto usmernenia, postup podriadených prokurátorov v tejto trestnej veci na Generálnej prokuratúre preskúmajú.

A kým oni budú zisťovať, prečo kompetentní chodia okolo podvodníka po špičkách, polícia už rieši minimálne ďalších päť prípadov podvodov, z ktorých je obvinený Marek Šnajnár. Niektoré z nich spáchal krátko po schválení vyššie spomínanej dohody o vine a treste...

VIDEO Plus 7 Dní