Pravidlo, že v lese treba byť potichu a nerušiť lesnú zver, nie je celkom namieste. Keď medvede počujú hluk, stiahnu sa do bezpečia. Práve preto sú najmenej ohrozené rodinky s malými deťmi , ktoré aj keby sa snažili, nedokážu byť potichu.  V tomto prípade - našťastie. Ak ste na túre sami – pískajte si, spievajte alebo občas zatlieskajte. Oplatí sa mať pri sebe aj zvonček.

Hlavne ho nevyľakajte

Čo však v prípade, ak je medveď na dosah? Hlavne ho nevyľakajte.  Ak je od vás na vzdialenosť 100 metrov a viac, netreba robiť žiadne zvláštne opatrenia. Lokalitu len potichu opustite. Ak je vzdialenosť medzi vami a šelmou 70-50 metrov, treba dať o sebe vedieť hlbokým pokojným tónom. V kritickej vzdialenosti 30 a menej metrov, dôležité sa je vyhýbať očnému kontaktu. Nekričte a nerobte paniku, pokúste sa správať prirodzene. Možno vás prekvapí, ako rýchlo medveď pred vami sám utečie.

Ak sa zviera postaví na zadné, neznamená to, že sa chystá zaútočiť. Kľaknite si na zem, hlavu skrčte ku kolenám a krk si cháňte rukami. Táto pozícia vám pomôže ochrániť životne dôležite orgány v brušnej dutine a šiju. Ak vás medveď labou pri útoku náhodou prevráti na chrbát, snažte sa rýchlo dostať opäť na kolená.

Krik, panika a útek medveďa spravidla vyprovokujú na útok. Na strome ste v bezpečí až niekde vo výške 4 metre a riskujete, že kým sa tam dostanete, medveď vám poraní nohu alebo vás za ňu stiahne k sebe.

Pre väčšiu ochranu si môžete do batoha zbaliť aj špeciálny sprej proti medveďom. Účinnou zložkou v spreji je kapsaicín, teda extrakt z červenej papriky, ktorý spôsobí dočasný opuch sliznice očí, nosa a pľúc. Medzi medveďom a človekom vytvorí ochrannú clonu. Sprej by mal mať dosah aspoň 7 a pol metra a obsahovo poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku.