Na lokálnych politikoch sú oči verejnosti upnuté menej ako na tých, ktorí kraľujú vysokým štátnym funkciám. Obyvatelia miest a obcí vedia oceniť, čo ten-ktorý starosta alebo primátor urobil v  rámci verejných politík aj to, ako vyzerá morálka dotyčného reprezentanta ľudu. Človek z inej dediny však o škandáloch tušiť nemusí. Iba v prípade, ak to volebný komunály zástupca dotiahol do novín, či televízie.

No a takých prípadov nebolo málo. Keďže komunálne voľby sú tu o tri mesiace, pripomeňme si prípady, nad ktorými sa rozum zastaví.

Kalinkovo-Potemkinovo

Kostol v dedine Kalinkovo pri Bratislave veľmi silno pripomína známe Potemkinove dediny, kde ošarpané domy pre zdanie krásna zakryli falošnými fasádami. Vynovenú má len vežu a prednú časť, zvyšok je doslova v katastrofálnom stave. Miestni pri zmienke o ich „pýche“ mávnu rukou. „Okolo nášho kostola je veľká zábava. Nik netuší prečo, ale naši páni ho napísali na obec a investovali doň len pred voľbami. Pred tými poslednými, keď bývalý starosta dal opraviť fasádu veže. Lešenie dávali stavbári dole presne v deň volieb, asi aby sa mohol pán richtár popýšiť,“ zasvätili vlani v júli Kalinkovčania redaktorku Plus 7 dní do miestneho diania. S dodatkom, že prácou svojho zástupcu, ktorý bol, ktovie na základe akých kritérií, úspešný pri získaní zákazky na opravu kostola takmer za dvadsaťtisíc eur.

Spredu opravený kostol. Ale z druhej strany....
Spredu opravený kostol. Ale z druhej strany....
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY