Tip na článok

Práca za 430 eur? „Fabriky dobre vedia, že inú šancu tu ľudia nemajú,“ vravia obyvatelia chudobných regiónov

Iba nedávno premiér Robert Fico s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom v Prešove na sneme strany Smer jasne deklarovali, ako zatočia s ľuďmi, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a nevyužijú ponúkanú práce. Lenže je to naozaj tak?

Galéria k článku (4 fotografie )
Doručovatelia: Okrem roznášania listov a dôchodkov odpisujú plynomery, ponúkajú stieracie žreby a iné produkty.
Populista: Premiér Fico prišiel na východ oznámiť, ako zatočí s ľuďmi, ktorým sa nechce robiť.
Priorita: Minister práce sa zameriava na zneužívanie sociálnych dávok. Jeho podriadení na úradoch práce majú ťažkú úlohu. Zredukovať počet nezamestnaných za každú cenu.

Nepomôžu si

„Nie je nič výnimočné, že za prácu v regióne ľudia dostanú 430 eur v čistom. Ľudia, ktorí majú hypotéku, chorých rodičov, ktorých treba doopatrovať, a hlavne, ktorí majú problém naučiť sa jazyk, inú šancu nemajú a otročia za pár eur,“ prezrádza obyvateľ horného Zemplína.

Podľa neho fabriky dobre vedia, že inú šancu tu ľudia nemajú, „a tak v rôznych podnikoch, či už Michalovciach, v Humennom, vo Svidníku nájdete prácu pre robotníkov približne vždy za tú istú sumu“.

Sto eur na mesiac

Spolu s manželkou tiež drú v nemenovanej fabrike. Majú dve deti, žijú v dome, ktorý zdedili po rodičoch. Keďže bol starý, potrebovali peniaze na jeho rekonštrukciu. Samozrejme, hoci nešlo o nič luxusného, iba o bežné úpravy „unaveného materiálu“, museli si zobrať pôžičku.

Manželia otvorene hovoria, že po odrátaní nákladov na živobytie, hypotéku, cestovné a stravné im zvýši 100, najviac 150 eur mesačne. A to sú vraj radi, že majú už v práci zmluvu na dobu neurčitú. Viac ako tri roky totiž robili na dobu určitú - s nejasnou víziou, či im zmluvu predĺžia.

Zákerný limit

Podobnú situáciu zažívajú doručovateľky na poštách východného Slovenska - stopercentným vlastníkom Slovenskej pošty je pritom štát. Poštárky zarábajú za vlastnú doručovateľskú službu smiešne peniaze, aby vyžili, musia si privyrábať - predávaním žrebov, letákov, čistiacich prostriedkov, či dokonca poštových schránok(!).

Nehovoriac o tom, že kvôli politike predaja - je nastavená tak, aby ženy splnili pomerne vysoký finančný limit 350 eur - poštárky často na konci mesiaca samy kupujú svoje žreby, aby limit splnili a získali odmenu.

Čo teda štát naozaj robí pre nezamestnaných, ale aj pre tých, ktorí prácu majú, no je mizerne zaplatená? Čítajte v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní