Nepomôžu si

„Nie je nič výnimočné, že za prácu v regióne ľudia dostanú 430 eur v čistom. Ľudia, ktorí majú hypotéku, chorých rodičov, ktorých treba doopatrovať, a hlavne, ktorí majú problém naučiť sa jazyk, inú šancu nemajú a otročia za pár eur,“ prezrádza obyvateľ horného Zemplína.

Podľa neho fabriky dobre vedia, že inú šancu tu ľudia nemajú, „a tak v rôznych podnikoch, či už Michalovciach, v Humennom, vo Svidníku nájdete prácu pre robotníkov približne vždy za tú istú sumu“.

Sto eur na mesiac

Spolu s manželkou tiež drú v nemenovanej fabrike. Majú dve deti, žijú v dome, ktorý zdedili po rodičoch. Keďže bol starý, potrebovali peniaze na jeho rekonštrukciu. Samozrejme, hoci nešlo o nič luxusného, iba o bežné úpravy „unaveného materiálu“, museli si zobrať pôžičku.

Manželia otvorene hovoria, že po odrátaní nákladov na živobytie, hypotéku, cestovné a stravné im zvýši 100, najviac 150 eur mesačne. A to sú vraj radi, že majú už v práci zmluvu na dobu neurčitú. Viac ako tri roky totiž robili na dobu určitú - s nejasnou víziou, či im zmluvu predĺžia.

Zákerný limit

Podobnú situáciu zažívajú doručovateľky na poštách východného Slovenska - stopercentným vlastníkom Slovenskej pošty je pritom štát. Poštárky zarábajú za vlastnú doručovateľskú službu smiešne peniaze, aby vyžili, musia si privyrábať - predávaním žrebov, letákov, čistiacich prostriedkov, či dokonca poštových schránok(!).

Nehovoriac o tom, že kvôli politike predaja - je nastavená tak, aby ženy splnili pomerne vysoký finančný limit 350 eur - poštárky často na konci mesiaca samy kupujú svoje žreby, aby limit splnili a získali odmenu.

Čo teda štát naozaj robí pre nezamestnaných, ale aj pre tých, ktorí prácu majú, no je mizerne zaplatená? Čítajte v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Práca za 430 eur? „Fabriky dobre vedia, že inú šancu tu ľudia nemajú,“ vravia obyvatelia chudobných regiónov
Zdroj: Plus 7 dní