Tip na článok
Ruiny kláštora s kostolíkom: Objekty zanikli zrejme v 17. storočí.

Pod prahom záhadného kláštora na Záhorí našli telo mŕtveho dievčaťa

Z veľkolepej stavby ostali len ruiny vydané napospas osudu.

Galéria k článku (5 fotografií )
Plavecký hrad: Týči sa na kopci Pohanská.
Pohanská: Pozostatky keltského obranného valu.
Plavecké Podhradie: Ruiny kláštora v katastri obce.

Kopec Pohanská nad obcou Plavecké Podhradie, ukrýva mnoho tajomstiev. Toto miesto osídlili už v mladšej dobe kamennej, ale vyvrcholenie dejín Pohanskej nastalo príchodom Keltov. Zruční remeselníci mali aj bohatý náboženský život.

V 2. storočí pred Kristom tu postavili Kelti hradisko - oppidium. Zaberalo 49 hektárov a chránili ho tri valy. Dnes by ste si ich medzi lesným porastom sotva všimli, ale stopy po nich zostali. Nadšenci histórie a tajomných miest si tu rozhodne prídu na svoje. Medzi stromami sú totiž ukryté aj ruiny stredovekého kláštora.

Kopec so zvyškami laténskeho hradiska: Tabuľa odkazuje na významnu historickú lokalitu.
Kopec so zvyškami laténskeho hradiska: Tabuľa odkazuje na významnu historickú lokalitu.
Foto: Matej Kalina

Mŕtvola pod prahom

Turisti, ktorí vyhľadávajú skôr aktívny pohyb a prírodné krásy, zostanú príjemne prekvapení. Uprostred lesa môžu naraziť na kusy gotických múrov, ktoré dávajú tušiť, že na tomto zašitom mieste bol kedysi rušný náboženský život. Áno, na južnom úpätí kopca Pohanská v areáli keltského oppida stál kláštor, ktorého súčasťou bol pôvodne gotický kostolík zo 14. storočia. Stavba je pravdepodobne posledným pamätníkom neznámej zaniknutej dediny.

V 16. storočí bol kostolík rozšírený prístavbou väčšej renesančnej lode s tehlovou dlažbou. „Hovorí sa, že zanikol niekedy v 17. storočí," hovorí starosta Plaveckého Podhradia Milan Kousal. Ukazuje nám miesto, kde sa počas výskumu v roku 1967 našiel hromadný hrob. „Tu bol zase vstup do kláštora," upresní. „Jednou zo záhad tohto miesta je nález tela veľmi mladého dievčaťa. Objavili ho pod prahom kláštora. Je to veľmi zaujímavé, lebo sa nezvyklo pochovávať," zamýšľa sa hlava obce.

Prečo vybrali pre dievča za miesto posledného odpočinku práve vstup do kláštora, zostane záhadou. Ako aj bližšie okolnosti života v týchto sakrálnych priestoroch. Pozostatky múrov však uprostred lesa vytvárajú zvláštnu atmosféru. „Archeologický výskum vedený Karolom Kulašíkom prerušili a už sa v ňom nepokračovalo," povzdychne si Milan Kousal.

 Starosta obce Plavecké Podhradie: Milan Kousal pri ruinách kláštora v katastri obce.
Starosta obce Plavecké Podhradie: Milan Kousal pri ruinách kláštora v katastri obce.
Foto: Matej Kalina

Kto ho zachráni?

Rozhodne však výskum Karola Kulašíka pomohol aspoň čiastočne objasniť históriu zaniknutého kláštora a kostola. Priniesol objavy viacerých architektonických prvkov ako napríklad kamenná krstiteľnica s gotickou nohou. Škoda, že dnes sú zvyšky gotickej časti a obranných múrov ponechané napospas osudu.

„Objekt bol rozoberaný obyvateľmi ako dostupný stavebný materiál," poznamenal v relácii Televíkend Peter Gutek, podpredseda Združenie Castrum. Nikto jeho zvyšky nechráni a systematicky nepracuje na výskume, ktorý by objasnil históriu aj objavy. Či už ide o telo mŕtveho dievčaťa alebo masový hrob, v ktorom zrejme skončili obete epidémie.

VIDEO Plus 7 Dní