Podľa advokáta sťažovateľa Erika Magála napadnuté uznesenie ŠTS sa týkalo zaistenia majetku jeho klienta. Tretí senát ÚS v rozhodnutí z 28. júla konštatoval porušenie základného práva Kováčika na súdnu a inú právnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. ŠTS je povinný nahradiť sťažovateľovi trovy konania v sume 707 eur. Vo zvyšnej časti sťažnosti ÚS nevyhovel.

Podľa Magála bolo uznesenie ŠTS zle odôvodnené. "ŠTS vôbec nevzal na zreteľ európsku právnu úpravu, konkrétne jednu osobitnú smernicu, ktorá upravuje podmienky zaistenia majetku odlišne ako Trestný poriadok tak, že poskytuje vyššiu ochranu obvineným, a ŠTS túto osobitnú európsku smernicu v podstate odmietol aplikovať," povedal advokát pre TASR. Zaistený majetok podľa neho zahŕňal finančnú hotovosť, zbrane či ďalšie hnuteľné veci. K dôsledkom rozhodnutia ÚS viac napovie jeho ďalšie odôvodnenie, ktoré zatiaľ nie je k dispozícii.

FOTO k téme v GALÉRII.

Bývalého špeciálneho prokurátora v máji odsúdil Najvyšší súd (NS) SR na osemročné väzenie a peňažný trest 100.000 eur. Uznal ho za vinného, že zobral úplatok 50.000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.