Totiž okrem toho, že bol Bačík predsedom predstavenstva, bol aj zamestnancom v tejto štátnej spoločnosti. „Žiaľ, napriek tomu, že som pozastavil vyplatenie odmien, dostal by som nových štatutárov do problému, že by porušili zákon, čiže budeme musieť zaplatiť odstupné,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Šéf MH Manažment Branislav Bačík vraj dostane odstupné šesť platov. Odišiel pritom kvôli kauze Bžán.
Šéf MH Manažment Branislav Bačík vraj dostane odstupné šesť platov. Odišiel pritom kvôli kauze Bžán.
Zdroj: Diana Èernáková

Zmenil to Smer

Podľa poslanca Miroslava Beblavého je to však papalášizmus, ktorý si Smer sám odsúhlasil. „Zo zákona mu veru takéto odstupné vyplynúť nemohlo, nanajvýš zopár platov, určite nie šesť. Papaláši však v minulosti zaviedli pekný trik, že v štátnych kolektívnych zmluvách "dohodli" napríklad 10-mesačné odstupné pre všetkých vrátane samého seba. Nejaký chudák radový zamestnanec po 30 rokoch služby pri prepustení dostal 10-krát 500 eur, ale šéf, ktorý mu to podpísal a bol tam polroka aj s cestou, dostal zlatý padák 10-krát 3000 eur,“ hovorí Beblavý.

Miroslav Beblavý: Žiga predsa už sedel vo vláde, keď menili zákon.
Miroslav Beblavý: Žiga predsa už sedel vo vláde, keď menili zákon.
Zdroj: VLADO BENKO JR.

Žiga bol vo vláde

„Ako čerstvý poslanec som počas Radičovej vlády dal pozmeňovací návrh, že ak sú v kolektívnej zmluve nejaké nadštandardné výhody, tak sa vzťahujú na všetkých zamestnancov, okrem najvyšších manažérov. Zdalo sa mi absolútne nevhodné, aby manažér, ktorý za štát podpisuje kolektívnu zmluvu, podpisoval výhody aj sám sebe,“ vysvetľuje Beblavý. Urobil to po škandáloch so zlatými padákmi v tom čase. „Vtedy to prešlo, no Ficova vláda to v roku 2012 zrušila. Žiga bol už vtedy člen vlády, čiže za ten zákon musel aj hlasovať,“ krúti hlavou Beblavý.