Bola nedeľa krátko pred dvadsiatou treťou hodinou, keď sa právnička Ľubica Kolesárová vracala od rodičov z Poltára. Auto odstavila asi sto metrov od bytovky na Zohorskej ulici v Bratislave, k vchodu však už nedošla.

Niekoľko metrov pred domom na ňu zaútočil neznámy muž a dvadsiatimi štyrmi ranami nožom z nej spravil zakrvavené klbko, z ktorého unikal život. Jedenásť hodín po útoku právnička zraneniam podľahla. Jej päťročný syn Jakub, ktorý sa len pred dvoma rokmi musel vyrovnať s otcovou smrťou, ostal sirotou.

Bola Ľubicina smrť pomstou za to, že sa rozhodla svedčiť v kauzách s mimoriadne vplyvnými ľuďmi?

Miesto vraždy: Kolesárovú útočník dobodal asi desať metrov od domu. Foto: Marián Kunc

Nožom do oka

Bratislavská časť Karlova Ves je pokojná štvrť, okamžite po čine sa preto vyrojili názory, že nemohlo ísť o „bežné“ prepadnutie, najmä ak právničkin telefón i kabelka ostali po útoku na mieste. „Jednou rukou ju chytil zozadu a druhou rukou, v ktorej mal nôž, ju začal bodať,“ opísali svedkovia ohavný čin.

Zabijak sa dal na útek, keď na neho skríkol jeden zo susedov v činžiaku. Najvážnejšie z poranení bolo bodnutie do oka, pri ktorom oceľ dvadsaťcentimetrového noža s čiernou rúčkou prenikla až do mozgu. Vyšetrovateľ prípad najskôr kvalifikoval ako ublíženie na zdraví, neskôr ho muži z Národnej kriminálnej agentúry policajného prezídia prekvalifikovali na zabitie a o pár dní na vraždu.

Krátko po strašnom čine začali médiá špekulovať, kto mohol mať záujem na smrti Ľubice Kolesárovej. Právnička totiž zrejme hrozbu tušila - podľa našich informácií chodila s vlastnou ochrankou, podľa niektorých informácií napojenou na jednu zo skupín podsvetia, policajnú ochranu odmietla. Pred smrťou údajne často menila autá.

Hlavný smer špekuláciám dali dve skutočnosti - Kolesárová mala v krátkom čase predstúpiť pred súd ako kľúčový svedok vo viacerých kauzách, pričom niektoré sa týkajú sporu medzi podnikateľmi ruskej národnosti Salmanovovcami a ich niekdajším partnerom Ľubomírom Somorovským. A niekoľko hodín po vražde zadržala polícia Sergeja a Alexandra Salmanovovcov pre podozrenie z korupcie.

Otec a syn: Sergeja a Alexandra Salmanovovcov policajti zadržali, no špecializovaný súd ich do väzby nevzal. Prokurátorka sa voči rozhodnutiu súdu odvolala. Foto: TASR

Otec a syn

Veľkopodnikatelia Salmanovovci sa na Slovensku objavili niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov. Prišli z ruského mesta Samara, kde im, podľa slov ich niekdajšieho obchodného spoločníka, začalo byť príliš horúco. Ich cesta viedla najprv do Maďarska, odtiaľ sa presunuli za biznisom do Zvolena. Práve v tejto fáze mali prísť do kontaktu s ľuďmi z Poltára, odkiaľ pochádzala aj Kolesárová.

Zo Zvolena putovali do Piešťan, odtiaľ do Veľkého Medera a Šamorína. Prvé oficiálne obchodné spoločnosti si však rodina začala zakladať až koncom deväťdesiatych rokov - podľa našich informácií sa v medzičase zaoberali obchodovaním s komoditami, ktorých sa týkali spotrebné dane.

V roku 2001 si manželia Sergej a Nina Salmanovovci založili vo Veľkom Mederi spoločnosť NASK, s. r. o., ktorá obchodovala s alkoholom. O tri roky neskôr urobili colníci vo firme veľkú raziu, počas ktorej našli a zhabali takmer sedemstotisíc fliaš čierneho alkoholu. Tovar nemal potrebné kontrolné známky, neexistovali doklady o jeho pôvode, spôsobe nadobudnutia, cene ani kvalite a navyše expertíza preukázala, že takmer tritisíc kontrolných známok bolo falšovaných.

Colníci teda tovar zhabali. Prípad riešilo oddelenie spotrebných daní na Colnom riaditeľstve - a jeho šéfkou nebol nikto iný ako Ľubica Kolesárová.

Hra o stámilióny

Ďalší príbeh dôsledkov colníckej razie je pozoruhodný. Policajné vyšetrovanie ukázalo, že spoločnosť NASK sa nedopustila protiprávneho konania, pretože pochybný tovar neopustil areál firmy, ktorý bol zároveň colným skladom. Aj Colné riaditeľstvo v roku 2005 rozhodlo, že ich pracovníci nemali právo tovar zhabať.

Salmanovovci teda v roku 2006 podali žalobu na súd a žiadali náhradu škody vo výške sto miliónov eur. Okresný aj Krajský súd v Bratislave im vyhoveli a priznali odškodné. Už-už to vyzeralo, že štát bude musieť Salmanovovcom uhradiť vysúdené milióny, keď Generálna prokuratúra podala mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd a ten rozhodol, že prípad treba znovu prejednať.

Spoločnosť NASK sa obrátila na Ústavný súd, ktorý však vo februári tohto roku uznal iba časť jej argumentov a vrátil vec na konanie Najvyššiemu súdu. Ten v princípe tvrdí, že NASK nemohol uviesť alkohol na trh nie pre nesprávne rozhodnutie colníkov o zhabaní tovaru, ale pre to, že fľaše boli označené falošnými kolkami a takýto tovar sa v obchodnej sieti predávať nesmie.

V čase, keď colníci riešili tento prípad, odišla Ľubica Kolesárová z Colného riaditeľstva a začala spolupracovať s firmami prepojenými na Salmanovcov.

Začína sa strieľať

Salmanovovci v roku 2006 vzali pod svoje krídla kozmetickú značku AB s polstoročnou históriou. Ich firma AB Cosmetics mala pokračovať vo výrobe v modernej hale v Šamoríne. Kvôli tomu biznisu sa spojili s podnikateľom Ľubomírom Somorovským. A tu nastali problémy.

Somorovský sa totiž postupne dostal so Salmanovovcami do sporu a spolupracovať s ním začala práve Kolesárová. Na rozbeh fabriky si Somorovský najal firmu Thanel, kde bola právnička konateľkou aj spoločníčkou. V spore so Salmanovovcami bola aj ďalšia spoločnosť Acropolita, v ktorej figuroval najskôr Somorovský, neskôr vystriedaný Kolesárovou.

Spory napokon priviedli firmu do konkurzu. Salmanov mal prevziať podiel svojho spoločníka Somorovského nie čistým spôsobom. Policajná expertíza totiž zistila, že Somorovského podpis na zmluve o bezodplatnom prevode obchodného podielu v hodnote 2,8 milióna eur je sfalšovaný. Práve pre túto sfalšovanú zmluvu sa pred dvoma rokmi odohrala divoká kovbojka spojená so streľbou. Alexander Salmanov pred bratislavským hotelom Kempinski strieľal po aute, v ktorom sedel niekdajší spoločník jeho otca Somorovský.

Verzia Salmanovovcov hovorí, že Alexander strieľal, aby ochránil otca, ktorého mal Somorovský zacviknúť v otvorenom okne auta. Svedkovia však tvrdili niečo iné. Somorovský vraj dal v ten večer Salmanovovi list oznamujúci koniec ich spolupráce. K streľbe došlo vtedy, keď Somorovský unikal od hotela vidiac zbraň v Alexandrovej ruke.

Orgány činné v trestnom konaní kvalifikovali tento počin iba ako výtržnosť. Sergeja Salmanova obvinili za pokus previesť na seba Somorovského podiel z podvodu. A Somorovského zasa stíhajú za údajné vydieranie Salmanova.

Čudné úrazy

Vo firmách patriacich do impéria Salmanovovcov prenasledovala niektorých ľudí smola. V roku 2006 mal niekto surovo napadnúť a takmer na smrť zmlátiť železnou tyčou manažéra AB Cosmetics. Zhodou okolností aj tento človek pochádzal z Poltára, rovnako ako Kolesárová či nezvestný biely kôň Pavel Miko. Práve dobitý manažér bol údajne prvou väzbou na množstvo ľudí z Poltára a okolia, ktorí figurujú vo firmách spojených so Salmanovcami.

„Firmy, v ktorých figurovali Salmanovovci, skončili v rukách bielych koní. Kolesárová bola svedkyňou vo viacerých podobných prípadoch. Je možné, že ju mal stihnúť podobný osud, ako stihol dobitého manažéra. Zrejme ju len mali dorezať a zmrzačiť, akurát vec sa vykonávateľovi vymkla z rúk a on ju namiesto výstrahy zabil,“ myslí si náš zdroj z policajného prostredia.

Priateľskí úradníci

Otca aj syna Salmanovcov zadržali policajné jednotky niekoľko hodín po útoku na Kolesárovú. Dôvodom bolo podozrenie z korupcie. V deň, keď sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodoval o ich vzatí do väzby, sa v médiách objavila nahrávka Salmanovovcov a úradníčky z daňového úradu, natočená v pracovni Sergeja Salmanova.

Daniarka Mária Z., ktorá s nimi sedí za stolom a hovorí o svojej provízii pochádzajúcej zrejme z vrátenej dane z pridanej hodnoty, mala v minulosti pracovať na vysokom poste na Daňovom úrade vo Veľkom Mederi - teda tam, kde mali Salmanovovci registrovanú firmu NASK obchodujúcu s alkoholom. Máriu Z. neskôr preložili do Šamorína. Opäť zrejme iba náhodou majú Salmanovovci aj v Šamoríne ďalšiu firmu vyrábajúcu alkoholické nápoje.

Otec a syn dlho za mrežami neostali. Špecializovaný trestný súd ich do väzby nevzal, na čo prokurátorka podala sťažnosť. Polícia len stroho informovala, že vyšetrovateľ obvinil dve osoby z trestného činu podplácania. Za sľúbený úplatok vo výške stotisíc eur im hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov. (avo, sup)

Poplach v Poltári

Právnička Ľubica Kolesárová pravdepodobne nie je jedinou obeťou trestného činu, u ktorej môžeme nájsť istú spojitosť so Salmanovovcami. V čase, keď v ich firmách sa malo začať až sedemdesiat (!) daňových kontrol, záhadne zmizol jeden z konateľov a spoločníkov v kontrolovaných subjektoch, Pavel Miko. Stalo sa to presne mesiac pred zavraždením Kolesárovej, teda štrnásteho marca tohto roku. Miko rovnako ako Kolesárová pochádza z Poltára.

„Poobede mi hovoril, že sa má stretnúť s Marcelom Pachotom, takže sa u mňa zastaví najskôr o siedmej večer. Neprišiel a viac sa mi ani neozval,“ ťažko premáha slzy Mikova matka. „Nikdy predtým sa nestalo, že by niekam odišiel na dlhší čas a neoznámil mi to. A celkom určite viem, že keby sa chystal odísť, zoberie si so sebou inzulín, lebo on je diabetik. Lenže inzulín ostal v chladničke.“

Čierne Audi, na ktorom jazdil Miko, je odo dňa jeho zmiznutia zaparkované pred motorestom Halier neďaleko Lučenca. V aute ostal Mikov mobil, kľúče od bytu, aj jeho ďalšie osobné veci. „Na audine syn jazdil zo štyri roky, ale napísané je na Pachotu. Ten asi Salmanovovcov poznal lepšie, syn sa s nimi bežne nestretával.“

Marcel Pachota je ďalší Poltárčan figurujúci vo firmách spájaných so Salmanovovcami. Prečo ani po mesiaci neodviezol svoje opustené auto spred motorestu Halier, sa nám zistiť nepodarilo. Kde sa Pachota posledné týždne nachádza, sme sa nedozvedeli ani od jeho družky. „Keď si to teraz dávam všetko dokopy, uvažujem nad tým, či môjho syna naozaj nepoužili ako bieleho koňa,“ zamýšľa sa Mikova matka. „Zhruba pred desiatimi rokmi bol odsúdený za neplatenie výživného, aj si odsedel sedem mesiacov.

Keď vyšiel z basy, bol bez peňazí a zrejme vtedy sa dal nahovoriť... Však on reálne v žiadnej firme nerobil! Pošta na firmy mu chodila sem, lebo oficiálne sídlili na adrese nášho domu, ale žiadnu kanceláriu, vôbec nič tu nemal. Neviem ani o tom, že by v tých firmách niečo zarobil.

Za posledné roky mal len dlžoby a žil z toho, čo vyhral v pokeri. Keby som len vedela, ako mu môžem pomôcť... či ešte žije... Pred susedmi sa tvárim ako silná žena, ale poviem vám, nie je to ľahké. Nikomu neprajem zažiť takú hrôzu, strach.“ Potom sa temer šeptom opýtala: „Naozaj tých Salmanovovcov pustili na slobodu?“ (ľl)

Čítajte viac:

Pocisková pozná Salmanovcov: Nela, čo ty na to?

Manžel obete Juraj Kolesár

Podľa polície spáchal v máji 2011 samovraždu. Známy advokát pôsobil na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Bol aj advokátom so sídlom v bratislavskej Karlovej Vsi a honorárnym konzulom Albánska. Počas svojho života sa trikrát oženil. Z prvého manželstva má dvoch dospelých synov, mladší je takisto právnik. S manželkou Ľubicou mal syna, ktorý zostal po jej smrti sirotou.

Okolo Kolesárovej tragédie sa po jeho smrti veľa špekulovalo. Známy právnik bol totiž ešte pár hodín predtým, než ho našli mŕtveho, na Karloveskom majálese so svojím vtedy trojročným synom. Podľa ľudí, ktorí ho stretli, bol úplne v pohode a nič nenasvedčovalo tomu, že by chcel skoncovať so životom.

V súvislosti s tragickou smrťou sa spomínali jeho väzby k albánskej komunite. Kolesár bol totiž albánskym honorárnym konzulom a aj byt, v ktorom býval spolu s manželkou, bol predtým údajne písaný na istého Albánca. Policajti v ňom pred pár rokmi, keď v ňom Kolesár ešte nebýval, robili protidrogovú raziu.

List na rozlúčku, ktorý objavila manželka Ľubica na kuchynskom stole, napísal roztrasenou rukou a adresoval ho rodine, polícii a psychiatričke. Kým rodinu žiadal o odpustenie, policajtov informoval, že zbraň, ktorou odišiel z tohto sveta, má už tri roky v nelegálnej držbe.

Priestor na polemiku okolo údajnej samovraždy dával aj fakt, že Kolesára našli vo vani s dorezanými rukami. Hĺbka rán však nebola smrteľná. Osudné sa mu stali dva výstrely do hlavy, ktoré si podľa polície privodil sám. (sup)