Tip na článok

Pravú ruku Mikuláša Černáka obvinili z vraždy milionára Szymaneka: Ján Kán skončil po divadle na súde na slobode!

Černákovu pravú ruku Jána Kána obvinili z vraždy poľského milionára Szymaneka. Napriek snahe udržať ho za mrežami ho súd prepustil.

Galéria k článku (4 fotografie )
Ján Kán - V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.
S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka.
Mikuláš Černák na pojednávaní.

Černák je obyčajný vrah - tvrdí o najznámejšom mafiánovi námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky. Áno je, rovnako ako je pravda, že Mikuláš Černák sa k vraždám sám priznáva a za svoje činy si odpykáva doživotný trest.

O kom sa však roky záhadne mlčalo a užíval si slasti slobodného života, bol druhý najvyšší muž Černákovej družiny - Ján Kán. Je to meno, ktoré dnes máta mnohých, no najmä pozostalých po besnení najobávanejšej mafiánskej skupiny z deväťdesiatych rokov. Tí sa s nemým úžasom prizerajú, ako Kán po obvineniach z najťažších zločinov žije v luxuse a spokojne organizuje športové podujatia. A inak tomu zrejme nebude ani v najbližšom období. Ján Kán je totiž po tom, ako ho minulý týždeň zadržali a umiestnili do cely policajného zaistenia, opäť na slobode.

S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka.
S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka.
archív

S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka. Foto: archív

Štvrtá vražda

Pre podnikateľov, ktorí v horúcich časoch zažili Kána v akcii, je to priam nepochopiteľné. „Vy chcete ísť za Jánom Kánom? Tak to ste iný pán,“ reagoval jeden z nich, keď sme sa v Banskej Bystrici na Kána nedávno pýtali. Podľa neho mnohí sa ho ešte aj dnes boja.

Nie však mladí vyšetrovatelia. Aj vďaka ich práci vo februári Kána obvinili z vraždy prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu a z vraždy jedného z kulturistov, bratov Grolmusovcov.

Prípad Petra Grolmusa viedol podľa prokuratúry k zániku trestnosti. Dôvodom bolo, že v Kánovom prípade išlo o, laicky povedané, „obyčajnú vraždu“ s premlčacou lehotou desať rokov, a keďže vražda sa stala v roku 1996, prípad bol premlčaný.

V prípade vraždy Bachledu chýbali prokurátorke Viere Sokírkovej dôkazy. Hoci je nepochybné, že Kán sa zúčastnil na jeho únose, podľa nej vraj nevedel, že Černák chce Bachledu zavraždiť.

Keď napokon do tretice v apríli pribudlo Kánovi obvinenie z likvidácie bieleho koňa Tibora Kohuláka, na ktorého černákovci vybrali plechy z košických VSŽ, prokurátorka Sokírková zrušila Kánovi obvinenie z vraždy priam expresne rýchlo. Jeho stíhanie netrvalo ani dvadsaťštyri hodín. Dôvodom bol podľa nej „nedostatočne zistený a nesprávne hodnotený stav veci“.

Koncom novembra však Jána Kána zadržali opäť. Dôvodom je vražda poľského milionára Grzegorza Szymaneka.

Ján Kán - V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.
Ján Kán - V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.
Emil Vaško

Ján Kán: V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Za žiadnu vraždu si za mrežami neodsedel ani jeden deň. Foto: Emil Vaško

Vražda milionára

Hoci v procese vraždy poľského podnikateľa Szymaneka Mikuláša Černáka a jeho skupinu pred rokmi celú oslobodili, dnes je všetko inak. Slovenskí vyšetrovatelia sa spojili s poľskými a začali si vymieňať informácie. Na Slovensko Poliaci, ktorí už spoluorganizátorov únosu dávno odsúdili, priniesli škatule plné spisov a informácií. Práve na základe nich a ďalších nových skutočností Jána Kána zadržali a spolu s Mikulášom Černákom obvinili z vraždy.

Tá sa stala v septembri 1997 na chate neďaleko Polomky. „Poškodený bol so zviazanými rukami vyvedený za chatu k vykopanej jame. Tam bol zvalený hore tvárou na zem, načo sa nad poškodeného rozkročil Mikuláš Černák s otázkou, či dá peniaze za svoje prepustenie. Szymanek opakovane prisľúbil, že dá, pričom napriek tomu Mikuláš Černák zasunul pištoľ kalibru 9 milimetrov do úst poškodeného a so slovami ,stretneme sa v pekle‘ vystrelil. Následne na to, ako poškodený chrčal, podal tú istú pištoľ Jánovi Kánovi, ktorý v zápätí raz vystrelil na oblasť hrudníka poškodeného,“ píše sa v obvinení proti Jánovi Kánovi.

Po zadržaní nasledoval výsluch a následne návrh na vzatie do väzby. Prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Kandera si dal na návrhu skutočne záležať. Okresnému súdu predložil dôvody väzobného stíhania vo všetkých troch bodoch. Teda pre obavu z úteku, ovplyvňovania svedkov aj obavu z pokračovania v páchaní trestnej činnosti. V odôvodneniach, ktoré predložil, nechýbali napríklad nahrávky, kde sa muž, ktorý sa tituluje ako niekdajší šéf výpalníkov černákovcov, priznáva k tomu, že Ján Kán ho platí a on preto vie, ako má vypovedať, ale napríklad aj k vyhrážaniu vyšetrovateľovi, ktorý na prípadoch Jána Kána pracuje. Kán strávil za mrežami tri dni, kým ho predviedli pred sudcu Okresného súdu v Banskej Bystrici. Aby rozhodol o tom, či sú dôvody na väzbu dostatočné.

ŠOKUJÚCI ROZHOVOR Šéf výpalníkov černákovcov prehovoril pre PLUS 7 DNÍ: Krvavé peniaze stále úradujú

Divadlo na súde

Černákovca Jána Kána priviezlo na súd ozbrojené komando asi ôsmich mužov. Bezpečnostné opatrenia boli na najvyššej úrovni, na chodbe čakalo množstvo novinárov. Začalo sa o deviatej hodine ráno za zatvorenými dverami pojednávacej miestnosti. Rozhodovanie o väzbe trvá v niektorých prípadoch pár minút, niekedy dlhšie. To, čo sa však dialo v prípade Jána Kána, sa len tak nevidí.

Po viac ako dvoch hodinách, tesne pred obedom, sudca rozhodovanie o väzbe prerušil. Jána Kána odviedlo komando do pripraveného auta a odviezlo z budovy súdu. Prítomní na otázky novinárov reagovali len stroho. „Je to prerušené a nikto nevie dokedy,“ znela odpoveď.

Hoci sa predpokladalo, že po obedňajšej prestávke bude súd pokračovať, nestalo sa. Ubehla hodina, dve aj tri a stále nič. Až krátko pred šestnástou hodinou, keď bol už súd zatvorený a zamestnanci opúšťali budovu, začali sa priestory opäť napĺňať. Prišiel prokurátor, sudca, Kánov advokát spolu s Kánovou dcérou a nakoniec ozbrojené komando s obvineným.

Čo sa počas hodín, keď bolo rozhodovanie prerušené, dialo, ťažko odhadnúť. Isté však je, že približne pol hodiny po príchode odišli kukláči z budovy súdu bez Jána Kána. Pred kamery sa postavil prokurátor Kandera a oznámil: „Sudca pre prípravné konanie konštatoval dôvodnosť trestného stíhania za trestný čin vraždy, ale nezistil dôvody väzby tak, ako boli uvedené v návrhu na vzatie do väzby, preto rozhodol o prepustení obvineného zo zadržania.“ Proti rozhodnutiu súdu podal sťažnosť, rozhodovať bude o nej Krajský súd v Banskej Bystrici.

Niekdajšia pravá ruka Mikuláša Černáka teda vyšla napriek obvineniu z vraždy zo súdu ako ctihodný občan. Na otázku, či vraždil, povedal len: „Nie, Černák vraždil,“ nasadol do pripraveného luxusného Mercedesu a zmizol v uliciach Banskej Bystrice.

VIDEO Plus 7 Dní