Tip na článok
Elitný právnik Filo (vpravo) mal svojich klientov aj v obávanej skupine piťovcov, pomenovanej podľa prezývky Juraja Ondrejčáka (vľavo).

Pre chľast koniec kariéry: Príde bývalý advokát piťovcov o licenciu?

Známy právnik Alexander Filo sa postavil pred súd pre alkohol za volantom. Verdikt môže ukončiť jeho kariéru.

Galéria k článku (6 fotografií )
Vražda Daniela Tupého: Klientov Alexandra Fila oslobodili.
Alexander Filo: Súd ho uznal za vinného, advokát podal proti verdiktu sťažnosť.
Okresný súd: V roku 2009 poslal Ivana Beňačku za vydieranie na desať rokov za mreže. Krajský súd rozhodnutie neskôr zrušil.

Alexander Filo je na Slovensku považovaný za elitného advokáta. Postrach prokurátorov vysekal klientov zo zdanlivo jednoznačných prípadov.

Obhajoval napríklad mužov obžalovaných z vraždy študenta Daniela Tupého, obávaných piťovcov, kontroverzného Ivana Beňačku, obžalovaného z vydierania, i policajtku spájanú s vynesením takzvaných mafiánskych zoznamov.

Začiatkom roka sa však postavil pred súd nie ako obhajca, ale ako obžalovaný. A vypočul si odsudzujúci rozsudok, proti ktorému sa odvolal. V prípade, že toto rozhodnutie súd potvrdí, prominentný advokát príde o licenciu. V praxi to znamená, že už nikdy nebude môcť vykonávať žiadnu advokátsku činnosť ani zastupovať klientov pred súdom.

Alkohol za volantom

Problémy Alexandra Fila sa začali vlani v máji. Pár minút po dvadsiatej prvej hodine zastavili bratislavskí policajti Toyotu Land Cruiser s prominentným právnikom za volantom a vyzvali ho na dychovú skúšku na alkohol. Ten ich nezabudol upozorniť, že pred jazdou užil Bromhexin. Napriek tomu musel fúkať.

„Hodnota, ktorú vodič nafúkal, predstavovala 1,06 mg alkoholu na liter vydychovaného vzduchu,“ informovala vtedy Tatiana Kurucová z policajného riaditeľstva v Bratislave. Preložené do ľudskej reči - elitnému právnikovi namerali v dychu viac ako 2,2 promile. Keďže podľa našich zákonov sa hodnota alkoholu u vodiča nad jedno promile považuje za trestný čin, polícia advokáta okamžite zadržala.

Muž, ktorý vyobracal nejedného prokurátora, skončil v policajnej cele. Prvé výsluchy sa začali až po vytriezvení, a to na ďalší deň popoludní, a trvali do večera.

Hoci všetko nasvedčovalo tomu, že advokát piťovcov bude riešený v superrýchlom konaní, nestalo sa. Z polície napokon odišiel s obvinením v ruke a prípad si prevzal vyšetrovateľ. Nasledovalo podrobné preverovanie okolností a vypočúvanie svedkov.

Čítajte viac:

Špičkového advokáta prichytili s alkoholom za volantom. Koľko nafúkal?

Priznanie

Začiatkom januára sa advokát postavil pred sudcu, ktorý nemal pre alkohol za volantom najmenšie pochopenie. „Okresný súd Bratislava V trestným rozkazom uznal JUDr. A. F. za vinného z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky,“ uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Sudca rozhodol aj o peňažnom treste vo výške tritisíc eur. „Zároveň mu uložil trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu počas osemnástich mesiacov,“ doplnil Adamčiak. Ak Filo nezaplatí, pôjde podľa rozhodnutia súdu rovno za mreže, a to na päť mesiacov.

Verdikt súdu sa Filovi nepozdával, a tak sa odvolal. „Obvinený dňa 23. januára 2015 podal proti trestnému rozkazu odpor. V zmysle Trestného poriadku súd vytýči vo veci hlavné pojednávanie,“ priblížil Adamčiak. Súdne rozhodnutie je teda zatiaľ neprávoplatné.

Keď sme sa advokáta pýtali, čo sa mu na rozsudku nepáčilo, odvetil, že sa nebude k ničomu vyjadrovať. Minulý rok, keď ho prepustili z cely, bol však zhovorčivejší.

„Priznávam sa, boli v tom lieky aj alkohol. Nikomu som neublížil, nespôsobil som žiadnu škodu, nikoho som nezranil,“ vyhlásil s dôvetkom, že všetci sme len ľudia. „Ja nie som mediálne známa hviezda, nechodím každý deň opitý. Mne sa to stalo prvýkrát v živote,“ bránil sa ostrieľaný právnik.

Koniec kariéry?

Nehrozí mu však iba pokuta a zákaz šoférovať na jeden a pol roka. Alkohol za volantom mu môže od základov zmeniť život, keďže na Fila si posvieti aj Slovenská advokátska komora.

„Predsedníctvo sa bude prípadom zaoberať po doručení odsudzujúceho rozhodnutia súdu prvého stupňa na svojom zasadnutí, kde Slovenská advokátska komora zo zákona pozastavuje výkon činnosti advokáta až do právoplatného skončenia veci,“ povedala nám Naďa Ondrišová zo Slovenskej advokátskej komory.

Ak by Fila uznal za vinného aj krajský súd, bude to mať negatívny vplyv na jeho profesionálnu kariéru. „Slovenská advokátska komora má povinnosť vyčiarknuť zo zoznamu advokáta v prípade nezahladeného právoplatného odsudzujúceho rozhodnutia za úmyselný trestný čin.“ Prominentný právnik by tak prišiel o licenciu a viacerí obvinení či obžalovaní o advokáta.

Alkohol za volantom

Od novembra 2011 platí, že ak vám namerajú viac ako jedno promile alkoholu, ide o trestný čin a hrozí vám ročné väzenie. Ak nafúkate menej ako jedno promile, môžete dostať pokutu od dvesto do tisíc eur a prísť o vodičský preukaz až na päť rokov. V prípade, že odmietnete fúkať, hrozí vám ročná basa, pokuta od dvesto do tisíc eur a zákaz viesť motorové vozidlo od jedného do piatich rokov.

Politik Ján Slota: Najznámejším previnilcom, ktorý si vypočul verdikt súdu, je bývalý šéf národniarov Ján Slota. Ten v máji 2013 strávil niekoľko hodín na polícii po tom, čo odmietol skúšku na alkohol.

Polícia mu vtedy musela zablokovať cestu, aby ho vôbec dokázala zastaviť. Súd po mesiacoch vyšetrovania uložil Slotovi peňažný trest tritisíc eur a zákaz šoférovať jeden rok.

Hokejista Roman Kukumberg: Hokejistu bratislavského Slovana Romana Kukumberga chytili opitého za volantom v októbri minulého roka v centre Bratislavy po víťaznom zápase s Magnitogorskom. Policajti mu v dychu namerali 1,17 promile alkoholu. Vedenie Slovana Bratislava hokejistu potrestalo dištancom na jeden zápas a finančnou pokutou na úrovni hornej hranice sadzby.

Výšku pokuty klub neprezradil. Súd mu uložil peňažný trest tisíc eur. Ak by nezaplatil, šiel by do väzenia na štyri mesiace. Tiež mu zakázal jeden rok šoférovať.

Herec Milan Ondrík: V októbri 2013 zadržali nitrianski policajti pri divadle herca Milana Ondríka, známeho zo seriálu Panelák. V dychu mu namerali 1,84 promile. V policajnej cele strávil dve noci. Súd mu uložil peňažný trest tisíc eur a rok zákazu šoférovať.

Herec Ján Alžbetkin: Mladého herca Jána Alžbetkina, známeho napríklad zo seriálu Ordinácia v ružovej záhrade, zastavili policajti minulý rok v júni v Bratislave. V dychu mu namerali 1,63 promile alkoholu. Okresný súd Bratislava II odsúdil Alžbetkina na štyri mesiace s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu dva roky. Za volant si nesadne dva roky.

Herec Roman Luknár: V januári tohto roka chytili bratislavskí policajti za volantom terénneho auta podguráženého herca Romana Luknára. V dychu mu namerali 1,73 promile.

Prišiel o vodičský preukaz na štrnásť mesiacov. Súd ho uznal za vinného z prečinu ohrozenia pod vplyvom omamnej látky a uložil mu peňažný trest päťsto eur. Ak by nezaplatil, skončil by na dva mesiace za mrežami.

Bývalý pretekár Jozef Studenič: Keď ho policajti v júni minulý rok zastavili, nafúkal 0,65 mg/l alkoholu, čo je po prepočte 1,35 promile. Nasledovali tri dni v policajnej cele, v jednom oblečení, bez telefonátu a iného kontaktu s okolitým svetom.

Verdikt pre legendu motošportu znel - zákaz šoférovať na tri roky a trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu osemnásť mesiacov.

VIDEO Plus 7 Dní