Vitamín D, C, zinok. To, že ich máme užívať preventívne aj na podpornú liečbu koronavírusu, už dávno vieme. Štandardné dávkovanie tiež každý pozná. Ak máme dosť vitamínu D, tak nám stačí tisíc jednotiek denne. Vitamín C by sme mali užiť v dvestomiligramovom množstve. Naši doktori si k odporúčaniam pripísali nejaké nuly. Do protokolu, ktorý si medzi sebou posúvajú pre prípad, že by dostali koronavírus, sa dostal napríklad vitamín C v šialených dávkach alebo experimenty s vitamínom D. Lekári skúšajú na sebe, čo to dá. Oficiálne odporúčania o tom, aké dávky týchto vitamínov by nám mohli v prípade nákazy pomôcť, u nás neexistujú a je riziko, že pacienti budú svojich lekárov nasledovať.

Predávkovaní lekári

Hovorí sa, že doktori sú tí najhorší pacienti. Pri prvom symptóme, ktorý by im mohol pripomenúť ťažký stav ich pacienta, reagujú niekedy neadekvátne. Keď­že na Slovensku neexistuje žiadne oficiálne odporúčanie, ako doma liečiť koronavírus, urobili si po svojom. Vitamín C aj D sú dobré a nebudeme trocháriť. Možno tak vznikol protokol, ktorý si posúvajú medzi sebou. Obsahuje jeden liek, dva vitamíny, jeden stopový prvok a minerál. Ivermektín už do protokolu zrejme tiež pripísali, no my máme v redakcii staršiu verziu zoznamu bez tohto lieku. Aj tak bude v našich lekárňach najskôr až koncom tohto týždňa.

Vitamín C užívajú chorí doktori v prvé tri dni od potvrdenia koronavírusu až v stonásobne vyššej dávke, ako by mali. Dávajú si ho infúz­ne do žily alebo v tabletkách. Vitamín D v prípade potvrdenia infekcie užívajú v dávke štyritisíc a viac jednotiek. K tomu si pridajú zinok a selén v primeranej dávke. Trikrát denne inhalujú liek, ktorý rozširuje dýchacie cesty a uľahčuje dýchanie. Nevieme, kto je autorom tohto protokolu, ale podľa našich informácií je pomerne rozšírený.

„Iba štyritisíc jednotiek vitamínu D?“ pýta sa predseda Lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. „Ja poznám lekára, ktorý, keď zistil, že má covid, tak si dal jednorazovo dvadsaťtisíc a na druhý deň ďalších desaťtisíc jednotiek, k tomu niekoľkokrát za deň infúzie vitamínu C. Prežil, ale či mu to pomohlo, to neviem,“ hovorí Sukeľ. „Mnohí lekári vidia tie najhoršie stavy a keď sami dostanú covid, dokážu veľmi rýchlo vyhodnotiť svoje symptómy a majú náchylnosť rýchlo konať. Rovnako vedia, že jednorazovými vysokými dávkami vitamínu D a C by sa nemali predávkovať, preto skúšajú, čo môžu,“ vysvetľuje známy farmaceut, ktorý takému extrémnemu samoliečeniu rozumie, ale neschvaľuje ho. „Ako povedal pred rokmi švajčiarsky lekár Paracelsus - dávka rozhoduje o tom, či je niečo liek alebo jed. Aj pitná voda vás môže zabiť.“

Sukeľ si myslí, že namiesto extrémnych dávok vitamínu C by bolo vhodné zainvestovať do pulzného oxymetra, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom. Saturácia pacientom s koronavírusom môže potichu klesať a keď klesne pod 90, je čas volať záchranku. Okrem toho Ondrej Sukeľ úplne všetkým pozitívnym pacientom radí užívať kyselinu acetylsalicylovú. Koronavírus rád spôsobuje embóliu alebo trombózu. Aj na Slovensku táto komplikácia zabila niekoľko mladých ľudí, ktorí ani nemali ťažký priebeh covidu a liečili sa doma. Rodina ich zrazu našla mŕtvych. Mohli žiť vďaka lacnej tabletke. To by im však musel niekto povedať, že si ju majú kúpiť.

Hrozia problémy s obličkami

Internistka a klinická farmakologička doktorka Etela Janeková krúti nad extrémnymi dávkami vitamínov hlavou. S naším protokolom sa ešte nestretla.

„Kolegovia riskujú veľké problémy. Naše telo je schopné vstrebať denne dvestopäťdesiat miligramov vitamínu C, keď sme chorí, tak dvojnásobok. Všetko nad tento limit zaťažuje obličky, ktoré ho musia prefiltrovať,“ hovorí Janeková. Pravda je, že nadbytok céčka vymočíme, ale za cenu zaťaženia obličiek, o ktorých nikdy nevieme, či sú v poriadku. Rady svoje problémy maskujú. Keď cez ne prechádza veľké množstvo vitamínu C, môžu sa v nich tvoriť kamene. „Mala som tu opakovane pacientov, ktorí mali aj po tabletkových, aj infúznych podaniach vysokých dávok vitamínu C obličkové problémy.“ Ani inhalačný liek, ktorý naši doktori užívajú „len tak pre istotu“, neodporúča. „Ak ho užije človek, ktorý má dýchanie v poriadku, môže mu spôsobiť búšenie srdca.“

Vladimír Krčméry by pridal

Zoznam sme poslali aj profesorovi Vladimírovi Krčmérymu. Ak má niekto perfektný prehľad o najnovších štúdiách a zisteniach v súvislosti s covidom, je to on. S Etelou Janekovou súhlasí v tom, že liek na rozšírenie dýchacích ciest je na mieste iba v prípade dýchacích ťažkostí. Z vitamínu D by ubral. „Stačí osemsto až dvetisíc jednotiek tohto vitamínu denne. Vyššia dávka môže byť toxická.“ Do zoznamu by pridal pre mladších liek na maláriu, pre starších antibiotikum a pre všetkých aktuálne najpopulárnejší a najvyhľadávanejší liek ivermektín.

„Samozrejme, žiaden z liekov nie je typický anticovidový liek, ale súčasne ani žiadne typické nemáme. Zdá sa, že všetko, čo je v protokole, môže pomôcť,“ vyjadril sa Krčméry.

Vidíte to! Čo lekár, to iný názor. Keďže sa naša krajina ne­zmohla na odporúčania na domáce liečenie koronavírusu, sme odkázaní na názory múdrych ľudí, ktorí majú prehľad. Všetci sa však zhodnú na ivermektíne. Je to jediný necovidový liek, ktorý Američania vyhodnotili ako účinný vo všetkých fázach, čiže v prevencii, skorej aj neskorej liečbe. Autorom amerického protokolu na prevenciu a ambulantnú liečbu koronavírusu je Paul Marik, šéf odboru pľúcnej a intenzívnej medicíny na Eastern Virginia Medical School. Protokol, ktorý tento človek vytvoril a na základe nových zistení neustále obmieňa, obsahuje ivermektín v zozname liekov na prevenciu aj na liečbu. Jeho predpis liekov a vitamínov používa pri svojich pacientoch aj Etela Janeková. „Keby sme ivermektínu mali na Slovensku dosť, odporučila by som niektorým rizikovým pacientom jeho užívanie aj preventívne. Dnes pomáham manažovať ho len niektorým pacientom s koronavírusom, ak si ho vedia zohnať. Zatiaľ ho nemôžem predpísať,“ hovorí.

Napriek tomu, že doktorka Janeková má s liečbou ivermektínom pri pacientoch s koronou len dobré výsledky, určite nepovažuje za dobrý nápad, aby si ho ktokoľvek podpultovo zháňal a nasadil, kým nebude k dispozícii na predpis. „Covid je komplexné ochorenie, niekomu pomôže jednorazová dávka ivermektínu, iný si musí dať o dva dni aj druhú. A toto musí posúdiť lekár, nikto iný,“ hovorí. Naráža pritom na aktuálnu prax niektorých lekárov, ktorí zo strachu z nakazenia nezavolajú pacienta s koronavírusom ani na vyšetrenie a liečia ho cez telefón.

Vyľakaní lekári

„Ak môžete, zožeňte si ivermektín a podajte,“ povedala praktická lekárka nášmu kolegovi Martinovi. Zohnal si ho, pozeral na rakúsku škatuľku a dumal, koľko zo štyroch liekov si má dať. To mu už pani doktorka nepovedala. Nemá to odkiaľ vedieť a nemôže sa kryť žiadnymi oficiálnymi odporúčaniami. Vyriešil to po svojom. Zjedol všetky štyri naraz a nalačno. Nestalo sa mu nič, ale mohlo. Podľa doktorky Janekovej nie je prípustné pacientovi povedať, nech si zoženie liek, a nechať užívanie na jeho fantázii.

„Lekári sa musia prestať báť. Ja milujem telemedicínu, veď som ju na Slovensku zakladala, ale pri koronavíruse treba pacienta vidieť a vyšetriť už pri prvej horúčke,“ hovorí. O ivermektíne by mal vždy rozhodnúť lekár. „Pacientov, ktorí ho mali, vždy kontaktujem, vyšetrujem a vyhodnocujem ďalší postup,“ hovorí a svoje zistenia z liečby ivermektínom sa chystá odborne spracovať. Skúsenosti s ním má na Slovensku málo lekárov.

Americký zoznam

Keď sme porovnali tajný protokol našich lekárov a americké oficiálne odporúčania Paula Marika s názvom I-MASK+, až také veľké rozdiely v nich neboli. Podľa Američanov to naši doktori preháňajú s vitamínom C, všetko ostatné sedí. Paul Marik ešte pridal melatonín, čo je známy liek na lepšie prekonanie časového posunu. Okrem toho, že pomáha pacientom lepšie spať, má protizápalové antioxidačné, imunomodulačné a metabolické účinky, ktoré sú pravdepodobne dôležité pri zmierňovaní ochorenia COVID-19. V zozname je aj kvercetín, prírodná látka obsiahnutá najmä v červenej cibuli, ktorá nás dokáže chrániť pred koronavírusom a má silné protizápalové vlastnosti. V americkom zozname, samozrejme, nechýba pri liečbe kyselina acetylsalicylová. Môže zabrániť nebezpečným embóliám a trombózam.

Americký protokol prevencie a domácej liečby covidu

Prevencia nákazy SARS-CoV-2 pre rizikových pacientov

Ivermektín 0,2 mg/kg jedna dávka v 1. deň, potom na 3. deň a o dva týždne, vitamín D3 1 000 - 3 000 IU/denne, vitamín C 1 000 2x denne, kvercetín 250 mg/denne, zinok 50 mg denne, melatonín 6 mg (pred spaním)

Po potvrdení nákazy covidom

Ivermektín 0,2 mg/kg jedna dávka v 1. deň, potom na 3. deň, vitamín D3 4 000 IU/denne, vitamín C 2 000 2-3x denne, kvercetín 250 mg/2x denne, zinok 100 mg denne, melatonín 10 mg (pred spaním), kyselina acetylsalicylová 325 mg/denne

I-MASK+ protokol autor profesor medicíny Paul Marik, šéf odboru pľúcnej a kritickej medicíny na Eastern Virginia Medical School

Prečítajte si tiež: